Pasaulyje

2014.06.10 14:59

Saugumiečiai: Latvijoje prieš Seimo rinkimus tikėtinas rusų šnipų suaktyvėjimas

BNS, ELTA2014.06.10 14:59

Prognozuojama, kad Rusijos žvalgybos tarnybos itin aktyviai domėsis Latvijos vidaus politikos procesais prieš ateinantį rudenį šalyje vyksiančius parlamento rinkimus, sakoma šią savaitę paskelbtoje Latvijos valstybės saugumo tarnybos ataskaitoje.

Prognozuojama, kad Rusijos žvalgybos tarnybos itin aktyviai domėsis Latvijos vidaus politikos procesais prieš ateinantį rudenį šalyje vyksiančius parlamento rinkimus, sakoma šią savaitę paskelbtoje Latvijos valstybės saugumo tarnybos ataskaitoje.

Kaip nurodoma Konstitucijos gynimo biuro (SAB) praėjusių metų veiklos ataskaitoje, rusų šnipai taip pat turėtų aktyviai rinkti informaciją apie NATO karinį kontingentą Latvijoje ir Baltijos valstybėse vykstančias tarptautines pratybas.

Pasak ataskaitos, Latvijos pirmininkavimas Europos Sąjungos Tarybai pirmąjį 2015-ųjų pusmetį irgi gali sulaukti didesnio Rusijos žvalgybos tarnybų dėmesio.

Rusų agentai veikiausiai ne tik stengsis gauti viešai neprieinamos informacijos, bet ir imsis įvairių kitų veiksmų, siekdami pakenkti Latvijos įvaizdžiui tarptautinėje arenoje ir šalies pozicijoms Europos Sąjungoje, pažymima dokumente.

Tarp tikėtinų veiksmų minimos pastangos kurstyti abejones dėl žmogaus teisių padėties Latvijoje ir išnaudoti šalies politikos bei ekonomikos silpnąsias vietas. Gali būti rengiamos provokacijos prieš Latvijos valstybės pareigūnus ir politikus, taip pat prieš valstybines institucijas ir saugumo tarnybas, sakoma SAB ataskaitoje.

Dokumente taip pat pažymima, kad technologijų plėtra atlieka vis svarbesnį vaidmenį šnipinėjant, o tai keičia ne vien užsienio šnipų darbo principus, bet ir SAB naudojamus kontržvalgybos metodus.

Be to, ataskaitoje rašoma, kad Rusijos specialiosios tarnybos itin aktyviai domisi su šia šalimi kaip nors susijusiu latvių jaunimu.

Biuro duomenimis nuo 15 iki 35 proc. Latvijoje esančio Maskvos diplomatinio personalo sudaro žvalgybos darbuotojai, aktyviai mezgantys kontaktus su jaunimu, studijuojančiu Rusijos universitetuose ar kitaip susijusiais su šia šalimi. Ankstesnėse ataskaitose Latvijos saugumas taip pat atkreipė dėmesį į išaugusį Maskvos susidomėjimą šalies valstybinių institucijų, nevyriausybinių organizacijų ir spaudos sektoriaus darbuotojais bei jų artimaisiais.

Rusijos žvalgybininkai naujus kontaktus dažniausiai užmezga prisistatę diplomatais, o Latvijos jaunimui verbuoti specialiosios tarnybos itin puoselėja dvišalį universitetų bendradarbiavimą. Ataskaitoje rašoma apie pasitaikiusius atvejus, kuomet į Rusijos universitetų veiklą Latvijoje buvo įsipainioję Maskvos šnipai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.