Pasaulyje

2014.05.24 20:44

V. Putinas nori paklusnios Ukrainos

Rusijos prezidentas pripažino, kad siekia paklusnios Ukrainos, kuri svarbiausius užsienio reikalų sprendimus, tokius kaip stojimas į NATO, derintų su Maskva. Vladimiras Putinas taip pat sakė, kad siūlydama Asociacijos sutartį Kijevui, Europos Sąjunga pažeidė Rusijos interesus.

Rusijos prezidentas pripažino, kad siekia paklusnios Ukrainos, kuri svarbiausius užsienio reikalų sprendimus, tokius kaip stojimas į NATO, derintų su Maskva. Vladimiras Putinas taip pat sakė, kad siūlydama Asociacijos sutartį Kijevui, Europos Sąjunga pažeidė Rusijos interesus.

Europos Sąjungai rengiantis svarstyti naujas sankcijas, V. Putinas perspėjo, kad jos bumerangu grįš atgal, o jo patarėjas ėmė gąsdinti Rusijoje veikiantį užsienio verslą.

Jei kam dar buvo likę abejonių, kad Kremliaus tikslas – klusni Ukraina Rusijos interesų sferoje, jas išsklaidė pats V. Putinas, kaltindamas dėl įvykių Ukrainoje Ameriką ir Europą.

„Perversmą surengė, su mumis kalbėtis nenori, tad ką mes manome: kitas žingsnis – Ukraina stos į NATO. Mūsų apie tai niekad neklausia, ir per pastaruosius du dešimtmečius mums sako: jokio dialogo, jūsų tai neliečia. Mes sakome: karinė infrastruktūra artėja prie mūsų sienų – sako: nesirūpinkite, tai ne prieš jus. Rytoj Ukraina gali atsidurti NATO, o poryt ten gali būti dislokuoti Amerikos priešraketinės gynybos elementai. Su mumis apie tai niekas nesikalba, sako: ne prieš jus, ir ne jūsų reikalas. Mes jau pavargome, nes jokios diskusijos“, – teigia V. Putinas.

Nei Ukraina dabar nori į NATO, nei Vakarai sutiktų ją priimti, juolab nėra buvę net kalbos apie priešraketinės gynybos sistemos dislokavimą, o ir ji pati netgi teoriškai negalėtų kelti grėsmės Rusijos branduoliniam arsenalui. Bet atrodo, V. Putinui svarbiau, kad Vakarai tiesiog nenori su juo kalbėtis kaip su lygiu.

„Ukraina turėjo pasirašyti susitarimą dėl asociacijos su Europos Sąjunga. Ir mes visiškai šiuolaikinėmis, diplomatinėmis priemonėmis įrodinėjome, kad pasiūlytas dokumentas neatitinka bent jau mūsų interesų… Įrodinėjome skaičiais, kad jis atneš didelės žalos. Siūlėme – noriu, kad girdėtumėte – visiškai civilizuotai su mumis surengti diskusiją, rasti sprendimą. Ką mums atsakė – kad mūsų tai neliečia. Atsiprašau, bet tokio snobizmo niekada nemačiau: su mumis tiesiog nesiėmė net kalbėti“, – sako Rusijos prezidentas.

Idėją, kad Asociacijos sutartį reikia aptarti ir su Rusija, pirmasis paskelbė pabėgęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius. Europos Sąjunga atsakė, kad dvišalių susitarimų su trečiosiomis šalimis neaptarinėja, kai kas net priminė, kad nebe tie laikai, kai Molotovas su Ribentropu dalijosi įtakos sferas.

Europos Sąjungos lyderiai antradienį renkasi vakarienės ir gali svarstyti tolesnes sankcijas Rusijai. Agentūra „Reuters“ skelbia gavusi siūlymus dėl trijų skirtingų scenarijų, jei Maskva kištųsi į Ukrainos rinkimus. Švelniausias numato apriboti prabangos prekių, pavyzdžiui, deimantų, kailių ir ikrų, įsivežimą, taip pat trąšų, chemikalų, padangų ir laivų eksportą. Griežčiausias – netgi nustoti pirkus rusišką naftą ir dujas. Bet neaišku, ar bus sutarta bent kiek griežtinti sankcijas – Vakarų Europoje pilna skeptikų, o dabar Kremlius dar pažadėjo atitraukti pajėgas nuo Ukrainos sienos.

V. Putinas pripažino, kad ir dabartinės sankcijos jau kandžiojasi, ir vėl ėmė kaltinti Ameriką – esą jai būtų naudinga, kad europiečiai patys nukentėtų nuo sankcijų Rusijai.

„Kokia reali žala, ar ji yra? Vis dėlto, yra, ekonomikai apskritai. Pavyzdžiui, mūsų bendrovėms sunkiau gauti išteklių ir panašiai. Bet rimto, sisteminio poveikio mūsų ekonomikai tai nedaro, tikiuosi, ir nedarys“, – tikina V. Putinas.

Rusijos vadovas taip pat apkaltino neįvardijamus Ukrainos radikalus, neva jų pareiškimai kelia grėsmę Rusijos dujų eksportui į Europą ir sakė, kad reikia ieškoti naujų, Ukrainą aplenkiančių, tiesesnių kelių.

V. Putino patarėjas užsiminė, kad spręsdami dėl sankcijų, europiečiai turėtų atsižvelgti į tai, kad Europos bendrovės dirba Rusijoje ir iš ten išsiveža lagaminus, prikimštus grynųjų. Ekonomikos ministras sakė esąs tikras, kad Europos Sąjunga naujų sankcijų neįves, o finansų ministras pagrasino, kad jei iš Rusijos trauktųsi mokėjimo kortelių sistemos „Visa“ ir „Mastercard“, nepakeliančios naujo įstatymo, priimto atsakant į Vakarų sankcijas, Maskva žengtų naujus žingsnius prieš užsienio bankus.