Pasaulyje

2014.06.11 09:54

Per naują šaudymą JAV mokykloje žuvo du žmonės

BNS2014.06.11 09:54

Šautuvu ginkluotas užpuolikas antradienį vienoje Oregono valstijos mokyklų nušovė 14 metų moksleivį.

Šautuvu ginkluotas užpuolikas antradienį vienoje Oregono valstijos mokyklų nušovė 14 metų moksleivį.

Užpuolikas, kaip pranešama, kitas moksleivis, taip pat žuvo per išpuolį „Reynolds“ mokykloje – tikriausiai nusišovė.

Policija nurodo, kad auka yra Emilio Hoffmanas, „kurį visi mylėjo“ ir kuris mirė berniukų persirengimo kambaryje mokyklos sporto salės pastate. Užpuolikas, kurio pavardė dar neskelbiama, kol nepranešta šeimai, buvo rastas tualete.

16 metų Savannah Venegas, kuri anksčiau buvo E. Hoffmano draugė, sakė, kad jis buvo „geras vaikinas, labai rūpestingas, mėgo juokauti“. Pasak jos, jis gyveno su motina ir turėjo vyresnį brolį ir dvi jaunesnes seseris pradinukes.

Liudininkai pasakojo, kad moksleiviai ir mokytojai slėpėsi klasėse, kai buvo pradėta šaudyti. 50 metų kūno kultūros mokytojas buvo sužeistas, bet jo gyvybei pavojus negresia, pranešė policija.

Dramai rutuliojantis, per tiesioginę televizijos transliaciją buvo matyti vaizdai, kurie Amerikoje darosi vis dažnesni, – kaip moksleiviai eina iš mokyklos su rankomis ant galvos.

Pirmieji pranešimai apie šaudymą priešpaskutinę mokslo metų dieną buvo gauti maždaug 8 val. vietos laiku.

Kai šaudymas liovėsi, policininkai pastebėjo įtariamąjį susmukusį mokyklos tualete. Pareigūnai pasinaudojo robotu su kamera ir nustatė, kad įtariamasis miręs, tikriausiai – nusižudęs, sakė Trautdeilo policijos atstovas Carey Kaeras.

Trautdeilo policijos viršininkas Scottas Andersonas pranešė, kad patikrinus mokyklos teritoriją buvo rastas dar vienas ginklas ir kad jo savininkas buvo sulaikytas. Policijos viršininkas pabrėžė, jog tai visiškai nesusiję su antradienio šaudymu.

Tai jau ketvirtas šaudymas per tris savaites buvusiame JAV Laukinių vakarų regione.

Smurto panaudojant ginklus epidemija

Gegužės 23 dieną studentas šaudė universiteto miestelyje Santa Barbaroje į šiaurę nuo Los Andželo. Jis nušovė šešis žmones ir nusišovė pats.

Mažiau nei prieš savaitę, birželio 5-ąją, buvo šaudoma koledžo miestelyje Sietle Oregonui kaimyninėje Vašingtono valstijoje: žuvo 19 metų vaikinas, o dar du žmonės buvo sužeisti. Vietos meras tokias šaudynes pavadino Amerikos „smurto panaudojant ginklus epidemija“.

Tuomet šį sekmadienį Las Vegaso picerijoje vyras ir moteris, kurie galbūt buvo susiję su antivyriausybine grupuote, iš arti nušovė du policijos pareigūnus, paskui netoliese – civilį žmogų ir galiausiai nusižudė patys.

Ankstesnės šaudynės, tokios kaip Niutaune Konektikute 2012 metų gruodį 20 vaikų ir šešių suaugusiųjų gyvybių pareikalavusi tragedija, sukėlė Amerikoje intensyvius debatus apie palyginti negriežtus šalies ginklų kontrolės įstatymus.

Tačiau prezidento Baracko Obamos planas nuodugniau tikrinti ginklus perkančių žmonių biografijas ir pasiūlymai uždrausti kariškus automatus bei apriboti leidžiamos amunicijos dydį pernai Kongrese buvo sužlugdyti.

Ginklų kontrolė yra itin visuomenę skaldantis klausimas Jungtinėse Valstijose, kur teisė turėti ginklų yra įrašyta į konstituciją greta tokių pagrindinių teisių kaip žodžio laisvė ir religijos laisvė.

Naujausia tragedijų banga išprovokavo tik prislopintus viešus debatus, galbūt – dėl šių šaudynių masto ir reguliarumo arba dėl to, kad ankstesni protestai nenulėmė konkrečios pažangos.

Tačiau prezidentas B. Obama antradienį pakeitė šią padėtį ir nuoširdžiai apgailestavo, kad tokie išpuoliai „tampa norma“. Jis atmetė argumentą, kad tokios šaudynės visų prima yra psichikos sveikatos klausimas.

„Jungtinės Valstijos neturi išprotėjusių žmonių monopolijos, – sakė prezidentas interneto forume „Tumblr“. – Tai ne vienintelė šalis, kurioje esama psichozės, bet vis dėlto mes žudome vieni kitus per šias masines šaudynes tokiu laipsniu, kuris yra eksponentiškai aukštesnis nei bet kurioje kitoje vietoje“.

„Koks skirtumas? Skirtumas yra tas, kad šie žmonės gali prikimšti savo namus amunicijos“, – tvirtino B. Obama.

Jis pripažino, jog jam kaip amerikiečiui gėda ir kaip tėvui baisu, kad Jungtinės Valstijos negali sustabdyti tokių šaudynių. Pasak jo, padėtis nepasikeis, jei iš esmės nepakis visuomenės nuomonė.

„Didžiausią mano nusivylimą kol kas kelia faktas, jog ši visuomenė nenorėjo imtis pamatinių žingsnių, kad ginklai nepatektų į rankas žmonėms, galintiems tiesiog neįtikėtinai pakenkti“, – sakė B. Obama.

Pasak prezidento, jokia išsivysčiusi pasaulio valstybė – išskyrus Ameriką – nesitaikstytų su masinėmis šaudynėmis, kurios dabar įvyksta kartą per savaitę ir po dienos dingsta iš naujienų laidų.

Mokykloje, kur įvyko antradienio tragedija, mokosi maždaug 2,8 tūkst. moksleivių, bet daugumai jų pamokos baigėsi praėjusią savaitę, tad neaišku, kiek jų mokykloje buvo per išpuolį.

Nacionalinės ir vietos televizijos tiesiogiai transliavo iš įvykio vietos; buvo matyti, kaip daug ginkluotų policininkų skuba uždaryti mokyklą.

Tačiau maždaug po valandos Multnomos apygardos šerifo įstaiga pranešė, kad situacija buvo „stabilizuota“.

Antradienio tragedija yra pirmos aukų pareikalavusios šaudynės Oregono mokyklose nuo 1998 metų gegužės, kai 15-metis Kipas Kinkelis mokykloje Springfilde nušovė du ir sužeidė dar 25 moksleivius. Prieš tai jis nušovė savo tėvus, o dabar atlieka 111 metų kalėjimo bausmę.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.