Pasaulyje

2014.05.22 15:02

E. Lucasas: dialogas V. Putino nesustabdys

15min.lt2014.05.22 15:02

Britų savaitraščio „The Economist“ tarptautinio skyriaus redaktorius Edwardas Lucasas savo straipsnyje „The Daily Mail“ rašo, kad princas Charlesas pasakė tai, ko nedrįsta pasakyti kiti valstybių lyderiai – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra labai panašus į nacistinės Vokietijos lyderį Adolfą Hitlerį. „Mes tikimės, kad dialogo pakaks. Tai neveikė ketvirtajame dešimtmetyje, neveiks ir dabar“, – perspėja jis.

Britų savaitraščio „The Economist“ tarptautinio skyriaus redaktorius Edwardas Lucasas savo straipsnyje „The Daily Mail“ rašo, kad princas Charlesas pasakė tai, ko nedrįsta pasakyti kiti valstybių lyderiai – Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas yra labai panašus į nacistinės Vokietijos lyderį Adolfą Hitlerį. „Mes tikimės, kad dialogo pakaks. Tai neveikė ketvirtajame dešimtmetyje, neveiks ir dabar“, – perspėja jis.

Anot E. Lucaso ketvirtajame dešimtmetyje Winstonas Churchillis buvo tas drąsus, tačiau vienišas, balsas, kuris britus perspėjo apie nacių agresijos pavojų Europoje. Šiandien pareiga kalbėti tiesą apie šiuolaikinio diktatoriaus Vladimiro Putino režimo keliamą mirtiną grėsmę teko princui Charlesui.

E. Lucasas pripažįsta, kad Charlesas taip atvirai savo nuomonės negalės dėstyti, kai taps karaliumi – jam teks sekti savo motinos Elžbietos pėdomis ir nutylėti asmeninę nuomonę. „Tačiau tas laikas dar neatėjo“, – rašo E. Lucasas.

„Princas buvo draugiškas, jautrus ir pasisakė kaip tik vietoje. Jaunesni karališkosios šeimos nariai galėtų šio to pasimokyti iš jo. Taip pat – ir kitų valstybių lyderiai“, – įsitikinęs žurnalistas.

Pasaulio valstybių vadovus E.Lucasas kritikuoja už nenorą arba baimę pabrėžti panašumus tarp V.Putino režimo ir Trečiojo reicho. Europa, apgailėtinai priklausanti nuo Rusijos dujų, vengia konfrontacijos.

„Europa žino, kokia nestabili ir pavojinga tarptautinei bendruomenei tapo Rusija. Jų žvalgybos tarnybos praneša, kad Rusiją yra apėmęs nacionalizmas, apie V.Putino šnipų keliamą chaosą ir kišimąsi į kitų reikalus užsienyje – net ir NATO bei Europos Sąjungoje“, – rašo E. Lucasas.

Žurnalistas įsitikinęs, kad ir ES lyderiai visgi prabils bei paskelbs naujas sankcijas.

„Mes tikimės, kad dialogas padės ir neprireiks konfrontacijos tam, kad Rusija neaneksuotų kaip Krymo Rytų Ukrainos ir galbūt net dar didesnės teritorijos. Tačiau tai neveikė ketvirtajame dešimtmetyje, neveiks ir dabar“, – perspėja jis.

Tačiau E. Lucasas pabrėžia – V. Putinas nėra A. Hitleris. Jis nepersekioja žydų, masiškai nežudo savo priešų dujų kamerose. Jo režimas atsirenka, kuriuos oponentus nužudyti. E. Lucasas primena Aleksandro Litvinenkos nužudymą, kai jis buvo nunuodytas radioaktyviu poloniu, kurio buvo įberta į arbatą viename Londono viešbutyje.

Nepaisant šio skirtumo austrų kapralas ir vokiškai kalbantis buvęs šnipas yra panašūs.

„Jie abu jaučia dideles istorines skriaudas. Hitleris norėjo atkeršyti už Versalio taikos sutartį, kuria Vokietija buvo nubausta. V.Putinas tiki, kad Vakarai išnaudojo Rusijos silpnumą po Sovietų Sąjungos žlugimo 1991 metais“, – aiškina „The Economist“ redaktorius.

Nors jis ir įsitikinęs, kad iš tikrųjų komunizmo žlugimas tapo rusų išlaisvinimu, nes jie labai kentėjo nuo sovietų režimo, tačiau V. Putinas vis tiek tai vadina didžiausia pastarojo amžiaus geopolitine katastrofa.

Abu lyderiai kursto paranoją. A. Hitleris kaltino žydų bankininkus dėl Vokietijos nelaimių. V. Putino režimo ugnį kursto kaltinimai Vakarams.

Kažkada Tautų lyga nesugebėjo pasmerkti A. Hitlerio ir jo sąjungininko Italijoje Benito Mussolini, kaip dabar V. Putino. Rusijos lyderis dabar prieš NATO ir ES naudoja taktiką „skaldyk ir valdyk“ ir užkulisiuose susitaria su godžiais ir trumparegiais valstybių vadovais. Lygiai taip pat elgėsi A. Hitleris.

„Kaip ir A. Hitlerio Vokietija, taip ir V.Putino Rusija vykdo ekspansionistinę politiką“, – teigia E. Lucasas, vesdamas paraleles tarp Sudetų ir Krymo.

Abu – ir V. Putinas, ir A. Hitleris – savo politiką grindžia nacionalizmu ir taip kursto savo šalių gyventojus. A. Hitleris norėjo suvienyti vokiškai kalbančius europiečius į Trečiąjį reichą, o V.Putinas po savo sparnu nori priglausti „tėvynainius“ kitose valstybėse.

Abiems jiems kitų valstybių teisės ir interesai visiškai nesvarbūs. V. Putinas mano, kad Ukraina yra tik teritorija, o ne valstybė. A. Hitleris tikėjo, kad Čekoslovakija ir Lenkija neturėjo teisės egzistuoti.

E. Lucasas sako suprantantis abiejų tautų nuoskaudas, tačiau jos – natūralus griuvusios imperijos palikimas. „Mėginimas tautines skriaudas atlyginti keičiant valstybių sienas privedė prie katastrofos ketvirtajame dešimtmetyje. Tai grasina Trečiuoju pasauliniu karu ir dabar“, – rašo E. Lucasas.

Britų žurnalistas teigia, kad nors princas Charlesas ir buvo teisus V. Putiną lygindamas su A. Hitleriu, reikia pasakyti dar daugiau – priminti britams apie tai, kokią milžinišką žalą gali padaryti diktatoriai.

Britų politikai kritikavo princą Charlesą, nes esą nereikia lyginti istorinių laikotarpių. „Kodėl ne? Istorija gal ir nesikartoja, tačiau, kaip kartą sakė Markas Twainas, ji dažnai rimuojasi“, – rašo E. Lucasas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.