Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.16 14:28

Jungtinės Tautos: separatistai Rytų Ukrainoje tikslingai žudo, kankina ir grobia

BNS 2014.05.16 14:28

Jungtinės Tautos (JT) penktadienį įspėjo apie „nerimą keliantį“ žmogaus teisių situacijos pablogėjimą Ukrainos rytuose, kur vyriausybinės pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais.

Jungtinės Tautos (JT) penktadienį įspėjo apie „nerimą keliantį“ žmogaus teisių situacijos pablogėjimą Ukrainos rytuose, kur vyriausybinės pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais.

Naujoje ataskaitoje JT vyriausioji žmogaus teisių komisarė Navi Pillay taip pat reiškia didžiulį susirūpinimą „rimtomis problemomis“ dėl Krymo totorių bendruomenės persekiojimo ir bauginimo.

Maskva, nepaisydama tarptautinės bendruomenės pasipiktinimo, kovo mėnesį aneksavo šį Ukrainai priklausantį Juodosios jūros pusiasalį.

Rusija JT ataskaitą iš karto atmetė kaip „neobjektyvią ir politiškai motyvuotą“.

„Turime konstatuoti, kad ataskaita turi nedaug bendra su realia žmogaus teisių padėtimi Ukrainoje“, – sakoma URM oficialiojo atstovo Aleksandro Lukaševičiaus komentare, kuris paskelbtas žinybos tinklalapyje.

„Visiškas objektyvumo nebuvimas, pasipiktinimą keliantys neatitikimai ir „dvigubi standartai“ neleidžia abejoti, kad (ataskaitos) autoriai vykdė politinį užsakymą „nuvalyti mundurą“ tiems, kas pasiskelbė valdžia Kijeve“, – priduriama jame.

N. Pillay ataskaitoje minimi „tikslinio nužudymo, kankinimo ir mušimo, pagrobimo, bauginimo ir keli seksualinio priekabiavimo atvejai“, už kuriuos, kaip teigiama dokumente, atsakingos Ukrainos rytuose veikiančios antivyriausybinės formuotės.

Ukrainos laikinoji vyriausybė vykdo karinę operaciją prieš prorusiškus separatistus, kurie sukilo prieš centrinę valdžią, kai vasarį buvo nušalintas Kremliaus remtas prezidentas Viktoras Janukovyčius.

Susirėmimai vyksta beveik kasnakt, ypač prorusiško sukilimo židiniu tapusio Slovjansko miesto apylinkėse. Nuo balandžio vidurio, kai Kijevas pradėjo vadinamąją antiteroristinę operaciją, jau žuvo dešimtys žmonių.

Pasak JT ataskaitos, Ukrainos rytuose pastebimas „nerimą keliantis“ žurnalistų, aktyvistų, vietos politikų, tarptautinių organizacijų atstovų bei kariškų pagrobimų ir neteisėto sulaikymo atvejų skaičiaus augimas.

Ataskaitoje taip pat reiškiamas susirūpinimas dėl blogėjančių žiniasklaidos darbo sąlygų rytuose, kur separatistai paskelbė dviejų regionų nepriklausomybę, kai savaitgalį vykusiuose jų organizuotuose referendumuose triuškinama dauguma balsavusių rinkėjų pasisakė už savivaldą. Kijevas ir Vakarai šiuos balsavimus laiko nelegitimiais.

Kryme, pasak ataskaitos, dėl Rusijos įvykdytos aneksijos, kuriai kelią atvėrė pusiasalyje organizuotas analogiškas referendumas dėl nepriklausomybės, daug gyventojų, ypač etninių totorių bendruomenė, susiduria su sunkumais.

Dokumente minimi fizinis priekabiavimas ir bauginimai, suvaržymai žiniasklaidai ir religinio persekiojimo baimė, kurią jaučia praktikuojantys musulmonai Kryme.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi