Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Po susirėmimų Doneckas tapo vaiduoklių miestu

DELFI.lt, BNS, 15min.lt 2015.09.08 13:45

Ukrainos Donecko centru gegužės 28 dieną, apie 10 valandą ryto, pravažiavo karinės technikos ir ginkluotų teroristų kolona su Rusijos Federacijos vėliavomis. Luhansko srityje esančiame Robežno mieste teroristai apšaudė ne tik antiteroristinės operacijos kontrolės postus, bet ir gyvenamuosius rajonus, praneša unian.net.

Ukrainos Donecko centru gegužės 28 dieną, apie 10 valandą ryto, pravažiavo karinės technikos ir ginkluotų teroristų kolona su Rusijos Federacijos vėliavomis. Luhansko srityje esančiame Robežno mieste teroristai apšaudė ne tik antiteroristinės operacijos kontrolės postus, bet ir gyvenamuosius rajonus, praneša unian.net.

Svarbus Ukrainos rytinis ekonomikos centras Doneckas trečiadienį tapo panašus į vaiduoklių miestą – uždarytomis parduotuvėmis ir ištuštėjusiomis gatvėmis – po dvi dienas vykusių įnirtingų vyriausybės pajėgų susirėmimų su prorusiškais separatistais, užėmusiais oro uostą. Tviskančio Sergejaus Prokofjevo tarptautinio oro uosto, kuris buvo modernizuotas už 900 mln. JAV dolerių (660 mln. eurų), ruošiantis 2012-ųjų Europos futbolo čempionatui, stiklinis fasadas buvo išdaužytas po to, kai armija panaudojo naikintuvus ir sraigtasparnius, atakuodama daugiau nei 100 kovotojų, užėmusių tą pastatą pirmadienį.

Ukrainos pareigūnai antradienį sakė susigrąžinę kontrolę oro uosto pastate ir nukovę per 40 sukilėlių, patys nepatirdami aukų per įnirtingiausią karinę operaciją nuo prorusiško sukilimo šiame rytiniame pramonės regione pradžios balandžio pradžioje. Tačiau pats oro uostas liko uždarytas, o jo administratoriai negalėjo atsakyti, kada svarbiausias regiono susisiekimo centras gali vėl pradėti veikti.

„Nebeleisime tiems teroristams grobti žmonių ir juos žudyti. Užbaigsime šį terorą. Prieš mūsų šalį vyksta tikras karas“, – išrinktasis prezidentas Petro Porošenka sakė Vokietijos dienraščiui „Bild“ po savo įtikinamos pergalės per sekmadienį vykusius rinkimus. Jau beveik du mėnesius besitęsiantis smurtas pareikalavo apie 200 žmonių gyvybių ir sukėlė pavojų Ukrainos valstybingumui, kai Rusija aneksavo strategiškai svarbų Krymo pusiasalį.

Doneckas, Reuters/Scanpix nuotr.

20.40 val. ESBO prarado ryšį su dar viena stebėtojų grupe Donecko srityje

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) trečiadienį pranešė praradusi ryšį su antrąja stebėtojų grupe netoli Donecko, praėjus vienai parai nuo pirmosios grupės sulaikymo. „Apie vidurdienį šiandien ESBO specialioji stebėsenos misija (SSM) Ukrainoje prarado ryšį su savo nariais iš Donecke įsikūrusios grupės. Grupė buvo į vakarus nuo Dnepropetrovsko, kai ryšys nutrūko“, – sakoma ESBO pranešime.

„Grupę sudaro 11 tarptautinių SSM narių, važiavusių trimis transporto priemonėmis. Stebėtojai buvo sustabdyti prie kelio posto Marinkoje“, – nurodė ESBO. Taip pat pažymima, kas grupėje buvo du bulgarai ir po vieną narį iš Austrijos, Nyderlandų, Suomijos, Italijos, Norvegijos, Lenkijos, Rusijos, Slovakijos ir JAV.

„Stengiamės su jais susisiekti turimais kanalais. Ukrainos vyriausybė, taip pat srities valdžia informuoti apie šią padėtį“, – sakoma pranešime.

17.36 val. Išlaisvintas kunigas, kuris buvo dingęs Donecke

Išlaisvintas katalikų dvasininkas Pawelas Witekas, kuris anksčiau buvo sulaikytas Donecke. Tai naujienų agentūrai „RIA Novosti“ pranešė „Donecko liaudies respublikos“ premjeras Aleksandras Borodajus.

