Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.21 13:24

JAV pirminiuose rinkimuose respublikonai įveikė savo varžovus iš „Arbatėlės“ judėjimo

BNS 2014.05.21 13:24

Tradicinio respublikonų politinio sparno šalininkai, vadovaujami Senato mažumos lyderio Mitcho McConnello, antradienį vykusiuose pirminiuose rinkimuose įveikė varžovus iš ultrakonservatyvaus „Arbatėlės“ judėjimo ir gali pradėti ruoštis lemiamai kovai dėl jų partijos tikslo lapkritį susigrąžinti viso Kongreso kontrolę.

Tradicinio respublikonų politinio sparno šalininkai, vadovaujami Senato mažumos lyderio Mitcho McConnello, antradienį vykusiuose pirminiuose rinkimuose įveikė varžovus iš ultrakonservatyvaus „Arbatėlės“ judėjimo ir gali pradėti ruoštis lemiamai kovai dėl jų partijos tikslo lapkritį susigrąžinti viso Kongreso kontrolę.

Respublikonai turi daugumą Atstovų Rūmuose ir yra pasiryžę vėliau šiais metais vyksiančiuose kadencijos vidurio rinkimuose perimti Senato kontrolę iš prezidento Baracko Obamos Demokratų partijos.

Rinkėjai balsavo šešiose valstijose, pradedant Džordžija JAV pietryčiuose ir baigiant Oregonu prie Ramiojo vandenyno, JAV šiaurės vakaruose, o ši diena buvo praminta 2014-ųjų rinkimų kampanijos „superantradieniu“.

Vis dėlto didžiausio dėmesio sulaukė balsavimas Kentukyje, kuris tapo svarbiausiu tradicinių respublikonų ir ultrakonservatyvaus bei populistinio šios partijos sparno, vadinamojo Arbatėlės judėjimo, atstovų mūšio lauku.

Nusistatymo prieš isteblišmentą karštinė, apėmusi beveik visą šalį, regis, nepaveikė Kentukio, kur lėšų rinkimų kampanijai nestokojęs 72 metų politikos veteranas M. McConnellas, dabar atstovaujantis šiai valstijai Senate, sutriuškino „Arbatėlės“ judėjimo remiamą savo varžovą Mattą Beviną (Metą Beviną).

Jų varžybos buvo viena brangiausiai atsiėjusių 2014-ųjų pirminių rinkimų kovų, sulaukusi itin didelio dėmesio.

Jei lapkritį bus perrinktas ir jei respublikonai papildomai užsitikrins dar 6 vietas, reikalingas susigrąžinti 100 narių turinčio Senato kontrolę, M. McConnellas taps Senato daugumos vadovu ir turės galimybę blokuoti B. Obamos įstatymines iniciatyvas per likusius dvejus jo kadencijos Baltuosiuose rūmuose metus.

„Sugrąžinkite mane į Vašingtoną, ir Kentukis visada turės kovotoją Kapitolijuje“, – sakė M. McConnellas savo pergalės kalboje, kreipdamasis į džiūgaujančius šalininkus.

Tačiau M. McConnello laukia bene grėsmingiausias rinkimų iššūkis per tris dešimtmečius trunkančią jo politinę karjerą Senate, kai jam teks suremti ietis su demokrate Alison Lundergan Grimes, kuri jau laimėjo savo partijos pirminius rinkimus ir iš karto nusitaikė į savo varžovą respublikoną.

„Mitchas McConnellas nori jus įtikinti, kad prezidentas Obama yra 2014-ųjų Kentukio rinkimų biuletenyje“, – sakė A. Lundergan Grimes savo šalininkams, turėdama galvoje M. McConnello įspėjimus rinkėjams, kad jo varžovė bus tik „atsarginė žaidėja“ prezidentui stumiant savo nepopuliarų sveikatos apsaugos įstatymą ir kitas liberalias iniciatyvas.

„Senatoriau McConnellai, tai mano ir Jūsų varžybos, – sakė 35 metų demokratė. – Ši pavardė bus balsalapyje“.

Antradienį pirminiai rinkimai taip pat vyko Arkanzase, Džordžijoje, Aidahe, Oregone ir Pensilvanijoje – visose šiose valstijose triumfavo dabartiniai jų atstovai ir isteblišmento remiami kandidatai.

Birželio 3 dieną balsuos dar aštuonios valstijos.

Kadencijos vidurio rinkimuose lapkritį bus varžomasi dėl visų vietų Atstovų Rūmuose, kuriuose šiuo metu daugumą turi respublikonai. Analitikai prognozuoja, kad šiai partijai pavyks išsaugoti žemųjų Kongreso rūmų kontrolę, tik neaišku, ar demokratams pavyks čia sumažinti respublikonų daugumą.

Respublikonams gali pavykti perimti šiuo metu demokratų vadovaujamo Senato kontrolę, rodo viešosios nuomonės apklausos, todėl varžybos dėl vietų aukštuosiuose Kongreso rūmuose labai svarbios ir įtemptos.

Kadencijos vidurio rinkimuose bus kovojama dėl daugiau nei trečdalio (36 iš 100) vietų Senate; mažiausiai septyni dabartiniai senatoriai demokratai, kaip rodo viešosios nuomonės tyrimai, gali būti neperrinkti, o jų vietas gali užimti respublikonai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi