Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.10 16:06

Kroatija už akių teis kyšininkavimu kaltinamą Vengrijos naftos milžinės vadovą

BNS 2014.06.10 16:06

Kroatijos teismas antradienį nutarė teisti Vengrijos energetikos grupės MOL vadovą, kaltinamą kyšio davimu buvusiam premjerui, kad užsitikrintų valstybinės naftos ir dujų įmonės kontrolę.

Kroatijos teismas antradienį nutarė teisti Vengrijos energetikos grupės MOL vadovą, kaltinamą kyšio davimu buvusiam premjerui, kad užsitikrintų valstybinės naftos ir dujų įmonės kontrolę.

Zagrebo teismas patvirtino kaltinimus dėl kyšininkavimo, iškeltus MOL generaliniam direktoriui Zsoltui Hernadi, taip pat patenkino prokurorų prašymą nagrinėti bylą nedalyvaujant kaltinamajam.

Z. Hernadi advokatas pareiškė apskųsiantis šį sprendimą, pranešė valstybinė naujienų agentūra HINA.

Kroatijos antikorupcinės tarnybos prokurorai teigia, kad Z. Hernadi sumokėjo 10 mln. eurų (34,5 mln. litų) buvusiam Kroatijos premjerui Ivo Sanaderui, kad užsitikrintų „dominuojančią įtaką“ Kroatijos valstybinėje naftos ir dujų bendrovėje INA.

Tiek MOL, tiek I. Sanaderas tuos kaltinimus neigia.

2012 metais I. Sanaderas buvo pripažintas kaltu dėl korupcijos ir pasiųstas dešimtmečiui už grotų – taip pat dėl kyšio, esą gauto iš MOL. Artimiausiomis savaitėmis laukiama Aukščiausiojo Teismo nutarties apeliacinėje byloje.

MOL perėmė kontrolinį 49,1 proc. INA akcijų paketą 2009 metais, bet vėliau įsitraukė į virtinę ginčų su Kroatijos vyriausybę dėl tos įmonės valdymo. Zagrebo vyriausybė valdo 44,8 proc. INA akcijų.

Dėl tų nesutarimų abi šalys yra apskundusios viena kitą tarptautiniam arbitražui, o pernai lapkritį MOL pradėjo mažinti savo valdomą INA akcijų dalį.

Įtampa padidėjo pernai spalį, kai Kroatija, praėjusiais metais tapusi Europos Sąjungos (ES) nare, paskelbė Interpolo ir Europos arešto orderius, įpareigojančius suimti Z. Hernadi už kyšininkavimą.

MOL, kurios akcijų didžiausią dalį valdo Vengrijos vyriausybė, tuos kaltinimus neigė. Budapešto teismas atmetė arešto orderį, sakydamas, kad pateikti įrodymai nepakankami.

Praėjusį mėnesį Vengrijos teismas išteisino Z. Hernadi civilinėje byloje, kurią dėl sukčiavimo ir kyšininkavimo iškėlė buvęs jo darbdavys ir akcininkas.

Kova su korupcija buvo vienas iš esminių reikalavimų, iškeltų Kroatijai, kai šalis ruošėsi tapti 28-ąja ES nare.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi