Pasaulyje

2014.06.02 20:12

Europai nesutariant dėl aukščiausių postų, Merkel siekia vienybės

BNS2014.06.02 20:12

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį pažadėjo pasistengti išlaikyti Europą vieningą, jos lyderiams ginčijantis, kam atiteks aukščiausi postai, ir pabrėžė, jog norėtų, kad vis labiau euroskeptiška tampanti Britanija liktų Bendrijoje.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel pirmadienį pažadėjo pasistengti išlaikyti Europą vieningą, jos lyderiams ginčijantis, kam atiteks aukščiausi postai, ir pabrėžė, jog norėtų, kad vis labiau euroskeptiška tampanti Britanija liktų Bendrijoje.

A. Merkel ir britų premjerui Davidui Cameronui rimtu galvos skausmu tapo Europos Komisijos vadovo, kuris pakeis kadenciją baigiantį Jose Manuelį Barroso, rinkimai.

Konservatorių Europos liaudies partija (EPP), kuriai priklauso A.Merkel blokas ir kuri užėmė pirmąją vietą gegužės mėnesio Europarlamento rinkimuose, palaiko buvusio Liuksemburgo premjero Jeano-Claude'o Junckerio kandidatūrą.

Britanijai ši kandidatūra yra nepriimtina, o A. Merkel sulaukė kritikos namuose, kai po rinkimų buvo gana santūri kalbėdama apie liuksemburgietį. Vokietijos rinkėjų palaikymas vienam ar kitam politiniam blokui paprastai laikomas jų pritarimo to bloko remiamam kandidatui į Europos Komisijos vadovo postą išraiška.

A. Merkel iš pradžių buvo pareiškusi, kad J.-C. Junckeris gali įgyvendinti visą (ES) darbotvarkę, „tačiau taip pat gali ir kas nors kitas“. Po kelių dienų ji tvirtai pasisakė už glaudesnės ES integracijos šalininko J.-C. Junckerio kandidatūrą,

Pirmadienį A. Merkel pareiškė sieksianti, jog J.-C. Junckeris užsitikrintų „būtiną daugumą“, bet norėtų, kad šis sprendimas būtų priimas „europietiška dvasia“.

„Europietiška dvasia reiškia – siekti užsitikrinti didžiausią įmanomą sutarimą, – sakė ji. – Ir, pavyzdžiui, aš nesu abejinga tam, ar Didžioji Britanija bus Europos Sąjungos narė, ar ne“.

D. Cameronas, kuris pažadėjo savo rinkėjams 2017 metais surengti referendumą dėl narystės ES, pareiškė, kad ES reikia lyderių, kurie supranta poreikį keistis. Britanijoje gegužės mėnesio rinkimus laimėjo euroskeptiška Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partija (UKIP).

„Mums reikia Europos, kuri gerbtų atskiras valstybes, Europos, kuri supranta žinią, gautą iš praėjusios savaitės rinkimų, jog ES tapo per didelė, per daug įsakinėjanti ir per daug besikišanti“, – sakė D. Cameronas interviu BBC.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.