Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Slaptas JAV ir Talibano sandoris kelia politines aistras

ELTA 2015.09.08 13:45

Slaptas Vašingtono ir Afganistano Talibano kalinių apsikeitimo sandoris papiktino Kabulo vyriausybę ir sukėlė politinę audrą tarp pagrindinių JAV politinių partijų, skelbia BBC.

Slaptas Vašingtono ir Afganistano Talibano kalinių apsikeitimo sandoris papiktino Kabulo vyriausybę ir sukėlė politinę audrą tarp pagrindinių JAV politinių partijų, skelbia BBC.

Kadenciją baigiantis Afganistano prezidentas Hamid Karzai pareiškė esąs pasipiktinęs slaptu JAV ir Talibano susitarimu iškeisti kovotojų laikomą amerikiečių karį į penkis aukšto rango Talibano kalinius iš Gvantanamo kalėjimo. Amerikiečių nelaisvėję laikyti islamistų kovotojai sekmadienį buvo perskraidinti į Katarą, o Talibanas tą pačią dieną paleido amerikiečių seržantą Bowe Bergdahl, kuris netrukus buvo išskraidintas į Vokietiją.

„Prezidentas dabar dar labiau nepasitiki JAV intencijomis šalyje, – pranešė H. Karzajaus atstovas. – Jis klausia: „Kaip kalinių apsikeitimo procesas galėjo pasibaigti taip lengvai, kai Afganistano taikos procesas neduoda jokių rezultatų?“.

Prieš kalinių apsikeitimą pasisakė keletas JAV respublikonų partijos narių, įskaitant ir senatorių John McCain, kurio nuomone, šitaip grindžiamas kelias labai pavojingam ir žalingam precedentui, nes amerikiečiai paleido teroristus, „kurie galėjo būti atsakingi už tūkstančius mirčių“, o „dabar galės vėl grįžti į kovą“. Interviu CNN televizijai davęs respublikonų Kongreso žvalgybos komiteto narys Maikas Rodžersas pareiškė, kad šiuo slaptu veiksmu Vašingtonas „nustatė kainą būsimiems „Al Qaeda“ grasinimams“, o prezidento Barack Obama administracija Kongresui nesuteikė pakankamos informacijos apie Talibano kalinių perkėlimą.

Afganistane besilankantis JAV gynybos sekretorius Chuck Hagel kritikams atkirto, jog kalinių apsikeitimas yra įprasta karo praktika. 

„Mes nesiderame su teroristais. Seržantas B. Bergdalas buvo karo belaisvis. Tai normali praktika susigrąžinti savo karius“, – pareiškė sekretorius.

Itin retai viešai besikreipiantis Afganistano Talibano vadeiva Mullah Mohammad Omar apsikeitimą pavadino „didžiule pergale“, o kovotojų atstovas Zabihullah Mujahid pareiškė, kad sandoris Afganistano taikos procesui nepakenks, nes „Talibanas apskritai netiki šiuo procesu“.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi