Pasaulyje

2014.05.27 11:08

Egipto prezidento rinkimuose triuškinama pergalė prognozuojama A. F. al Sisi

BNS2014.05.27 11:08

Buvęs Egipto armijos vadas, nuvertęs pirmąjį demokratiškai išrinktą šalies vadovą ir griežtai malšinęs jo islamiškąjį judėjimą, veikiausiai triuškinamai laimės prezidento rinkimus antradienį, paskutinę balsavimo dieną.

Buvęs Egipto armijos vadas, nuvertęs pirmąjį demokratiškai išrinktą šalies vadovą ir griežtai malšinęs jo islamiškąjį judėjimą, veikiausiai triuškinamai laimės prezidento rinkimus antradienį, paskutinę balsavimo dieną.

Šie dvi dienas vykstantys rinkimai yra pirmieji po to, kai favoritu laikomas Abdel Fattahas al Sisi pernai liepą nuvertė islamiškų pažiūrų prezidentą Mohamedą Mursi. Tie įvykiai paskatino kruviniausių neramumų bangą per Egipto naujausiųjų laikų istoriją.

Rinkimus boikotuoja M.Mursi Musulmonų brolija ir revoliucingai nusiteikęs jaunimas, kuris baiminasi, jog A. F. al Sisi gali tapti nauju autokratu.

Tačiau 59 metų buvęs kariškis, turintis feldmaršalo laipsnį, veikiausiai lengvai įveiks savo vienintelį varžovą – kairiųjų pažiūrų Hamdeeną Sabbahi, šalyje skambant raginimams grąžinti stabilumą.

Pats A.F.al Sisi atidavė savo balsą pirmadienį, praėjus kelioms minutėms nuo rinkimų pradžios, apsuptas daugybės žurnalistų ir šalininkų. Šalyje balso teisę turi apie 53 mln. žmonių.

„Mus stebi visas pasaulis – kaip egiptiečiai šiandien ir rytoj rašys savo istoriją bei savo ateitį“, – pareiškė kandidatas.

„Egiptiečiai turi būti įtikinti, kad rytojus bus labai gražus ir didingas“, – pridūrė A. F. al Sisi, kai šalininkai spaudė jam ranką ir bučiavo skruostus.

Daugelis šį balsavimą laiko referendumu, kuriame renkamasi stabilumą arba laisvę, pažadėtą Arabų pavasario liaudies sukilimo, 2011 metais nuvertusio veteraną autoritarinį lyderį Hosni Mubaraką.

Nuo tos revoliucijos 86 mln. gyventojų turinčią šalį nuolat krėtė neramumai, o jos ekonomika nusmuko.

M.Mursi, tapęs H.Mubarako įpėdiniu, poste išsilaikė tik vienerius metus. Laimėjęs pirmuosius Egipte demokratinius prezidento rinkimus, jis greitai susipriešino su didele visuomenės dalimi, o per masines demonstracijas buvo reikalaujama, kad M.Mursi atsistatydintų.

„Mums reikalingas žmogus, kalbantis ryžtingai ir stipriai. Egipto žmonės to bijo ir gerbia tuos, kurie šitaip elgiasi“, – sakė 29 metų teisininkas Miladas Yusefas, laukdamas eilės atiduoti savo balsą Kaire.

M. Yusefas sakė balsavęs už H. Sabbahi per 2012-ųjų rinkimus, kuriuos laimėjo M. Morsi, tačiau dabar ketina palaikyti A. F. al Sisi.

„Mums reikia stipraus žmogaus, kariškio“, – aiškino jis.

A. F. al Sisi sakė, kad „tikrai demokratijai“ pasiekti reikės poros dešimtmečių ir leido suprasti, kad netoleruos ekonomiką žlugdančių protestų.

Jis taip pat pažadėjo pašalinti Musulmonų broliją, kuri dešimtmečius buvo uždrausta, o po H.Mubarako nuvertimo laimėjo visus rinkimus.

Šis islamiška organizacija boikotuoja rinkimus kartu su Balandžio 6-osios jaunimo judėjimu, daug prisidėjusio prie sukilimo prieš H.Mubaraką, ir sekmadienį pareiškė nepripažinsianti balsavimo rezultatų.

Už 35 kilometrų į pietvakarius nuo Kairo esančiame Kerdasos mieste, kuriame gyvena daug M.Mursi šalininkų, rinkėjų aktyvumas buvo menkas, nes daugelis nuversto lyderio rėmėjų liko namuose.

„Al Sisi žudė jaunuolius, o dabar užgrobia valdžią. Tai didžiausias įrodymas, kad (M.Mursi nuvertimas) buvo perversmas“, – balsavimą boikotavęs teisės mokyklos absolventas Mohamedas Gamalas sakė AFP.

A. F. al Sisi ragino žmones aktyviai balsuoti rinkimuose, kuriuos kariškių paskirta administracija ir Vakarų šalys laiko svarbiu žingsniu demokratinio valdymo link.

Išrinkus prezidentą, vėliau šiais metais vyks parlamento rinkimai.

Balsavietės pirmadienį užsidarė 18 val. Grinvičo (21 val. Lietuvos) laiku, o antradienį atsidarė 6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku.

Antradienis buvo paskelbtas nedarbo siena, kad žmonės galėtų pareikšti savo valią. Balsavimas taip pat buvo pratęstas viena valanda iki 19 val. Grinvičo laiku, nurodė pareigūnai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.