P. Vitekas, atvažiavęs iš Lenkijos pas Donecko katalikų bažnyčioje dirbantį tėvą Nikolajų, dingo antradienį. „Jį buvo sulaikę mūsų žmonės. Mes išsiaiškinome, įsitikinome, kad jis tikrai dvasininkas, ir paleidome“, – sakė A. Borodajus.

Anot jo, kunigu buvo susidomėta todėl, kad jis yra Lenkijos pilietis. „Jis buvo išlaisvintas po derybų, kurias vedė Lenkijos konsulas Donecke ir Maskvos patriarchato Ukrainos stačiatikių bažnyčios atstovai“, – patikslino Ukrainos „5-asis kanalas“.

17.25 val. S. Lavrovas perspėja apie „brolžudišką karą“ Ukrainoje

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad politikai, siekiantys panaudoti Ukrainą takoskyrą tarp Vakarų ir Rytų, stumia šią šalį brolžudiško karo link.

„Iš esmės, liaudis stumiama į brolžudiško karo prarają. Įvykių Ukrainoje katalizatoriumi tapo siekis panaudoti šią šalį ne kaip įvairias eurazijinės erdvės dalis jungiančią grandį, kaip tik toks visiškai natūralus yra jos vaidmuo, o kaip takoskyrą tarp Vakarų ir Rytų Europos žemyne“, – sakė jis per priėmimą Maskvoje

„Tokios politikos besilaikančiųjų nė kiek nejaudina tai, kad pleištas, kurį jie nori įkalti tarp atskirų europinės civilizacijos šakų, skelia ir Ukrainos tautą“, – nurodė S. Lavrovas.

16.58 val. Keturis ESBO stebėtojus pagrobė separatistai, patvirtino Kijevas

Keturis Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojus Donecko regione pagrobė Kijevo valdžios priešininkai, pranešė Ukrainos užsienio reikalų ministerija.

„Taip, juos laiko prorusiška grupuotė ir dabar tęsiamas darbas dėl jų išlaisvinimo“, – sakė Ukrainos užsienio reikalų ministerijos Informacinės politikos departamento direktorius Jevhenas Perebyjnisas per spaudos konferenciją.

J. Perebyjnisas konkrečiai neįvardino, kas yra atsakingas už ESBO stebėtojų pagrobimą. Pasak jo, Ukrainos teisėsaugos pareigūnai suformavo specialią operatyvinę grupę, kuri sprendžia šias problemas.

ESBO pranešė, kad prarado ryšį su Donecke dirbusiais stebėtojais gegužės 27 dieną. Pasak jos, dingę stebėtojai yra iš Estijos, Šveicarijos, Turkijos ir Danijos.

13.53 val. Čečėnijos lyderis teigia nesiunčiantis kovotojų į Ukrainą

Rusijos Čečėnijos respublikos lyderis Ramzanas Kadyrovas trečiadienį pareiškė nesiuntęs jokių kovotojų į rytų Ukrainą padėti prorusiškiems sukilėliams, tačiau pridūrė, kad kai kurie čečėnai galėjo ten išvykti savo noru.

13.19 val. Donecko centru juda teroristų kolona

Ukrainos Donecko centru gegužės 28 dieną, apie 10 valandą ryto, pravažiavo karinės technikos ir ginkluotų teroristų kolona su Rusijos Federacijos vėliavomis, skelbia naujienų agentūra UNIAN.

Kaip skelbia liudininkai, Panfilovo gatve pravažiavo kolona, kurią sudarė šarvuočiai, žvalgybiniai šarvuočiai, greitosios pagalbos automobiliai, du autobusai ir „Kamaz“ markės sunkvežimiai su priekabomis, kuriose buvo gabenami stambaus kalibro kulkosvaidžiai, skelbia „Novosti Donbassa“.

Kaip skelbia vietos žiniasklaida, šiuo metu kolona jau kirto Donecko centrą ir juda Taikos prospektu link Makijivkos.

DELFI primena, kad Ukrainos pajėgos sudavė stiprų smūgį separatistams.

Mažiausiai 30 nukautų prorusiškų sukilėlių kūnų buvo atvežti į ligoninę po pirmadienį vykusių įnirtingų kautynių Ukrainos rytiniame Donecko mieste, kur vyriausybinės pajėgos naudojo prieš separatistus naikintuvus ir atakos sraigtasparnius.

Iš viso galėjo būti nukauta apie 200 teroristų.

Kovos veiksmų zonoje esantys naujienų agentūros „The Associated Press“ žurnalistai nurodė, kad pirmadienį ir naktį vyko intensyvus šaudymas, o į orą kilo juodų dūmų debesys.

