Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Nauja grupuotė skelbia karą Ukrainai

Luhansko srities Lysyčansko mieste dvi anksčiau savarankiškai pasiskelbusią „Luhansko liaudies respubliką“ atstovavusios separatistų grupuotės nepasidalino valdžia.

Luhansko srities Lysyčansko mieste dvi anksčiau savarankiškai pasiskelbusią „Luhansko liaudies respubliką“ atstovavusios separatistų grupuotės nepasidalino valdžia.

14.51 val. Maskva nemano, kad jau metas siųsti į Ukrainą taikdarius

Maskva nemano, kad jau metas siųsti į Ukrainą taikos palaikymo pajėgas. Tai ketvirtadienį žurnalistams pareiškė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

14.49 val. Pasirodė informacija apie Rusijos tankus Ukrainoje

Operatyviniais grupės „Informacinis pasipriešinimas“ duomenimis, informacija apie tai, kad teroristai Snežno mieste turi du tankus, yra teisinga.

Pirminiais duomenimis, kalbama apie tankus T-72, savo paskyroje „Facebook“ skelbia Dmitrijus Tymčukas.

„Tiek mūsų šaltiniai, tiek antiteroristinės operacijos štabas patvirtina informaciją apie tankus Snežne. Ukrainoje šie tankai išvesti iš kovinės ginkluotųjų pajėgų rikiuotės. Tačiau jie tebenaudojami Rusijos armijoje“, – rašė jis.

„Taip pat turima duomenų, kad Snežne kovotojų turimus šarvuotus transporterius rusų kariškiai anksčiau pagrobė Kryme iš Ukrainos pajėgų pakrantės apsaugos dalinių teritorijos“, – tvirtino D. Tymčukas.

Karinės pajėgos perėmė iš teroristų šarvuotą sunkvežimį „Kamaz“

Donecko srityje teroristai atakavo Ukrainos karines pajėgas šarvuotu sunkvežimiu „Kamaz“, kurie Ukrainoje nėra gaminami.

Kaip socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje praneša Ukrainos Gynybos ministerija, Ukrainos karinės pajėgos Donecko srities Artiomivsko mieste perėmė iš teroristų šarvuotą sunkvežimį „Kamaz“ su ginklais, praneša UNIAN.

Apžiūrėjus sunkvežimį, viduje buvo rastas vienas 12,7 mm kulkosvaidis „Kord“, trys automatiniai 30 mm granatsvaidžiai AGS-17 ir Rusijos vėliava.

13.44 val. Luhansko srities Lysyčansko mieste dvi anksčiau savarankiškai pasiskelbusią „Luhansko liaudies respubliką“ atstovavusios separatistų grupuotės nepasidalino valdžia.

„Įvyko konfliktas, dėl kurio vietos banditai išvarė atvykėlius iš Luhansko. Po neilgai trukusio pasitarimo konflikto laimėtojai tą pačią dieną nusprendė paskelbti „Lysyčansko liaudies respubliką“, praneša news.liga.net.

Kol kas nėra žinoma, kas vadovaus šiai naujai grupuotei, tačiau „Lysyčansko liaudies respublika“ jau paskelbė karą Ukrainai.

Remiantis turimais duomenimis, galimybę formuoti atskiras respublikas pradėjo svarstyti ir kiti Luhansko srities miestai.

Iki šiol buvo žinoma apie dvi didžiausias Rytų Ukrainoje egzistuojančias teroristines grupuotes – „Donecko liaudies respubliką“ ir „Luhansko liaudies respubliką“.

Birželio 11 d. Lysyčansko teroristai užėmė Remonto valdybos pastatą.

Ukrainos pajėgų šarvuotis, AFP/Scanpix nuotr.

13:12 val. Ukraina: Mariupolio centre – teroristų išpuolis

Birželio 12 d. apie 9:40 val. ryto Mariupolio centre nežinomi asmenys pagrobė du asmenis ir jų automobilį, praneša UNIAN.

Remiantis liudininkų pasakojimais, šių gatvių sankryžoje iš automobilių „Ford“ ir „Mitsubishi“ išbėgo keturi kaukėti ir ginkluoti asmenys kamufliažine apranga. Jie sustabdė juodos spalvos automobilį „Honda“, iš jo išvilko vairuotoją ir keleivį bei paguldė juos ant asfalto.

„Honda“ vairuotojas ir keleivis buvo įsodinti į automobilį ir išvežti, taip pat buvo pagrobtas ir jų automobilis.

Mariupolio miesto milicijos nuovadai apie šį įvykį pranešta nebuvo.

