Pasaulyje

2014.06.04 19:14

NATO ruoš atsako į Rusijos agresiją planą

ELTA 2014.06.04 19:14

NATO gynybos ministrai Briuselyje, Belgijoje, birželio 3-4 d. vykusiame susitikime sutarė parengti Aljanso veiksmų planą, kuris sustiprintų NATO kolektyvinę gynybą Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje.

NATO gynybos ministrai Briuselyje, Belgijoje, birželio 3–4 d. vykusiame susitikime sutarė parengti Aljanso veiksmų planą, kuris sustiprintų NATO kolektyvinę gynybą Rusijos agresijos Ukrainoje akivaizdoje.

Šalių atstovai daugiausiai diskutavo apie tai, kaip Aljansas reaguos į saugumo situaciją, pakitusią po Krymo aneksijos.

Plane numatyta rengti daugiau ir platesnio masto pratybų, stiprinti karinę infrastruktūrą, peržiūrėti NATO greitojo reagavimo pajėgų panaudojimo galimybes, atnaujinti gynybos planus, taip pat numato NATO pajėgų dislokavimo Aljanso rytinuose regionuose galimybes.

„Visos NATO narės sutinka, kad Rusijos veiksmai Ukrainoje turės ilgalaikių pasekmių mūsų saugumo aplinkai“, – po susitikimo kalbėjo krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Pasak ministro, NATO aiškiai demonstruoja, kad šalys, kurioms kyla grėsmės, neliks vienos.

„Džiaugiuosi, kad visos 28 NATO narės priėmė sprendimą prisidėti prie jau vykdomų NATO saugumo garantijas stiprinančių priemonių ir yra pasiryžusios jas tęsti tol, kol bus reikalinga. Svarbu, kad Aljanso šalių vadovai Velse priimtų sprendimus dėl būtinų pokyčių reaguojant į kylančią grėsmę ir Rusijos. Mes turime sustiprinti NATO ir sąjungininkų buvimą Lietuvoje“, – Krašto apsaugos ministerijos pranešime cituojamas ministras J. Olekas.

JAV gynybos sekretorius Chuckas Hagelis susitikimo su trijų Baltijos šalių gynybos ministrais metu patvirtino savo šalies įsipareigojimus Baltijos šalių regiono saugumui ir pabrėžė tai, kad JAV papildomai ketina skirti 1 mlrd. JAV dolerių sąjungininkų saugumui užtikrinti.

„JAV buvimas Baltijos šalyse yra mums labai svarbus. Ši šalis buvo pirmoji, atsiuntusi pastiprinimą, kai mums iškilo reali grėsmė. Džiaugiuosi, kad ateityje JAV buvimas tik stiprės“, – teigė Lietuvos krašto apsaugos ministras J. Olekas.

NATO gynybos ministrai susitikime taip pat daug dėmesio skyrė gynybos finansavimo didinimui. Nemažai šalių informavo apie sprendimus jau šiais metais didinti gynybos išlaidas arba ketinimus šias išlaidas padidinti nuo kitų metų.

„Mes taip pat jau šiais metais didiname gynybos finansavimą ir esame numatę tai tęsti ateityje, kol gynybos biudžetas pasieks 2 proc. BVP. Tam turime stiprų politinį palaikymą. Didelį dėmesį skiriame trūkstamų pajėgumų įsigijimui, priimančiosios šalies paramos Lietuvoje dislokuotoms Aljanso pajėgoms stiprinimui, bendrosioms su sąjungininkais treniruotėms ir pratyboms“, – teigė J. Olekas.

Birželio 3–4 d. Briuselyje vykęs NATO gynybos ministrų susitikimas buvo skirtas pasirengti šių metų rugsėjį Velse, Jungtinėje Karalystėje, rengiamam NATO šalių vadovų susitikimui.