Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Veteranai grįžo į Normandijos paplūdimius, kur karo metais išsilaipino sąjungininkai

BNS 2015.09.08 13:45

Sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje veteranai ketvirtadienį grįžo į tuos pačius paplūdimius ir emocingai paminėjo nacių Vokietijos pralaimėjimą paspartinusios invazijos pradžios 70-ąsias metines.

Sąjungininkų išsilaipinimo Normandijoje veteranai ketvirtadienį grįžo į tuos pačius paplūdimius ir emocingai paminėjo nacių Vokietijos pralaimėjimą paspartinusios invazijos pradžios 70-ąsias metines.

Karališkieji asmenys, vadai ir maždaug 20-ies valstybių lyderiai, tarp jų – JAV prezidentas Barackas Obama ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, dalyvaus pagrindinėje metinių paminėjimo ceremonijoje penktadienį, kurią temdo diplomatiniai ginčai dėl Ukrainos krizės.

Tačiau metinių išvakarėse visas dėmesys buvo nukrypęs į tuos, kas rizikuodami savo gyvybėmis surengė didžiausią puolimą iš jūros per visą karinę istoriją, siekdami išvaduoti Europą nuo nacizmo. Daugumai tų veteranų dabar yra daugiau kaip 90 metų.

Vienas iš jų, britas Jockas Huttonas, progą atšventė unikaliai – parašiutu nusileisdamas į tą pačią vietą, kurioje nusileido būdamas 19-metis. Tik šį kartą saugumo sumetimais drauge su juo šoko Parašiutininkų pulko parodomosios komandos „Red Devils“ narys.

89 metų veteranas, kuris vilkėjo ryškiai raudoną kombinezoną, švelniai nusileido ant žolės prieš pat princą Charlesą, greit nusipurtė dulkes ir nusiėmė šalmą.

„Vyliausi, kad čia bus kalvadoso, – pajuokavo jis. – Mano amžiuje gyvenimas linkęs darytis truputį nuobodus. Tad reikia čiupti bet kokią jaudulio progą“.

Kaip Parašiutininkų pulko vyriausiasis pulkininkas, princas Charlesas, britų sosto įpėdinis, vadovavo pagerbimui tų, kas prieš septynis dešimtmečius dalyvavo pirmajame išsilaipinimo etape netrukus po birželio 6-osios vidurnakčio.

Princas, kuris vilkėjo feldmaršalo uniformą, ir jo žmona Camilla ilgai šnekučiavosi su veteranais, kurių daugelis jau yra prikaustyti prie invalido vežimėlio.

Tada karališkoji pora įšoko į desantinę valtį, vieną pirmųjų laivų, tą istorinę dieną pasiekusių šį paplūdimį.

„Ar jūs nušokot čia?“ – paklausė princas parašiutininko Raymondo Shucko. „Ir ten, kur reikėjo?“ – pajuokavo jis, turėdamas omenyje faktą, kad keli parašiutininkai anuomet tamsoje nusileido visiškai ne ten.

Šuolis į tamsą

Kitas veteranas Ernestas Stringeris pasakojo apie patirtą siaubą, kai jis iššoko iš žemai skrendančio lėktuvo visiškoje tamsoje.

„Buvau mirtinai išsigandęs. Nežinojau, kad nutiks. Šoki aklai. Nežinai, kur yra vokiečiai“, – naujienų agentūrai AFP sakė E. Stringeris, kuriam per tą operaciją buvo 19 metų.

„Paaiškėjo, kad faktiškai esame apsupti, tačiau to nežinojome. Jie (vokiečiai) irgi nežinojo, kad mes ten esame“, – pridūrė jis.

Daugeliui iššokusių pasisekė mažiau. Karys, stovėjęs lėktuve priešais E. Stringerį, atsitrenkė į sieną ir susilaužė ranką. Keli užsimušė neišsiskleidus jų parašiutams, nes lėktuvai skrido labai žemai.

1944 metų birželio 6-ąją daugiau nei 156 tūkst. karių išbrido į Prancūzijos krantą arba nusileido parašiutais į jos teritoriją. Iki dienos pabaigos beveik 4,5 tūkst. jų žuvo.

Pietų Anglijoje esančioje karinių jūrų pajėgų bazėje Portsmute, iš kurio išplaukė daug karių, turėjusių išsilaipinti Normandijos paplūdimio ruože kodiniu pavadinimu „ Sword“ („Kardas“), apie 80 veteranų stebėjo automobilį amfibiją, kuris riaumodamas išvažiavo iš desanto valties į paplūdimį, o Britanijos karalienės Elizabeth II dukra princesė Anne dalyvavo netoliese vykusiose atminimo pamaldose.

JAV, Prancūzijos ir Olandijos kariai ketvirtadienio vakarą dalyvavo ceremonijoje „Uttah“ („Jutos“) paplūdimyje, kuris buvo desanto zonos vakariniame pakraštyje, o didžiuliai fejerverkai nušvietė Normandijos pakrantę, simbolizuodami pirmuosius bombardavimus.

Penktadienį karalienė Elizabeth II ir B. Obama bus tarp pasaulio lyderių, dalyvausiančių tarptautinėje atminimo ceremonijoje pajūryje prie Uistrehamo.

Numatoma, kad šiose iškilmėse dalyvaus apie 1,8 tūkst. veteranų, o dar apie milijonas žmonių prisimins istorinius įvykius, atvykę į Normandijos paplūdimius.

88 metų karalienė, kuri neseniai apribojo savo oficialius susitikimus dėl senyvo amžiaus, buvo šiltai pasveikinta šimtų gerbėjų, kai išlipo iš traukinio Paryžiaus Šiaurinėje stotyje, vilkėdama kremo spalvos kostiumėlį ir tokios pat spalvos skrybėlaitę.

Greitai persirengusi rausvos spalvos drabužiais, ji dalyvavo ceremonijoje prie Triumfo arkos amžinosios ugnies, žyminčios nežinomo kario kapą, o vėliau gėrė arbatą su Prancūzijos prezidentu Francois Hollande`u Eliziejaus rūmuose.

Nors per šias ceremonijas pagrindinis dėmesys sutelktas į veteranus, pasaulio lyderiai taip pat deda diplomatines pastangas sušvelninti Ukrainą krečiančią krizę. Rusijos prezidento Vladimiro Putino susitikimas su Britanijos premjeru Davidu Cameronu buvo pirmasis Kremliaus vadovo tiesioginis kontaktas su Vakarų šalių lyderiu nuo Ukrainos krizės pradžios.

Vėliau Rusijos lyderis išvyko į Eliziejaus rūmus susitikti su F. Hollande`u, kuris anksčiau pavakarieniavo su B. Obama.

Normandijoje veteranas E. Stringeris sakė kelis kartus dalyvavęs sąjungininkų desanto minėjimuose, tačiau jo ginklo draugų ratas sparčiai mažėja.

„Nuolat ieškai draugų. Visada spėlioji, kurių nebebus, nes jų liko taip mažai“, – aiškino jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi