Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.27 23:19

Jaruzelskių šeimos tremties byla: kaip pateko į Lietuvą ir kodėl buvo ištremta

LRT.lt 2014.05.27 23:19

Lietuvos TSR vidaus reikalų ministerijos fonde Nr. V-5 „Įskaitos (tremties) bylos“ saugoma Jaruzelskių šeimos tremties byla Nr. 37051/5, kurioje esantys dokumentai byloja apie tai, kad žinomas Lenkijos valstybės veikėjas Voicechas Jaruzelskis,drauge su tėvais Vladislavu Jaruzelskiu ir Vanda Jaruzelskaja bei seserim Teresa Jaruzelskaja, 1939 m. rugsėjo mėn. prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir Vokietijos bei Sovietų Sąjungos kariuomenėms okupavus Lenkiją, pasitraukė į Lietuvą. 

Lietuvos TSR vidaus reikalų ministerijos fonde Nr. V-5 „Įskaitos (tremties) bylos“ saugoma Jaruzelskių šeimos tremties byla Nr. 37051/5, kurioje esantys dokumentai byloja apie tai, kad žinomas Lenkijos valstybės veikėjas Voicechas Jaruzelskis, drauge su tėvais Vladislavu Jaruzelskiu ir Vanda Jaruzelskaja bei seserim Teresa Jaruzelskaja, 1939 m. rugsėjo mėn. prasidėjus Antrajam pasauliniam karui ir Vokietijos bei Sovietų Sąjungos kariuomenėms okupavus Lenkiją, pasitraukė į Lietuvą.

Byloje esančiame V. Jaruzelskio tėvo Vladislavo Jaruzelskio Vilkaviškio apskrities Bartininkų valsčiaus policijos nuovadoje 1940 m. sausio 2 d. užpildytame „Atbėgėlio registracijos lape“ pažymėta, kad Jaruzelskių šeima į Lietuvą atvyko 1939 m. rugsėjo 24 d. ir įsikūrė pas pažįstamus Vilkaviškio apskrities Bartininkų valsčiaus Vinkšnupių dvare.

Byloje saugomas Vladislavo Jaruzelskio 1941 m. sausio 20 d. pareiškimas Lietuvos TSR Aukščiausiajai Tarybai dėl TSRS pilietybės suteikimo bei jo tą pačią dieną užpildyta „Asmens, norinčio priimti TSRS pilietybę“, anketa.

1941 m. birželio mėn. Vladislavas Jaruzelskis, kaip „socialiai pavojingas elementas“, buvo suimtas LTSR valstybės saugumo liaudies komisariato (NKGB). LTSR NKGB pažymoje rašoma, kad jis buvo apkaltintas tuo, kad „praeityje buvo dvarininku, buvusios Lenkijos [taip dokumente] teritorijoje turėjo nuosavą dvarą ir kitą turtą“. Dokumente pažymėta, kad viso V. Jaruzelskio valdyto turto vertė − 250 000 tuometinės SSRS rublių.

1941 m. birželio 14 d. LTSR NKGB pareigūnai suėmė visą Jaruzelskių šeimą. Suėmimo metu Jaruzelskių šeimos gyvenamojoje vietoje atliktos kratos protokole nurodyta, kad suėmimo metu buvo konfiskuotos 99 Vokietijos markių vertės sidabrinės monetos, 2 ikirevoliucinės Rusijos rubliai, 5 Lenkijos zlotai, suomiškas peilis ir „Kodak“ firmos fotoaparatas.

1941 m. birželio 14 d. Jaruzelskių šeima: Vladislavas Jaruzelskis, Vanda Jaruzelska, Voicechas Jaruzelskis ir Teresa Jaruzelskaja buvo ištremta iš Lietuvos TSR. Tremties vieta byloje nenurodyta.

Su šia byla ir kitomis LTSR vidaus reikalų ministerijos archyvinių fondų bylomis galima susipažinti Lietuvos ypatingojo archyvo VRM dokumentų skaitykloje, adresu: O. Milašiaus g. 23, Vilnius.

Lenkijos generolas Wojciechas Jaruzelskis, paskutinis šios šalies komunistinio režimo lyderis, mirė sekmadienį, būdamas 90 metų, pranešė vietos žiniasklaida.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi