Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Ispanijos karalius atsisakė sosto, kad „atnaujintų“ monarchiją

BNS, ELTA, 15min.lt 2015.09.08 13:45

Ispanijos karalius Juanas Carlosas pirmadienį nusprendė atsisakyti sosto, kad atvertų kelią monarchijos „atsinaujinimui“, taip užbaigdamas keturis dešimtmečius trukusį valdymą, kurį pastaraisiais metais temdė skandalai.

Ispanijos karalius Juanas Carlosas pirmadienį nusprendė atsisakyti sosto, kad atvertų kelią monarchijos „atsinaujinimui“, taip užbaigdamas keturis dešimtmečius trukusį valdymą, kurį pastaraisiais metais temdė skandalai.

„Nusprendžiau baigti savo valdymą ir atsisakyti Ispanijos karūnos“, – sakė jis, per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus.

Savo sprendimo priežastimi karalius nurodė „paskatą atsinaujinti, įveikti ir ištaisyti klaidas, ir atverti kelią neabejotinai geresnei ateičiai“.

76 metų monarchas Ispaniją valdo nuo 1975-ųjų, į sostą jis atsisėdo praėjus kelioms dienoms po diktatoriaus Francisco Franco mirties.

Sostą iš Juano Carloso perims jo sūnus, 45 metų princas Felipe, praneša BBC.

Visu savo valdymo laikotarpiu Juanas Carlosas buvo laikomas vienu populiariausių pasaulio monarchų.

Vis dėlto pastaruoju metu jis prarado pasitikėjimą daugelio ispanų akyse. Prie to labiausiai prisidėjo užsitęsęs korupcijos skandalas, į kurį įsipainiojusi jo dukra ir jos vyras.

Monarchas paliks sostą 46 metų Felipe de Borbonui – 1,98 metro ūgio buvusiam olimpinės buriavimo komandos nariui, kuris liko beveik nepaveiktas skandalų, pastaruoju metu krėtusių kitus šeimos narius.

Dažnai besišypsantis, bet santūresnis negu jo tėvas, princas Felipe ilgą laiką buvo prasčiau vertinamas negu komunikabilusis Juanas Carlosas, atlikęs istorinį vaidmenį, Ispanijai žengiant iš diktatūros laikotarpio.

Tačiau Juano Carlosos įvaizdis patyrė didelį smūgį, kai jis išvyko į prabangų dramblių medžioklės safarį Botsvanoje 2012 metų balandį, kuomet jo pavaldiniai kentėjo nuo recesijos, o kas ketvirtas žmogus neturėjo darbo.

Karališkosios šeimos reputacijai dar labiau pakenkė vieno teisėjo 2010 metais pradėtas korupcijos tyrimas, kurio centre atsidūrė buvęs olimpinės rankinio rinktinės žaidėjas Inaki Urdangarinas – monarcho jauniausios dukros Cristinos, kuri irgi kaltinama prisidėjusi prie tos aferos, vyras.

Tuo pačiu metu princą Felipe pradėta vertinti palankiau.

Felipe vedė buvusią televizijos pranešėją Letizia Ortiz per tviskančią ceremoniją Almudenos katedroje Madride 2004 metais – po kelių ankstesnių romanų, įskaitant su viena Norvegijos manekene, reklamavusia apatinį trikotažą.

41 metų anksčiau išsiskyrusi L. Ortiz yra pirmoji nekilmingoji, kuriai atsivėrė galimybė užimti Ispanijos sostą.

Pirmadienį M. Rachoy taip pat pranešė, kad, „pagal Ispanijos konstituciją, turi būti priimtas specialus įstatymas, kuris leis įžengti į sostą princui Felipe“. Premjeras pareiškė esąs įsitikinęs, kad „Ispanijos parlamentas netrukus pritars šiam įstatymui ir paskelbs princą Felipę Ispanijos karaliumi“. M. Rachoy sakė neabejojąs, kad valstybės vadovo pasikeitimo procesas vyks ramiai, rodant pagarbą karaliui kaip laisvės ir demokratijos simboliui.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi