Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.19 11:11

Totorė: padėtis Kryme – įtempta, vakarais baisu išeiti į miestą

DELFI.lt 2014.05.19 11:11

Krymo totorė Elvina Ergašova teigia, jog Rusijos okupuotame Kryme totorių padėtis tampa vis prastesnė.

Krymo totorė Elvina Ergašova teigia, jog Rusijos okupuotame Kryme totorių padėtis tampa vis prastesnė.

Interviu „Lietuvos žinioms“ E. Ergašova pasakoja, jog santykiai tarp totorių ir kitų tautybių žmonių Kryme – įtempti. Totoriams net neleidžiama prie savo namų iškabinti Krymo totorių vėliavų. Kartą taip pasielgę jos tautiečiai, kitą rytą rado ją nupjautą ir sudegintą, o prie liekanų paliktas raštelis: „Nėra ko kelti savo vėliavų, mes greit jus iš čia deportuosime“. Pasak jos, tai tikriausiai kaimynų rusų darbas.

E. Ergašova taip pat nuogąstauja, jog gyventi Kryme sunku ne tik dėl įtemptų santykių su kaimynais. Ukrainos bankai nutraukė darbą, tai vietiniams kelia įtampą, nes pagrindinis darbas susijęs su žemynine Ukraina. Pasak pašnekovės, Kryme kainos jau pakilo 30–40 proc., o vaistų – net keturis kartus. Bulvės vos prieš porą savaičių kainavusios 10–12 grivinų, o dabar – jau daugiau nei 40 grivinų. Deja, atostogaujančiųjų Kryme taip pat nebėra. Vakarais, pasak E. Ergašovos, baisu išeiti į miestą.

E. Ergašova teigia, jog Krymo totoriai tiki, kad po metų ar dvejų pusiasalis visgi bus sugrąžintas į Ukrainos sudėtį, todėl palikti Krymo dauguma totorių kol kas neskuba. Tiesa, jaunimo tarpe tokių minčių vis daugiau.

„Aš ir mano tauta su Rusija nenori turėti nieko bendra. Krymo žemėje Rusija buvo tik du amžius. Kodėl pusiasalis staiga vėl tapo Rusijos? Beje, kai Krymas buvo perduotas Ukrainai, dalis jos žemių buvo atiduotos Rusijai – derlingų, o ne sausros kamuojamų – kaip šis pusiasalis“, – piktinasi E. Ergašova.

DELFI primena, jog sekmadienį Kryme minėta 70 metų sukaktis, nuo to laiko, kai pradėta Krymo totorių deportacija.

Krymo totorių lyderis Mustafa Džemilevas paragino savo tautiečius ginti savo teises ir ateiti į Lenino aikštę. Jis teigė, kad „baiminamasi dėl tėvynainių saugumo, todėl buvo nuspręsta surengti renginį miestuose ir rajonuose“, tačiau, jo nuomone, žmonės vis tiek eis į Lenino aikštę ginti savo teisių ir pasielgs teisingai.

Sekmadienį Krymo totoriai taip pat priėmė rezoliuciją prašydami nacionalinės-teritorinės autonomijos. Krymo totoriai ragina visas demokratines jėgas, vyriausybes, parlamentus, tarptautines organizacijas veikti kaip garantams atkuriant Krymo totorių teises ir laisvą plėtrą jų gimtinėje.

Tarp skubių priemonių siekiant atkurti Krymo totorių teises jie reikalauja atkuti istorinius pavadinimus, kurie pasikeitė deportavus Krymo totorius, ir įstatymų, kurie garantuotų efektyvų atstovavimą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi