Pasaulyje

2014.05.26 11:06

Egipto prezidento rinkimus turi laimėti buvęs armijos vadas Sisi

BNS2014.05.26 11:06

Egiptiečiai pirmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, kuriuos nesunkiai turėtų laimėti buvęs armijos vadas Abdel Fattahas al Sisi – žmogus, nušalinęs išrinktą šalies lyderį Mohamedą Mursi ir įspeitęs į kampą jo Musulmonų broliją.

Egiptiečiai pirmadienį balsuoja prezidento rinkimuose, kuriuos nesunkiai turėtų laimėti buvęs armijos vadas Abdel Fattahas al Sisi – žmogus, nušalinęs išrinktą šalies lyderį Mohamedą Mursi ir įspeitęs į kampą jo Musulmonų broliją.

Dvi dienas truksiantys rinkimai vyksta pasigirdus raginimams sugrąžinti stabilumą po daugiau kaip trejų politinių neramumų metų, per kuriuos po masinių protestų buvo nušalinti du prezidentai, per susirėmimus ir kovotojų išpuolius žuvo tūkstančiai žmonių, o ekonomika atsidūrė prie žlugimo slenksčio.

Rinkimų apylinkės buvo atidarytos 6 val. Grinvičo (9 val. Lietuvos) laiku; balsavime gali dalyvauti 53 mln. rinkėjų.

Prognozuojama, kad A. F.al Sisi antruose laisvuose Egipto prezidento rinkimuose sutriuškins savo vienintelį varžovą, kairiųjų lyderį Hamdeeną Sabbahi. Šalyje raginama išsirinkti stiprų lyderį, galintį atkurti stabilumą daugiausiai gyventojų turinčioje arabų pasaulio valstybėje ir atgaivinti jos ekonomiką.

Tačiau tikroji demokratija – idealas, kurio reikalavo ir už kurį kovojo milijonai per 2011 metų sukilimą, nuvertusį Hosni Mubaraką, – turės palaukti, galbūt – porą dešimtmečių, yra sakęs A. F.al Sisi.

Vietoje to, sakė A. F.al Sisi, jis labai stengsis atkurti ekonomiką ir kovoti su „terorizmu“.

A. F.al Sisi ragino rinkėjus aktyviai dalyvauti rinkimuose, kuriuos kariškių iškelta valdžia ir Vakarai vadina svarbia kelio gaire siekiant išrinktos valdžios šioje 86 mln. gyventojų turinčioje šalyje.

„Dabar turite eiti labiau nei bet kada per (visą šalies) istoriją. Eikite, parodykite visam pasauliui, kad yra 40, 45 (milijonai) ar net daugiau (balsuojančių rinkėjų)“, – penktadienį, baigiantis rinkimų kampanijai, sakė A. F. al Sisi.

Jo vienintelis varžovas rinkimuose H. Sabbahi, disidentas veteranas, žadėjo ginti demokratines 2011-ųjų sukilimo aspiracijas.

„Prisiekiame Dievui, kad korupcijos ir despotizmo simboliai (iš H.Mubarako eros) negrįš“, – sakė jis penktadienį.

Tačiau užsimindamas, kad netoleruos protestų, A.F. al Sisi pakurstė nuogąstavimus, kad Egipto gali laukti daugiau represijų nei valdant H. Mubarako režimui.

„Koks turistas atvažiuotų į šalį, kur vyksta tokios demonstracijos? – klausė jis Egipto laikraščių redaktorių. – Jūs rašote laikraščiuose: „Joks balsas nėra garsesnis už žodžio laisvę!“ Kas tai yra?“.

Laikinoji valdžia M. Mursi nušalinimą teisino tuo, kad armija paisė masinių protestų prieš metus trukusį ir visuomenę suskaldžiusį šio islamiškų jėgų prezidento valdymą.

Balandžio 6-osios jaunimo judėjimas, kuris buvo sukilimo prieš H. Mubaraką priešakyje ir kurio lyderis buvo įkalintas, ragino boikotuoti rinkimus.

Egipte gimęs įtakingas dvasininkas ir Musulmonų brolijos šalininkas Yusefas al Qaradawi taip pat ragino boikotuoti balsavimą ir sakė, kad A.F.al Sisi yra „nuo galvos iki kojų permirkęs nekaltųjų krauju“.

Po M.Mursi nuvertimo policija ėmėsi griežtų priemonių prieš jo Musulmonų broliją, kuri laimėdavo visus rinkimus nuo H. Mubarako nuvertimo.

A. F. al Sisi žada, kad Musulmonų brolija, kuri dabar yra įtraukta į teroristinių organizacijų sąrašą, jam dirbant prezidento poste liausis egzistavusi.

Tos griežtos priemonės nuo liepos pareikalavo mažiausiai 1,4 tūkst. gyvybių, tarp jų – šimtų protestavusių M.Mursi šalininkų, kurie žuvo per vieną rugpjūčio dieną, kai saugumo pajėgos likvidavo jų stovyklas Kairo gatvėse.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.