Vėliau paaiškėjo, kad pagrobto automobilio „Honda“ savininkas – Mariupolio „liaudies meras“ Aleksandras Fomenka.

13:12 val. Teroristai perėmė autobusą su našlaičiais iš Snežno

Donecko srities valstybinės administracijos spaudos tarnyba pranešė, kad ginkluoti asmenys perėmė į Dnepropetrovsko sritį vykusį autobusą su našlaičiais iš Snežno.

Dvidešimt penkių šeimyninio tipo vaikų namų auklėtinių likimas nežinomas, skelbia unian.net.

Birželio 12 dienos ryte iš Snežno į Dnepropetrovsko sritį sveikatintis išvyko autobusas su 25 vaikais, tarp jų buvo našlaičiai ir šeimyninio tipo vaikų namų auklėtiniai.

„Pakeliui Valstybinės automobilių inspekcijos automobilio lydimas autobusas buvo sustabdytas viename kontrolės poste. Specialią valstybinės automobilių inspekcijos mašiną atkirto ginkluoti Donecko liaudies respublikos atstovai, iš pareigūnų atimti mobilūs telefonai“, - teigiama pranešime.

Autobusas su vaikais toliau judėjo lydimas ginkluotų asmenų link Krymo. Vaikai liko be dokumentų ir pagalbos. 25 našlaičių ir šeimyninio tipo vaikų namų auklėtinių likimas nežinomas.

Šiuo metu srities valstybinė administracija aiškinasi įvykio detales.

13:10 val. Ukrainos ambasadorius mano, kad separatistai netrukus paleis ESBO stebėtojus

Ukrainos ambasadorius Turkijoje Serhijus Korsunskis įsitikinęs, kad prorusiškai nusiteikę separatistai netrukus paleis pagrobtus Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojus, tarp kurių yra Turkijos, Estijos ir Danijos piliečių, rašo „Eesti Rahvusringhaaling“.

Tarptautinės misijos stebėtojai Ukrainos Donecko regione buvo pagrobti gegužės 26 dieną ir iki šiol laikomi separatistų nelaisvėje. S. Korsunskio turimomis žiniomis, ESBO atstovai išskirti į dvi grupes.

„Jie juos laiko dviejose grupėse skirtingose vietose. Grupė, kurioje yra Turkijos pilietis, laikoma separatistų vadavietėje netoli Donecko miesto. Teroristai vadavietėje juos laiko kaip garantą gelbėjimo operacijai sutrukdyti“, – sakė ambasadorius.

10.08 val. Praėjusios paros antiteroristinės operacijos zonoje praėjo santykinai ramiai

Dieną Ukrainos pajėgų kontrolės postas, įsikūręs kelių į Krasnyj Lyman ir Slovjanską sankirtoje, tris kartus buvo apšaudytas maištininkų šautuvais, granatsvaidžiais ir 80 milimetrų minosvaidžiais, praneša unian.net. Šią žinią savo „Facebook“ puslapyje pranešė antiteroristinės operacijos operatyvinės informavimo grupės vadovas Vladislavas Selezniovas.

„Labiausiai Ukrainos karius vargino snaiperis, kuris „dirbo“ iš viršutinių gamyklos aukštų pramoninėje miesto dalyje. Tikslia atsakomąja ugnimi jis buvo sunaikintas, šūviai iš nurodytos vietos liovėsi“, – pažymėjo V. Selezniovas.

10.05 val. Rusija reikalauja, kad Kijevas sustabdytų karinę operaciją

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė JAV valstybės sekretoriui Johnui Kerry, kad Ukrainos vyriausybė privalo sustabdyti savo karinę operaciją ir susitarti dėl paliaubų su separatistais, nurodė Užsienio reikalų ministerija. Kalbėdamasis telefonu su J. Kerry, Rusijos diplomatijos vadovas taip pat pabrėžė „tiesioginių derybų tarp vyriausybės ir prorusiškų sukilėlių svarbą“ ir būtinybę spręsti humanitarines problemas Ukrainos pietryčiuose, pridūrė URM.

S. Lavrovas „akcentavo, jog būtina, kad Kijevas kuo greičiau nutrauktų savo karinę operaciją pietryčiuose, sutartų dėl ugnies nutraukimo sąlygų, opių humanitarinių problemų sprendimo ir ... realaus nacionalinio dialogo dėl Ukrainos būsimos sąrangos“. Pranešime nurodoma, kad S. Lavrovas ir J. Kerry per pokalbį išsakė paramą Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) pastangoms sumažinti įtampą Ukrainos krizėje, kuri jau pareikalavo šimtų gyvybių, o tarp Maskvos ir Vašingtono išprovokavo didžiausią priešpriešą nuo Šaltojo karo laikų.

Rusija ne kartą ragino provakarietišką Ukrainos vyriausybę sustabdyti savo karinius veiksmus prieš sukilėlius. Tuo tarpu Jungtinės Valstijos ir Europos šalys kaltina Maskvą remiant separatistus.

S. Lavrovas, AFP/Scanpix nuotr.

09.10 val. Ukrainos prezidentas pasirengęs derėtis su prorusiškais sukilėliais, jei šie sudės ginklus

Ukrainos prezidentas trečiadienį pasiuntė signalą, kad yra pasiruošęs deryboms su oponentais šalies rytuose, jeigu prorusiški separatistai, pradėję ginkluotą sukilimą, sutiks sudėti ginklus. Kol kas sukilėliai nerodo jokių ženklų, kad būtų linkę nusiginkluoti, tačiau jeigu derybos prasidėtų, tai būtų didelis žingsnis į priekį kelyje į taiką po šią savaitę įvykusio prezidento Petro Porošenkos susitikimo su Maskvos pasiuntiniu ir trumpo kontakto su Rusijos vadovu Vladimiru Putinu Prancūzijoje praeitą savaitę.

P. Porošenka stengiasi negaišti laiko po to, kai šeštadienį buvo prisaikdintas prezidentu. Jo spaudos tarnyba nurodė, kad šalies vadovas susitiko su rytinės Donecko srities gubernatoriumi, kuriam pareiškė, jog neatmestų galimybės surengti derybas prie apskritojo stalo su „įvairiomis šalimis“. „Mums nereikia derybų vien dėl derybų. Mūsų taikos planas turi tapti pagrindu tolesniam konflikto deeskalavimui“, – sakė P. Porošenka per susitikimą su gubernatoriumi Serhijumi Taruta. Tačiau prezidentas pabrėžė: „Teroristai privalo sudėti ginklus.“

S. Taruta, kuris yra vienas turtingiausių žmonių Ukrainoje, buvo pakviestas Kijevo padėti užtikrinti, kad šalies rytiniai regionai neatsiskirtų – tuojau po to, kai P. Porošenkos pirmtakas Viktoras Janukovyčius buvo nušalintas po kelis mėnesius trukusių protestų ir vasarį pabėgo į Rusiją. Susitikimas su S. Taruta buvo naujausias P. Porošenkos mėginimas užsitikrinti palaikymą iš karto po inauguracijos jo parengtam planui dėl to, kaip užbaigti prorusiškų separatistų sukilimą šalies rytuose. Tačiau apie šį planą kol kas nežinoma beveik jokių detalių.

P. Porošenka per susitikimą su S. Taruta taip pat sakė, kad prieš pirmąkart išvykdamas į užsienį kaip prezidentas, jis visų pirma aplankys anglių karybos regioną Donbasą, kurio pagrindinis miestas yra Doneckas. Vienas politinis šaltinis Kijeve patvirtino, kad tam vizitui ruošiamasi ir kad prezidentas veikiausiai vyks į Donecką. Antradienį ir trečiadienį P. Porošenka kalbėjosi telefonu su JAV viceprezidentu Joe Bidenu, kuris gyrė Ukrainos lyderio ryžtą įgyvendinti savo taikos pasiūlymus, nurodė Baltieji rūmai.

Baltųjų rūmų pranešime sakoma, kad J. Bidenas „supranta, jog deeskalavimas priklauso nuo to, ar Rusija pripažins prezidentą P. Porošenką teisėtu Ukrainos lyderiu, nutrauks palaikymą separatistams Ukrainos rytuose ir sustabdys ginklų bei atsargų gabenimą per sieną.“ P. Porošenkos veiksmai šią savaitę suteikė naują postūmį taikos pastangoms, nors derybos su Maskva dėl kainos, kurią Kijevas moka už Rusijos tiekiamas gamtines dujas, taip pat dėl milijardų dolerių vertės neapmokėtų sąskaitų, trečiadienį įstrigo.

Maskva grasina nutraukti dujų tiekimą Ukrainai, jeigu nepavyks susitarti iki pirmadienio. Toks žingsnis gali sutrikdyti dujų tiekimą Europos Sąjungai, kuri gauna iš Rusijos maždaug trečdalį savo suvartojamų dujų, o pusė to kiekio tiekiama per Ukrainą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi