Pasaulyje

2014.05.28 19:40

A. Merkel dvejonės atnaujina varžybas dėl EK vadovo posto

BNS2014.05.28 19:40

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel nepakankama parama Jeano-Claude'o Junckerio kandidatūrai į Europos Komisijos vadovo postą atveria kelią kitiems kandidatams siekti šio posto, nors praeis ne viena savaitė, kol bus išrinktas vienas pretendentas.

Vokietijos kanclerės Angelos Merkel nepakankama parama Jeano-Claude'o Junckerio kandidatūrai į Europos Komisijos vadovo postą atveria kelią kitiems kandidatams siekti šio posto, nors praeis ne viena savaitė, kol bus išrinktas vienas pretendentas.

Antradienį Europarlamento partijų lyderiai sutarė paremti buvusio Liuksemburgo premjero J. C. Junckerio kandidatūrą, nes centro dešiniosios pakraipos Europos liaudies partija (EPP) užėmė pirmą vietą rinkimuose.

Nors po derybų su ES lyderiais antradienį A. Merkel J. C. Junckerio kandidatūros neatmetė, tačiau pripažino, kad yra jai prieštaraujančiųjų ir pareiškė, jog sprendimai dėl virtinės aukščiausių ES postų gali būti priimti tik derybų keliu, o tai gali trukti iki birželio pabaigos.

EPP ir ES centro dešiniųjų politinis judėjimas, kurio branduolį sudaro A. Merkel partija, laimėjo daugiausia vietų Europarlamento rinkimuose ir tvirtai palaiko J. C. Junckerį kaip kandidatą į EK vadovus.

„Aš esu EPP narė. Mes nominavome Jeaną-Claude'ą Junckerį. Jis gali įgyvendinti visą darbotvarkę, tačiau taip pat gali ir kas nors kitas, – sakė A. Merkel, atidžiai rinkdama žodžius atsakymams į žurnalistų klausimus. – Tačiau aš vis tiek privalau gerbti sutartį“.

Sutartyje sakoma, kad 28 valstybių ir vyriausybių vadovai turi pritarti siūlomo kandidato kandidatūrai „kvalifikuota balsų dauguma“, vadinasi, jį turi palaikyti didžioji dauguma.

Tuo metu britų premjeras Davidas Cameronas atvirai nepalaikė J. C. Junckerio, kurį jis laiko senojo tipo Europos federalistu. Dėl jo kandidatūros nėra užtikrintos ir tokios šalys kaip Švedija, Nyderlandai, Suomija ir kai kurios Rytų Europos ir Baltijos valstybės, todėl lieka neaišku, ar konservatorių iškeltas liuksemburgietis turės pakankamą paramą.

Liuksemburgo užsienio reikalų ministras Jeanas Asselbornas pareiškė, jog ES lyderiai pasidavė Britanijai dėl J. C. Junckerio kandidatūros ir pavadino neoficialų antradienio susitikimą „išblaivančiu ir beveik apgailėtinu“.

Sutartyje taip pat numatyta, kad ES lyderiai privalo nominuoti kandidatą, „atsižvelgdami“ į Europos Parlamento rinkimų rezultatus, tačiau nesakoma, kad kandidatas būtinai turi atstovauti rinkimus laimėjusiai partijai.

Vienintelė lyderių pareiga – užtikrinti, kad jų išrinktas asmuo priklauso EPP centro dešiniųjų šeimai. Tada šį kandidatą turi tvirtinti parlamentas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.