Pasaulyje

2014.05.20 15:24

JT įspėja dėl pabėgėlių bangos iš Rytų Ukrainos

ELTA 2014.05.20 15:24

Jungtinės Tautos (JT) įspėja dėl pabėgėlių bangos iš Rytų Ukrainos, praneša agentūra „Reuters“.

Jungtinės Tautos (JT) įspėja dėl pabėgėlių bangos iš Rytų Ukrainos, praneša agentūra „Reuters“.

JT atstovas žmogaus teisių klausimais Ivanas Simonovičius po apsilankymo Donecke pareiškė, kad mieste tvyro baimė. „Ir ji plačiai paplitusi“, – pridūrė jis. Ši baimė esą kyla ne tik dėl saugumo padėties regione. „Ji susijusi ir su įprastu nusikalstamumu. Vyrauja nebaudžiamumo nuotaika, jausmas, kad esi nesaugus“, – kalbėjo pareigūnas.

Nuo krizės Ukrainoje pradžios, JT duomenimis, pabėgėliais jau tapo 10 tūkst. žmonių. Išvarymai prasidėjo dar prieš referendumą kovo viduryje Krymo pusiasalyje ir „nuo tada palaipsniui didėjo“, teigia JT pagalbos pabėgėliams organizacija UNHCR.

Daugelis žmonių ruošiasi palikti regioną – ne tik dėl saugumo priežasčių, bet ir dėl savo socialinių bei ekonominių perspektyvų. „Tai gali būti didelis egzodas, sukelsiantis didelių iššūkių“, – sakė I. Simonovičius. Svarbi to priežastis gali tapti ir gresiantys aprūpinimo sutrikimai. Pirmiausiai Donecko regione jau baigiasi tokių gyvybiškai svarbių prekių, kaip insulinas ir kiti medikamentai, atsargos. „Man susidaro įspūdis, kad socialinės tarnybos, visa sistema Donecke stovi ant žlugimo ribos“, – pabrėžė pareigūnas.

Jis teigė dar matąs šansų išspręsti krizę taikiu keliu. Tačiau jie turi būti greitai išnaudojami nacionaliniu ir tarptautiniu lygiu. Priešingu atveju šaliai gresia galutinis skilimas ir galbūt net karas, kaip žlugus Jugoslavijai. „Ši palyginimas yra visiškai deramas, – sakė I. Simonovičius. – Mes turime būti išmokę pamoką. Kad Ukrainai nereikėtų mokėti tokios didelės kainos“.

Sekmadienį numatyti prezidento rinkimai, JT atstovo teigimu, galėtų tapti „naujo etapo pradžia“, siekiant išvesti šalį iš susiskaldymo tarp proeuropietiškų jėgų ir prorusiškų aktyvistų. Tačiau stebuklo esą nereiktų tikėtis. Būtinas ir tolesnis tarptautinis tarpininkavimas, įtraukiant Rusiją, bei nacionalinis dialogas su visomis vyriausybei priešiškomis jėgomis, kurios pasirengusios konsensusui.

I. Simonovičiaus teigimu, JT turi informacijos, kad šalies rytuose grobiami, kankinami ir bauginami rinkimų komisijų nariai. Tokie incidentai esą apsunkins prezidento rinkimus.

Vyriausybė Kijeve pirmadienį pripažino, kad dalyje rytinių regionų normalus balsavimas bus neįmanomas.