Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Tarp įkaitų Ukrainoje – estas ESBO narys

Ukrainoje nuo pirmadienio vakaro netoli Donecko įkaitais laikomi keli Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai, tarp kurių yra ir vienas estas, pranešė Estijos užsienio reikalų ministerija.  

Ukrainoje nuo pirmadienio vakaro netoli Donecko įkaitais laikomi keli Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojai, tarp kurių yra ir vienas estas, pranešė Estijos užsienio reikalų ministerija.

„ESBO tiria aplinkybes. Įvykius seka Estijos diplomatai ESBO, ambasadoje Kijeve ir Užsienio reikalų ministerijoje (Taline), kuri palaiko nuolatinį ryšį su ESBO atstovais“, – nurodė Estijos URM.

„ESBO stebėtojai turi būti paleisti nedelsiant, ir jiems netrukdoma vykdyti savo pareigas“, – sakė Estijos užsienio reikalų ministras Urmas Paetas.

ESBO misijos Ukrainoje vadovas Michaelis Bociurkiwas sakė naujienų agentūrai STT, kad ryšys su stebėtojais nutrūko pirmadienį vakare.

„Komanda vykdė įprastinį patruliavimą į rytus nuo Donecko, kai su ja nutrūko ryšys. Iki dabar su ja susisiekti nepavyksta“, – sakoma ESBO pranešime.

Pasak BBC šaltinio, tarp įkaitų dar yra turkas, danas ir šveicaras.

Gegužės pradžioje prorusiškieji maištininkai Ukrainos rytuose paleido septynis ESBO stebėtojus, kuriuos laikė įkaitais aštuonias paras.

ESBO, kurios veikloje dalyvauja 57 valstybės ir kuri stengiasi skatinti demokratiją bei užbėgti už akių konfliktams, kovo mėnesį vieningai nusprendė į Ukrainą pasiųsti civilius stebėtojus, kurie padėtų numalšinti krizę, nors kol kas tai daryti ne itin sekasi.

Misijoje dalyvauja 282 asmenys, tarp kurių yra 198 civiliai tarptautiniai stebėtojai iš 41 ESBO šalies, nurodoma Vienoje būstinę turinčios organizacijos tinklalapyje.

17.10 val. Rusijos ginkluotosios pajėgos gali būti lėtai atitraukiamos iš pozicijų prie Ukrainos sienos

Rusijos ginkluotosios pajėgos gali būti lėtai atitraukiamos iš pozicijų prie Ukrainos sienos, nors pagrindinė pajėgų dalis kol kas lieka pasienyje, sakė antradienį vienas NATO kariškių.

„NATO pastarosiomis dienomis pastebėjo tebesitęsiantį Rusijos pajėgų aktyvumą prie Ukrainos sienos. Esama tam tikrų požymių, kad pakuojama įranga ir atsargos, rengiamasi pajudėti į tam tikras vietas“, – sakė NATO karininkas.
 
„Mūsų šiuo metu stebimas aktyvumas galėtų reikšti pajėgų atitraukimą lėtai arba etapais“, – sakė karininkas, prašęs neminėti jo pavardės.

15.42 val. ESBO prarado kontaktą su su stebėtojų grupe Rytų Ukrainoje

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) prarado kontaktą su stebėtojų grupe Rytų Ukrainoje. Organizacija antradienį Vienoje pranešė, kad keturi darbuotojai lankėsi Donecko regione. Pastarąjį kartą su grupe pavyko susisiekti pirmadienio vakarą, informuoja agentūra „Reuters“.

Balandžio pabaigoje prorusiški separatistai įkaitais buvo paėmę ESBO stebėtojų grupę ir laikė ją savo rankose maždaug savaitę.

14.33 val. Jeigu diversantai nepasiduos, į jų objektus bus smogta iš ypač taiklių ginklų.

Tai pareiškė Ukrainoje vykdomos antiteroristinės operacijos oficialus informacinės grupės vadovas Vladislavas Seleznevas.

Jo teigimu, antiteroristinės operacijos pajėgos Donecke iškėlė teroristams naują ultimatumą – jeigu diversantai nepasiduos, jų objektams bus smogta iš ypatingai taiklių ginklų.

„Šią akimirką mes turime žvalgybinę informaciją apie visus objektus, kuriuose jie (separatistai, red.) išsidėstę. Man yra žinoma, kad iškeltas eilinis ultimatumas: tuo atveju, jeigu diversantai nepasiduos, į objektus bus smogta iš specialių ypač taiklių ginklų. Mes turime tęsti antiteroristinę operaciją ir pasiekti logišką pabaigą“, – pareiškė jis.

Į žurnalistų klausimą, kada baigsis ultimatumo laikas, V. Seleznevas atsakė: „Kadangi kalba eina taip pat ir apie taikių gyventojų saugumą, laiko ar teritorinių apribojimų kol kas nėra“.

V. Seleznevo teigimu, aktyvi antiteroristinės operacijos fazė Donecke šiandien tęsiama toliau. Per pastarąją parą antiteroristinės operacijos metu buvo nesunkiai sužeistas vienas ukrainiečių karys. Informacija apie nuostolius separatistų gretose tikslinama.

Panikuojantys teroristai patys ėmė perduoti informaciją Ukrainos pajėgoms

Ukrainos separatistai po vakarykščio mūšio Donecke jaučiasi įbauginti ir ieško būdų, kaip išgelbėti savo gyvybes.

Tai pareiškė antiteroristinės operacijos atstovas spaudai Aleksejus Dmitraškovskis, praneša unian.net.

Jo teigimu, teroristai patys pradėjo perduoti informaciją Ukrainos kariams. „Patys diversantai nebetiki savo pergale ir teikia informaciją“, – pabrėžė A. Dmitraškovskis.

Priminsime, kad neoficialiais duomenimis, per nuožmius mūšius Donecke jėgos struktūrų pareigūnai likvidavo dešimtis separatistų. Vis dėlto, oficialios informacijos apie nužudytų teroristų skaičių kol kas nėra.

„Į nelaisvę niekas nepaimtas“, – pridūrė antiteroristinės operacijos atstovas spaudai.

12.56 val. Mažiausiai 30 nukautų prorusiškų sukilėlių kūnų buvo atvežti į ligoninę po ankstesnę dieną vykusių įnirtingų kautynių Ukrainos rytiniame Donecko mieste, kur vyriausybinės pajėgos naudojo prieš separatistus naikintuvus ir atakos sraigtasparnius, antradienį pranešė vienas kovotojas.

Kovotojas, kalbėdamas prie vienos Donecko ligoninės ir pageidavęs neviešinti jo vardo dėl saugumo priežasčių, sakė, kad ten buvo atvežti 30 žuvusių jo ginklo draugų kūnai.

Pasak jo, automobilis, kuriuo buvo atvežti kūnai, tebestovi prie ligoninės, laukiant, kad sprogmenų ekspertai patikrintų, ar jame nėra kokių nors nesprogusių šaudmenų.

Taip pat pranešama, kad Donecke sėkmingai vykdant Antiteroristinę operaciją, prorusiškai nusiteikę teroristai jau ne kartą kreipėsi į operacijos vadovybę su „prašymu tartis“.

12:54 val. Ukrainos pajėgos susigrąžino kontrolę Donecko oro uoste

 Ukrainos pajėgos antradienį susigrąžino kontrolę pagrindiniame oro uoste rytiniame Donecko mieste po parą trukusių įnirtingų susirėmimų su prorusiškais separatistais ir aviacijos smūgių, pareikalavusių apie 40 žmonių gyvybių, pranešė vidaus reikalų ministras.

„Oro uostas visiškai kontroliuojamas. Priešininkas patyrė didelių nuostolių; pas mus nuostolių nėra. Ryte operacija buvo tęsiama“, – VRM spaudos tarnyba citavo ministrą Arseną Avakovą.

12:24 val. Pasirodė informacija, kad separatistų vadas įsakė sušaudyti savus

Ukrainos Slovjansko miesto separatistų lyderis Igoris Girkinas (vadinamasis Strelkovas) patvirtino davęs nurodymą nušauti du saviškius. Mirties jie esą nusipelnė „dėl chuliganizmo, ginkluotos vagytės, pagrobimo bei kovinių pozicijų palikimo likimo valiai“, skelbia censor.net.ua. Šią informacija paskelbė „RIA Novosti“, remiamasi paties Strelkovo žodžiais.

11:58 val. Patikslintais duomenimis, Donecke per susirėmimus žuvo apie 40 žmonių

Ukrainos rytiniame Donecko mieste 40 žmonių žuvo per pastarąją parą vykusius susirėmimus tarp vyriausybinių pajėgų ir prorusiškų sukilėlių, antradienį pranešė vietos meras, o separatistai nurodė, kad jų pusė neteko bent 29 žmonių.

10:17 val. Ukrainos valstybės sienos apsaugos tarnyba skelbia, kad naktį dalis smogikų iš Rusijos sunkvežimiais įsiveržė į Ukrainos teritoriją.

3.40 val. kolona kirto valstybės sieną, kur ją ugnimi pasitiko pasienio apsaugos pareigūnų būrys. Užvirė mūšis. Dalis pažeidėjų paliko pridengiančiųjų grupę ir įsiveržė į Ukrainą Antracyto kryptimi, skelbia UNIAN.

10 val. Rytų Ukrainoje nukauta 30 prorusiškų sukilėlių, sako separatistai

Mažiausiai 30 nukautų prorusiškų sukilėlių kūnų buvo atvežti į ligoninę po ankstesnę dieną vykusių įnirtingų kautynių Ukrainos rytiniame Donecko mieste, kur vyriausybinės pajėgos naudojo prieš separatistus naikintuvus ir atakos sraigtasparnius, antradienį pranešė vienas kovotojas.

07:05 val. Kijevas dislokavo karinius sraigtasparnius ir naikintuvus

Teigiama, kad dalis oro uosto kontrolės yra kariškių rankose. Neramumai Donecke suaktyvėjo, kai naujasis Ukrainos prezidentas Petro Porošenka pareiškė norintis derėtis su Rusija ir užbaigti Ukrainoje besitęsiančią krizę.

Rusija vakar pareiškė esanti atvira dialogui, tačiau pareikalavo, kad jame nebūtų Vakarų šalių. P. Porošenka pranešė, kad susitikimas su Rusijos lyderiais gali įvykti birželį – netrukus po kelionės į Lenkiją, kur planuojami jo pokalbiai su Europos Sąjungos ir Amerikos vadovais.