Pareigūnai uždarė Donecko oro uostą, o milicija sustabdė eismą aplinkinėse gatvėse. Miesto meras, kalbėdamas per televiziją, paragino gyventojus likti namuose.

12.59 val. Dešimtys tūkstančių Rusijos karių tebėra netoli Ukrainos sienos, sako NATO

Rusija išvedė tūkstančius karių iš regiono prie sienos su Ukraina, tačiau dar dešimtys tūkstančių ten pasiliko, trečiadienį nurodė vienas NATO kariškis.

12. 40 val. Daugėja įrodymų, kad tarp teroristų yra „kadyrovcų“

Antradienį pranešta, kad Ukrainoje besikaunantys teroristai CNN žurnalistui pripažino, jog yra ne Donecko srities gyventojai, o  savanoriai, tarnavę Čečėnijoje.

Rusijos opozicijos lyderis Borisas Nemcovas yra sakęs, kad, jo nuomone, čečėnų kovotojai į Donecką Ukrainoje buvo pasiųsti su prezidento Vladimiro Putino žinia. Čečėnijos prezidentas R. Kadyrovas anksčiau ne kartą laidė užuominas, jog greitai įvestų tvarką Ukrainoje, jei ten būtų jo kovotojai.

Dabar atsirado naujų įrodymų, kad tai tiesa – vienas iš Mariupolyje sulaikytų teroristų turi pasą, liudijantį, kad jis gyvena Čečėnijoje. Tai socialiniame tinkle paskelbė Ukrainos liaudies deputatas Olegas Liaško, taip pat patalpinęs paso nuotrauką.

Jo teigimu, batalionas „Ukraina“ vykdė žvalgybinę operaciją, kurios metu teroristai ėmė į juos šaudyti. Ukrainiečiai atsakė ugnimi – penki teroristai buvo nukauti, trys paimti į nelaisvę. Vienas iš suimtų teroristų turėjo pasą, kuriame nurodyta, jog jis yra Grozno gyventojas.

11.56 val. Ryšys su Donecko srityje dingusia ESBO grupe vis dar neužmegztas

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) specialiojoje stebėjimo misijoje pranešė, kad ryšys su Donecko srityje dingusia stebėtojų grupe vis dar nėra užmegztas.

10.42 val. Luhansko srityje teroristai iš granatsvaidžių ir minosvaidžių apšaudė gyvenamuosius rajonus

Luhansko srityje esančiame Robežno mieste teroristai apšaudė ne tik antiteroristinės operacijos kontrolės postus, bet ir gyvenamuosius rajonus, praneša unian.net.

Apie tai socialiniame tinkle „Facebook“ informavo Karinių-politinių tyrimo centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas.

Jo teigimu, kol kas nėra duomenų, kad yra sužeistųjų tarp kareivių, informacija apie galimas civilių aukas tikslinama.

Ukrainos kariuomenė į šį išpuolį neatsakė. 

09.48 val. Ukraina padėtį rytų regione turi stabilizuoti „taikiomis priemonėmis“, sako JT vadovas

Jungtinių Tautų (JT) generalinis sekretorius Ban Ki-moonas  antradienį paragino Ukrainą naudoti „vien taikias priemones“, kad susigrąžintų iš prorusiškų separatistų kontrolę šalie rytuose.

08.02 val. Žinią, kad Donecke dingo lenkų dvasininkas, pranešė proukrainietiškai nusiteikę aktyvistai visuomenininkai, kurie dalyvavo Donecke vykusioje kasdieninėje įvairių konfesijų maldoje už taiką Ukrainoje, skelbia unian.net.

Jų teigimu, „gegužės 27 dieną Donecke apie 12 valandą dingo Pavlas Vitekas, katalikų kunigas, atvykęs iš Lenkijos pas Romos Katalikų Bažnyčios kleboną tėvą Nikolajų“.

Nepatvirtintais duomenimis, P. Viteką vadinamosios „Donecko liaudies respublikos“ atstovai laiko Ukrainos Saugumo tarnybos patalpose.

Visuomenininkai pridūrė, kad gegužės 27-osios vakare lenkų kunigas turėjo ateiti į Konstitucijos aikštę, kur kiekvieną dieną vyksta įvairių konfesijų malda už taiką Ukrainoje, „tačiau ryšys su juo nutrūko“.

„Pavlo buvimo vieta iki šiol nežinoma. Besimeldžiantys už Ukrainą broliai ir seserys prašo padėti surasti lenkų katalikų kunigą Pavlą Viteką“, – sakė visuomenės aktyvistai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi