Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Artėjant prezidento rinkimų dienai kautynės Ukrainoje nerimsta

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Vladimiras Putinas pareiškė, kad Ukrainos gegužės 25-osios rinkimus į prezidentus gerbs, tačiau, jo nuomone, šalyje jau esą išsiskleidė pilietinis karas. Kautynės Ukrainos rytuose nerimo ir penktadienį, pranešama apie naujas aukas. O Donecke ir Luhanske dirbanti rinkimų komisija sako, kad separatistų spaudimas dar didesnis, todėl vargu ar balsuoti galės du milijonai Donbaso regiono gyventojų.

Vladimiras Putinas pareiškė, kad Ukrainos gegužės 25-osios rinkimus į prezidentus gerbs, tačiau, jo nuomone, šalyje jau esą išsiskleidė pilietinis karas. Kautynės Ukrainos rytuose nerimo ir penktadienį, pranešama apie naujas aukas. O Donecke ir Luhanske dirbanti rinkimų komisija sako, kad separatistų spaudimas dar didesnis, todėl vargu ar balsuoti galės du milijonai Donbaso regiono gyventojų.

Žinios apie kautynes – nuo paties ryto. Pirmiausia apie susirėmimus tarp separatistų ir vadinamojo Donbaso bataliono – tai už Ukrainos vienybę pasisakantys ginkluoti vyrai. Jie pateko į separatistų pasalą netoli Donecko, ant tilto kelyje į Dnepropetrovską. Savanoriai sako patyrę daug sužeidimų. Juos išgelbėjo „Dešiniojo sektoriaus“ kariai, jų vadas Dmytro Jarošas dėl vangios reakcijos pažėrė kritikos Ukrainos kariuomenei. Po susirėmimo liudininkai pranešė apie žuvusiuos, tačiau jų skaičius neaiškus.

Tuo metu antiteroristinę operaciją vykdantys Ukrainos kariškiai paskelbė, kad per šią naktį nukovė dvi dešimtis sukilėlių, prarado du kariškius, kariuomenė esą didina spaudimą. Jai, beje, ukrainiečiai jau suaukojo apie 8 milijonus eurų.

Žinios iš didžiausios Ukrainos telekomunikacijų bendrovės „Ukrtelecom“ – pažeista ryšio linija, Donecko ir Luhansko srityse sutriko telekomunikacijų tiekimas.

Luhankse milicija sako, kad ginkluoti vyrai apiplėšė kasyklą, pavogė šimtą kilogramų sprogmenų, šimtus detonatorių.

„Ir kaip nebijosi? Baisu. Per karą taip nebuvo“, – sakė Slovjansko gyventojas Vladimiras Lisickijus.

Donecko sukilėliai į savo gretas kviečia savanorių ir toliau daužo viltis dėl rinkimų galimybių Donbaso regione. Vietos rinkimų komisijos nariai liudija apie dar didesnį spaudimą. ESBO rinkimų stebėtojų vadas pripažino, kad Rytų Ukrainoje bus sunku balsuoti bent penktadalyje apylinkių, Ukrainos pareigūnai sako rinkimų dieną susilaikysiantys nuo karinių operacijų Rytuose.

„Kaip Vidaus reikalų ministerijos atstovai sakė, stengsimės iš paskutiniųjų siekdami užtikrinti saugumą per rinkimus. Jie turi būti taikūs ir skaidrūs. Kol kas neplanuojame vykdyti jokių karinių operacijų“, – kalbėjo Ukrainos saugumo tarnybos vadas Valentynas Nalyvaičenka.

Iki šiol skeptiškai į Ukrainos rinkimus žiūrėjęs Rusijos prezidentas V. Putinas per ekonomikos forumą Sankt Peterburge vėl pagrasino Vakarams, kad jų sankcijos grįš bumerangu, bet staiga pastatė žurnalistus ant kojų – jis žada gerbti rinkimų rezultatus.

„Žinote, mes gi suprantame ir matome, kad žmonės Ukrainoje nori įveikti krizę. Mes tikrai gerbsime Ukrainos žmonių pasirinkimą. Tačiau tikrai stebėsime, kas vyksta“, – tvirtino V. Putinas.

Jis pareiškė, kad Ukrainoje esą jau išsikleidė pilietinis karas: „Kaip prasidėjo Ukrainos krizė? Janukovyčius nukėlė asociacijos sutarties su Europos Sąjunga pasirašymą. Kas sekė po to? Perversmas, kurį rėmė mūsų partneriai amerikiečiai ir europiečiai. Kas po to? Chaosas. O dabar stebime išsikleidusį pilietinį karą“.

Pagal naujausias apklausas Ukrainos rinkimų favoritui Petrui Porošenkai laimėti tikriausiai neužteks pirmojo turo, nes jam trūksta 50 procentų palaikymo – už P. Porošenką balsuoti žada apie 44 proc.

P. Porošenka – saldainių gigantės „Roshen“ savininkas, bet jo kampanija – kukli ir nuosaiki. „Roshen“ produkcijos, beje, nebeįsileidžia Rusija. P. Porošenka ėjo ekonomikos ministro pareigas Viktoro Janukovyčiaus vyriausybėje, stipriai rėmė Maidaną, o prorusiškiems aktyvistams užėmus Krymo valdžios institucijas, bandė su jais derėtis, bet buvo nušvilptas.

„Dabar reikia ne tik suvienyti parlamento grupes dėl svarbiausių valstybinių sprendimų. Reikia įgyvendinti Maidano valią ir „perkrauti“ valdžią. Tai reiškia išankstinius rinkimus į parlamentą“, – sakė P. Porošenka

Dabartinis parlamentas dirba nuo 2012-ųjų, jo sudėtis po Maidano protestų nepakito, V. Janukovyčiui pabėgus, jis tik ėmė remti naująją laikinąją vyriausybę.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.