Pasaulyje

2015.02.14 17:10

Apklausa: P. Porošenka išrinktas Ukrainos prezidentu pirmajame ture

BNS, ELTA, LRT.lt2015.02.14 17:10

Balsavusiųjų Ukrainos rinkimuose apklausa sekmadienį parodė, kad šokolado magnatas Petro Porošenka gavo absoliučią daugumą jau pirmajame rate ir buvo išrinktas šalies prezidentu.

Balsavusiųjų Ukrainos rinkimuose apklausa sekmadienį parodė, kad šokolado magnatas Petro Porošenka gavo absoliučią daugumą jau pirmajame rate ir buvo išrinktas šalies prezidentu.

Apklausa parodė, kad už 48 metų provakarietišką P. Porošenką balsavo 55,9 proc. rinkėjų – daug daugiau nei už antroje vietoje likusią buvusią premjerę Juliją Tymošenko, kuri gavo 12,9 proc. balsų.

Pagal kitą apklausą už P. Porošenką balsavo 57,3 proc. rinkėjų – daug daugiau nei už antroje vietoje likusią buvusią premjerę Juliją Tymošenko, kuri gavo 12,4 proc. balsų.

Pagal abi šias apklausas trečią vietą užėmė buvęs žurnalistas Olehas Liaško.

Jei šias prognozes pirmadienį patvirtins rezultatai, antrojo rinkimų rato kitą mėnesį nereikės.

P. Porošenka žadėjo glaudesnius ekonominius ir politinius ryšius su Vakarais nepaisant Rusijos prezidento Vladimiro Putino, bet taip pat turės bandyti gerinti santykius su šia didžiule Ukrainos kaimyne šiaurėje, kuri tiekia šaliai didžiausią dalį jai reikalingų gamtinių dujų ir yra svarbi rinka jos eksportui.

Ukrainiečiai masiškai balsavo sostinėje Kijeve ir šalies vakaruose, bet kruvinas prorusiškas sukilimas sužlugdė balsavimą didelėse separatistinės Rytų Ukrainos teritorijose.

„Pirma, ką turime padaryti, tai atnešti taiką visiems Ukrainos piliečiams“, – Kijeve sakė P. Porošenka, atidavęs savo balsą prezidento rinkimuose.

„Žmonės su ginklais turi pasitraukti iš miestų ir kaimų gatvių“, – sakė šis provakarietiškas magnatas ir politikos veteranas.

„Netrukus užbaigsime šį karą. Netrukus išgyvendinsime korupciją. Netrukus pradėsime integraciją į Europą ir įkursime demokratiją“, – žadėjo jis.

Lietuvos URM: rezultatai suteikia vilties

„Didžiosios daugumos ukrainiečių jam išreikštas pasitikėjimas suteikia vilties, kad P. Porošenko taps tikru nacionalinės vienybės simboliu, konsoliduosiančiu tautą ir valstybės institucijas dabartinių grėsmių Ukrainai akivaizdoje, ir užtikrins šaliai reikalingų pažangių europietiškų reformų įgyvendinimą“, – teigiama Lietuvos Užsienio reikalų ministerijos (URM) pareiškime.

URM taip pat pasmerkė „nelegalių ginkluotų separatistų grupuočių pavienius bandymus Rytų Ukrainos Donecko ir Luhansko srityse trukdyti surengti šiuos rinkimus bei jų gyventojams išreikšti savo valią“.

„Dar kartą patvirtiname savo paramą Ukrainos žmonių ir vyriausybės europinės ateities siekiams (...). ES yra įsipareigojusi užbaigti ES-Ukrainos Asociacijos susitarimo pasirašymo procesą kuo greičiau po Prezidento rinkimų“, – teigiama URM pranešime.

B. Obama: sveikinu Ukrainos žmones

JAV prezidentas Barackas Obama „visų amerikiečių vardu“ pasveikino Ukrainos žmones.

B. Obama, Reuters/Scanpix nuotr.

„Per pastaruosius kelis mėnesius Ukrainos žmonės ne kartą demonstravo savo troškimą pasirinkti lyderius be kišimosi ir gyventi demokratijoje, kurioje gali spręsti savo likimą be smurto ir grasinimų, – teigia JAV prezidentas Baltųjų rūmų išplatintame pareiškime. – Šie rinkimai yra dar vienas svarbus žingsnis Ukrainos vyriausybei stengiantis suvienyti šalį ir pasiekti visus savo piliečius, kad užtikrintų, jog bus pasirūpinta jų rūpesčiais ir įvykdyti jų norai“.

„Jungtinės Valstijos tikisi dirbti su būsimuoju prezidentu, taip pat su demokratiškai išrinktu parlamentu, palaikyti Ukrainos siekį įvykdyti svarbias politines ir ekonomines reformas. Mes taip pat tęsiame paramą Ukrainos suverenumui ir teritoriniam vientisumui, smerkiame ir atmetame Rusijos vykdomą Krymo okupaciją ir siekiamą aneksiją ir išliekame įsipareigoję dirbti su Ukraina ir kitais partneriais, kad rastume taikų konflikto sprendimą“, – teigė B. Obama.

V. Jurkonis: P. Porošenko galėtų atnešti Ukrainai stabilumą

Ukrainos šokolado magnatas P. Porošenko prezidento poste valstybei atneštų stabilumą, teigia politikos ekspertas Vytis Jurkonis. Pasak jo, šiuo metu svarbiausia, kad Ukraina apskritai išsirinktų naują šalies vadovą.

„P. Porošenko teikia daugiau vilčių negu Julija Tymošenko. Jis būdamas solidžiu oligarchu jis galbūt bus mažiau paveikus įvairioms įtakoms tiek iš trečiųjų šalių, tiek iš kitų verslo klanų ir šiek tiek užtikrins stabilumą valstybėje, kurio dabartinei Ukrainai labai reikia. (...) Palyginti su kitais kandidatais, jis gali stabilumą užtikrinti labiau, nei bet kuris kitas kandidatas“, – BNS sakė V.Jurkonis, dirbantis Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute.

V. Jurkonis teigė, kad prezidento išrinkimas reikš svarbų faktą, kad valdžia Ukrainoje yra teisėta, ir tai turėtų pristabdyti Kremliaus retoriką.

„Reikėjo rinkimų – kad jie įvyktų ir koks ten bebūtų rezultatas, naujo prezidento išrinkimas jau yra didžiulis pliusas ir didžiulis kontrargumentas visam tam Kremliaus primetamam naratyvui, tarsi valdžia Ukrainoje yra neteisėta“, – aiškino politikos ekspertas.

J. Tymošenko ir D. Jarošas žada paremti būsimąjį Ukrainos prezidentą

Kandidatai į Ukrainos prezidentus Julija Tymošenko ir Dmytro Jarošas žada paremti išrinktąjį valstybės vadovą, praneša „RIA Novosti“.

Reuters/Scanpix nuotr.

„Mes padarysime visa, kad padėtume visoms valdžios šakoms kurti stiprią Ukrainą, kad pagaliau būtų surengtas referendumas dėl Ukrainos narystės NATO“, – pareiškė sekmadienį J. Tymošenko.

„Dešiniojo sektoriaus“ lyderis Dmytro Jarošas pažymėjo, kad jo partija padės naujajam prezidentui sureguliuoti krizę rytiniuose regionuose.

Rinkėjų aktyvumas viršijo 60 proc.

20 valandos duomenimis, rinkėjų aktyvumas per sekmadienį vykusius Ukrainos prezidento rinkimus sudarė 60,04 procento.

Tai pranešė šalies Centrinės rinkimų komisijos atstovai.

Rinkėjai aktyviausi buvo Lvovo srityje – 76,66 procento. Kijevo srityje balsavo 68,50 procento rinkėjų, Odesos srityje – 47,31 procento.

K. Girnius: V. Porošenko – geriausias rezultatas Ukrainai

Petro Porošenkos pergalė jau pirmame Ukrainos prezidento rinkimų ture būtų pats geriausias rezultatas, padėsiantis iš esmės spręsti krizę Ukrainoje, teigia Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docenta Kęstutis Girnius.

„Tai būtų labai teigiami rezultatai, jei pasitvirtintų, kad P. Porošenko laimėjo pirmame ture – tai pirmiausia rodytų šalies vienybę, antra, suteiktų jam labai tvirtą mandatą, kuriuo abejoti negalėtų net ir Rusija – jie visi žino, kaip sunku laimėti pirmame rate. Trečia, nesant reikalo rengti antrą turą, įtampos šalyje turėtų sumažėti ir separatistai turėtų mažiau pagrindo toliau maištauti ir bus labiau izoliuoti“, – sekmadienį BNS sakė K. Girnius.

Anot jo, vienas esminių klausimų bus tai, ar jis gebės atsiriboti nuo buvusių korumpuotų vyriausybių veiklos ir pasukti nauju keliu.

„Reikia viltis, kad P. Porošenko bus doras ir veiksmingas politikas, bet reikia prisiminti ir tai, kad jis yra dirbęs ir V. Jušečnkai, ir V. Janukovyčiui, kitaip sakant, pavojus yra tame, kad jis nėra visiškai naujas žmogus, yra tas pavojus, kad jis dar gali tęsti senąją politiką. Didysis klausimas, ar jam pasiseks atsikratyti savo praeities, kuri yra susijusi su darbu ankstesnėse korumpuotose Ukrainos Vyriausybėse“, – svarstė K. Girnius.

P. Porošenka: išrinktas prezidentu pirmiausia keliausiu į Donecko kraštą

Paskelbus apklausos rezultatus P. Porošenka dėkojo rinkėjams už balsus.

„Šiandien galiu tvirtai pasakyti, kad balsavo visa šalis, tai buvo visos šalies rinkimai, tai bus visos šalies išrinktas prezidentas, labai jums už tai dėkoju“, – nuo pakylos kalbėjo P. Porošenka.

Jis teigė niekada nepripažinsiantis Rusijos įvykdytos Krymo aneksijos, pranešė Mashable.com.

„Pirmieji žingsniai, kuriuos žengs visa mūsų komanda prezidento poste, bus skirti baigti karą, baigti chaosą, baigti kovas ir į Ukrainos žemę atnešti taiką, į vieningą, bendrą Ukrainą.

Esu tikras, kad ryžtingi mūsų sprendimai rezultatų atneš gana greitai, jau sakiau, kad pirmoji mano, kaip prezidento, kelionė bus į Donecko kraštą ir visa mūsų komanda pirmiausia padėkos Donbasui už tai, kad įvykdė pilietinę pareigą, antra – padėkos Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms.

Nuo pirmųjų dienų imsimės kovoti su korupcija, kad kiekvienas ukrainietis tai pajustų nuo pirmųjų naujosios valdžios dienų“, – kalbėjo jis.

P. Porošenka sako, kad Ukraina pasirinko šalies vientisumą ir „Europos integracijos“ kelią

P. Porošenka pareiškė, kad šalies rinkėjai pasirinko šalies vientisumą ir „Europos integracijos“ kelią.

„85 proc. ukrainiečių palaikė Ukrainos europietišką pasirinkimą. Šiandien europietiškos krypties, europietiško Ukrainos siekio realizacija yra ypatingai svarbi, ir visos valdžios šakos turi vadovautis savo veikloje šia ryžtinga Ukrainos valia“, – sakė jis per trumpą spaudos konferenciją savo štabe.

„Daugiau kaip 90 proc. ukrainiečių, kurie dalyvavo balsavime, ryžtingai palaikė vieningą nedalomą Ukrainą, ne federacinė, bet unitarinė Ukraina šiandien gavo ukrainiečių liaudies pasitikėjimo bilietą“, – pabrėžė jis.

Jis taip pat pridūrė, kad remia idėją jau šiais metais surengti Ukrainos parlamento rinkimus.

Kaip parodė balsavusiųjų Ukrainos rinkimuose apklausa, P. Porošenka jau pirmajame rate užsitikrino daugiau kaip 55 proc. balsų.

Rusijos propaganda: laimi „Dešiniojo sektoriaus“ kandidatas

Rusijos „Pirmasis kanalas“ žinių laidoje pademonstravo esą iš Ukrainos Vyriausiosios rinkimų komisijos interneto puslapio paimtą grafiką, kuriame vaizduojama, jog tam tikru metu daugiausiai balsų – apie 37 proc. – buvo surinkęs „Dešiniojo sektoriaus“ kandidatas į prezidentus Dmitrijus Jarošas. Rusijos žiniasklaida ir oficialioji Maskva dar nuo Maidano protestų šių metų pradžioje nuolat akcentuoja, esą valdžią Ukrainoje perima dešinieji radikalai, pabrėžtinai vadinami fašistais ir „banderovcais“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.