Naujienų srautas

Pasaulyje2014.06.03 09:13

Pilietinio karo krečiama Sirija baigia rengtis prezidento rinkimams

BNS 2014.06.03 09:13

Sirijoje sekmadienį baigėsi agitacinė kampanija prieš birželio 3 dieną numatytus prezidento rinkimus, kurie turėtų sugrąžinti į valdžią Basharą al Assadą ir kuriuos opozicija vadina „demokratijos parodija“.

Sirijoje sekmadienį baigėsi agitacinė kampanija prieš birželio 3 dieną numatytus prezidento rinkimus, kurie turėtų sugrąžinti į valdžią Basharą al Assadą ir kuriuos opozicija vadina „demokratijos parodija“.

Sirijoje, kur nemaža dalis šalies teritorijos yra nepavaldi centrinei valdžiai, prezidento rinkimai antradienį vyks tik režimo kontroliuojamuose rajonuose, toli nuo tų vietų, kur B. al Assado pajėgos kaunasi su jį nuversti siekiančiais sukilėliais.

Susiskaldžiusiai opozicijai ir jos Vakarų bei arabų sąjungininkėms beliks tik stebėti, kaip B. al-Assadas po šio balsavimo sugrįš į valdžią jau trečiai septynerių metų kadencijai, kurią pradės armijai vis labiau spaudžiant sukilėlius.

B. al Assado oponentai šiuos rinkimus pavadino „demokratijos parodija“ ir paragino sirus boikotuoti balsavimą, per kurį su prezidentu varžysis parlamentaras Maheras al-Hajjaras ir verslininkas Hassanas al Nouri – mažai žinomos figūros, kurios laikomos tik simboliniais varžovais.

Sekmadienį valdančioji partija „Baath“, kuri daugiau nei pusę amžiaus dominuoja Sirijos politinėje arenoje, paragino visuomenę perrinkti B. al Assadą.

B. al Assadas Sirijos prezidentu tapo po referendumo, surengto mirus jo tėvui, ilgamečiam šalies vadovui Hafezui al Assadui.

Pasirinkdami B. al Assadą, sirai atiduos savo balsą už „lyderį..., kuris nepabūgo karo..., už legendinį lyderį Basharą al Assadą, kuris yra drauge su savo žmonėmis bet kuriame mūsų tėvynės kampelyje“, rašoma valdančiosios partijos pareiškime.

Siekiant sutelkti musulmonų sunitų paramą, per valstybinę televiziją buvo tiesiogiai transliuotas sunitų dvasininkų susitikimas, kuriame jie taip pat ragino rinkėjus atiduoti savo balsus už B. al Assadą.

Pasaulietiškų nuostatų B. al Assadas priklauso Sirijos gyventojų mažumą sudarančių alavitų bendruomenei, kurie yra šiizmo atšaka, o sukilėliai, siekiantys jo nuvertimo, yra daugiausia sunitai, sudarantys šalies gyventojų daugumą.

Libane šimtai sirų pabėgėlių surengė protesto akciją, smerkdami „kruvinus rinkimus“, kurie vyks tokiu metu, kai trejus metus vykstančio pilietinio karo aukų skaičius perkopė 160 tūkstančių.

„Mūsų revoliucija prasidėjo siekiant nuversti atskalūnišką, karingą režimą. Kaip galima tikėtis, kad mes balsuosime už jo sugrąžinimą?“ – skelbė užrašas ant vieno iš plakatų, kuriuos laikė demonstrantai.

Protestas surengtas tokiu metu, kai padėtį Sirijoje stebinti nevyriausybinė organizacija „Syrian Observatory for Human Rights“ (SOHR) sekmadienį pranešė apie naujus smurto proveržius, įskaitant atakas šiauriniame Alepo mieste, per kurias buvo panaudotos statinės su sprogmenimis, bei priešiškų dižihadistų grupuočių tarpusavio susirėmimus.

Didžiojoje Britanijoje įsikūrusi SOHR nurodė, kad džihadistai iš grupuotės „Irako ir Levanto islamo valstybė“ (ISIL) Hamos provincijoje nužudė 102 metų senolį ir dar keturis alavitų bendruomenės narius. Pasak SOHR, kai kurios aukos buvo sudegintos gyvos.

Tuo tarpu 18 užsienio kovotojų, priklausiusių ISIL, žuvo per naujausius susirėmimus su džihadistais iš „Al Qaeda“ padalinio Sirijoje – „al Nusros“ fronto“, kurie vyko Deir ez Zore šalies šiaurės vakaruose.

Baigiantis rinkimų kampanijai, Damasko gatvės mirga nuo plakatų, šlovinančių B. al-Assadą. Tuo tarpu jo varžovų agitacinių plakatų miesto gatvėse beveik nematyti.

Šie rinkimai rengiami režimui norint sutvirtinti B. al-Assado pozicijas, jam stengiantis bet kokia kaina laimėti karą su tremtyje veikiančia opozicija ir padrikomis sukilėlių formuotėmis, kurias labai susilpnino tarpusavio kovos.

2011 metų kovą prasidėję taikūs protestai, kuriuose buvo reikalaujama politinių permainų, peraugo į didžiulio masto pilietinį karą, kai režimas panaudojo brutalią jėgą prieš demonstrantus.

Damaskas tvirtina, kad protestuotojai yra „ginkluoti teroristai“, dalyvaujantys „užsienio sąmoksle“.

Laikraštis „Al Baath“, kuris yra valdančiosios partijos ruporas, sekmadienį tvirtino, jog sirai balsuos, „kad parodytų, jog žmonių valia yra stipresnė už visas sąmokslininkų svajones ir lūkesčius“.

Trečiadienį tūkstančiai sirų emigrantų ir svetur gyvenančių pabėgėlių dalyvavo išankstiniame balsavime 43-ose ambasadose užsienio valstybėse, kur jie įsikūrę.

Kaip pranešė Sirijos valstybinė naujienų agentūra SANA, išankstiniame balsavime dalyvavo daugiau nei 95 proc. tokią teisę turėjusių rinkėjų.

Tačiau sirai, kurie atvyko į užsienio valstybes nelegaliai, balsuoti negalėjo, be to, į rinkėjų, balsuojančių užsienyje, sąrašus buvo įtraukti tik 200 tūkst. iš maždaug 3 mln. pabėgėlių.

Prancūzija, Vokietija ir Belgija uždraudė savo teritorijose organizuoti balsavimą Sirijos prezidento rinkimuose. Taip pat pasielgė ir Jungtiniai Arabų Emyratai, nurodė Damaskas.

Tuo tarpu įtakingas iraniečių parlamentaras Alaeddinas Boroujerdi naujienų agentūrai ISNA Teherane nurodė, kad rinkimus Sirijoje stebės delegacijos iš devynių šalių, įskaitant Damasko režimo sąjungininkes Rusiją bei Iraną.

Pasak A. Boroujerdi, pirmadienį jis kartu su parlamentarais iš Ugandos, Zimbabvės, Bolivijos, Venesuelos, Tadžikistano ir Filipinų vyks į Damaską, kur prie jų prisijungs delegacijos iš Rusijos bei Libano.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi