Pasaulyje

2014.06.03 17:35

B. Obama ragina Rusiją sustabdyti separatistines jėgas Rytų Ukrainoje

BNS 2014.06.03 17:35

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį paragino Rusiją spausti separatistus, kad jie liautųsi atakavę vyriausybines pajėgas Rytų Ukrainoje, ir užkirsti kelią kovotojų bei ginklų srautui į šį regioną.

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį paragino Rusiją spausti separatistus, kad jie liautųsi atakavę vyriausybines pajėgas Rytų Ukrainoje, ir užkirsti kelią kovotojų bei ginklų srautui į šį regioną.

B. Obama tai sakė spaudos konferencijoje Lenkijoje. Jis taip pat perspėjo, kad tolesni Rusijos veiksmai Ukrainoje gali nulemti ekonominių sankcijų sugriežtinimą.

„Tolesnės Rusijos provokacijos bus sutiktos tolesniais kaštais Rusijai, įskaitant, jei bus būtina, papildomas sankcijas“, – sakė B. Obama.

JAV lyderis, kuris trečiadienį Varšuvoje susitiks su Ukrainos išrinktuoju prezidentu Petro Porošenka, paragino Rusiją panaudoti savo įtaką ir „užkirsti kelią kovotojų bei ginklų srautui į Rytų Ukrainą“.

Pasak B. Obamos, prezidento Vladimiro Putino vyriausybė taip pat turėtų įtikinti promaskvietiškus separatistus „liautis atakavus Ukrainos saugumo pajėgas“.

B. Obama: JAV įsipareigojimas dėl Rytų Europos saugumo yra „šventas ir neliečiamas“

JAV prezidentas Barackas Obama antradienį vos atskridęs į Lenkiją pareiškė, kad JAV įsipareigojimas Rytų Europai dėl jos saugumo, kilus krizei dėl Ukrainos, yra „šventas ir neliečiamas“. Be to, JAV prezidentas paprašė Kongreso skirti 1 mlrd. dolerių pajėgų Rytų Europoje stiprinimui.

„Mūsų įsipareigojimas dėl Lenkijos saugumo, taip pat ir dėl mūsų sąjungininkų centrinėje ir Rytų Europoje saugumo, yra kertinis mūsų pačių saugumo akmuo ir yra šventas ir neliečiamas“, – pareiškė B. Obama, susitikęs su JAV ir Lenkijos naikintuvų F-16 pilotais, dalyvaujančiais bendrose patruliavimo misijose.

Angare Varšuvos oro uoste B. Obama sakė, jog jam ypatinga garbė lankytis Lenkijoje, jai švenčiant „25-ąsias lenkų demokratijos atgimimo metines“.

Jis pažymėjo, kad Jungtinės Valstijos ir NATO kilus Ukrainos krizei padidino savo saugumo įsipareigojimus Lenkijai.

Prašo Kongreso 1 mlrd. dolerių

B. Obama paragino Kongresą skirti 1 mlrd. dolerių siekiant sustiprinti Amerikos karių, aviacijos ir karinių jūrų pajėgų dalyvavimą Rytų Europoje, tęsiantis konfrontacijai tarp Rytų ir Vakarų dėl Ukrainos.

Baltieji rūmai nurodė, kad „Europos padrąsinimo iniciatyva“ (European Reassurance Initiative), kuriai turėtų pritarti Kongresas, taip pat numato išplėsti JAV ir Vakarų šalių karinį bendradarbiavimą su NATO nepriklausančiomis valstybėmis, tokiomis kaip Ukraina, Gruzija ir Moldova, padedant stiprinti jų gynybos pajėgumus.

B. Obama planuoja paskelbti šį pasiūlymą po susitikimo su Lenkijos prezidentu Bronislawu Komorowskiu, pridūrė Baltieji rūmai.

B. Komorowskis: regiono saugumas – bendradarbiavimas su JAV

B. Obamos kelionę Europoje, kur jis taip pat lankysis Belgijoje ir Prancūzijoje, amerikiečių pareigūnai vadina siekiu dar kartą patvirtinti JAV saugumo garantijas ir dar kartą patikinti sąjungininkes, sunerimusias dėl Rusijos veiksmų Ukrainoje.

Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis B. Obamai pasakė, kad už abiejų lyderių stovėjusių naikintuvų F-16 pavadinimo raidė „F“ reiškia ir „kovotoją“ (angl. „fighter“), ir „laisvę“ (angl. „freedom“).

„Lenkijos saugumas ir viso regiono saugumas taip pat glūdi bendradarbiavime su JAV, – sakė B. Komorowskis. – Tai taip pat yra Amerikos karių buvimas Lenkijos teritorijoje tokiu metu, kai visi mes patiriame krizę, kuri kilo prie Lenkijos sienos, prie NATO sienos, Ukrainoje“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.