Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Rusija sako negavusi oficialaus prašymo dėl Donecko regiono prijungimo

BNS, ELTA, DELFI.lt, 15min.lt2015.09.08 13:45

Donbase veikiantys diversantai teigia esantys pasirengę po 24 valandų pradėti kovinę operaciją, jeigu per ateinančią parą Ukrainos kariai nepasitrauks iš Donecko srityje užimtų pozicijų.

Donbase veikiantys diversantai teigia esantys pasirengę po 24 valandų pradėti kovinę operaciją, jeigu per ateinančią parą Ukrainos kariai nepasitrauks iš Donecko srityje užimtų pozicijų.

19.21 val. Ukrainos Konstitucinis teismas nustatė naujojo prezidento kadencijos trukmę

Gegužės 25-ąją turinčių įvykti pirmalaikių Ukrainos prezidento rinkimų nugalėtojas valstybės vadovo įgaliojimus gaus penkerių metų laikotarpiui. Kaip praneša „RBK Ukraina“, atitinkamą nutarimą priėmė šalies Konstitucinis teismas.

Anksčiau grupė parlamentarų kreipėsi į Konstitucinį teismą, prašydami išaiškinti naujojo prezidento kadencijos klausimą. Pagal Ukrainos Konstitucijos 103-iąjį straipsnį, valstybės vadovas renkamas penkeriems metams. Bet pirma laiko išrinktam valstybės vadovui įgaliojimai numatyti tik iki kitų eilinių rinkimų (eiliniai Ukrainos prezidento rinkimai turėjo įvykti 2015 metais).

Į Ukrainos prezidento postą šiuo metu pretenduoja 21 kandidatas. Pagal balandžio pabaigos reitingus, daugiausiai šansų tapti valstybės vadovu turi milijardierius, parlamento deputatas Petro Porošenka. Už jį ketina balsuoti 34,3 proc. rinkėjų.

Rinkimų kampanija vyksta susikomplikavus padėčiai šalies pietryčiuose, kur prorusiški aktyvistai, užėmę kai kuriuos administracinius pastatus, nepaklūsta Kijevui ir agituoja už prisijungimą prie Rusijos.

17.31 val. Rusija sako negavusi oficialaus prašymo dėl Donecko regiono prijungimo

Maskva negavo rytinio Ukrainos Donecko regiono separatistų oficialaus prašymo prijungti jį prie Rusijos po praėjusį savaitgalį vykusio referendumo, ketvirtadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministerijos atstovas.

Tokiu pareiškimu buvo siekiama nuraminti Kijevo ir Vakarų būgštavimus, kad Maskva gali bandyti aneksuoti Donecko ir Luhansko regionus, kaip tai padarė po kovo mėnesio referendumo Kryme, kurio gyventojų dauguma balsavo už prisijungimą prie Rusijos.

Spaudos konferencijoje atsakydamas į klausimą, ar Rusija gavo prašymą prijungti vadinamąją Donecko liaudies respubliką,  Aleksandras Lukaševičius pareiškė: „Negirdėjau, kad oficialiai toks prašymas būtų gautas, nors žiniasklaidoje apie tai buvo labai daug kalbama“.

Po referendumų Rytų Ukrainoje, kurie vyko gegužės 11 dieną, promaskvietiškų Donecko separatistų lyderis pareiškė, kad „paprašė Rusijos Federacijos pagalvoti dėl regiono prijungimo“. Kaimyninės Luhansko provincijos separatistai žada surengti antrą balsavimą dėl jungimosi prie Rusijos.

Rusijos vyriausybė kol kas nepripažino Donecko ir Luhansko nepriklausomybės arba jų prijungimo prie Rusijos, tačiau pareiškė, kad laikinoji Kijevo vyriausybė negali ignoruoti balsavimo rezultatų ir privalo pradėti derybas su šių regionų atstovais.

16.51 val. Vakarai ragina Rusiją nesikišti į rinkimus Ukrainoje

Jungtinės Valstijos ir Europa ketvirtadienį paragino Rusiją susilaikyti nuo bet kokių veiksmų, kurie galėtų sutrukdyti taikiai surengti prezidento rinkimus Ukrainoje, pareiškė Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Williamas Hague'as.

Po susitikimo su JAV valstybės sekretoriumi ir ES kolegomis W. Hague'as pažymėjo, kad bendra Vakarų užsienio reikalų ministrų nuomone, nuo Rusijos elgesio minėtų rinkimų atžvilgiu priklausys, ar Rusijai bus taikomos papildomos sankcijos.

16.49 val. ESBO pareiškimams dėl Ukrainos įtaką daro Kijevas, sako Rusijos pasiuntinys

Rusijos pasiuntinys prie Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Andrejus Kelinas pareiškė, kad šios organizacijos pareiškimams dėl Ukrainos įtaką daro Kijevo vyriausybė, ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Itar-Tass“.

„(ESBO) stebėtojų ataskaitos (Ukrainoje) yra sterilizuojamos Kijevo valdžios spaudimo priemonėmis“, – sakė A. Kelinas Vienoje.

Pasak V. Kelino, galimybės pradėti nacionalinį dialogą Ukrainoje dėl krizės užbaigimo bus menkos, jeigu Kijevas tęs karines operacijas prieš rusakalbius separatistus rytinėje šalies dalyje.

16.41 val. ESBO tikisi laisvų ir demokratiškų rinkimų Ukrainoje

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) tikisi, kad gegužės 25-ąją planuojami Ukrainos prezidento rinkimai vyks sklandžiai.

„Aš viliuosi, kad bus įmanomi laisvi ir demokratiški rinkimai“, – pareiškė ESBO stebėtojų misijos vadovas Ertugrulas Apakanas. Anot jo, Ukrainos žinybos dabar daro viską, kad garantuotų savo piliečių saugumą.

Tačiau padėtis kai kuriose vietose dar yra sudėtinga, ketvirtadienį Vienoje sakė E. Apakanas. Todėl neribotai judėti po šalį negali ir šiuo metu 200 čia esančių ESBO stebėtojų. Per ateinančius du mėnesius į Ukrainą ketinama nusiųsti dar 300 stebėtojų.

Be stebėtojų misijos, kurią remia visos 57 ESBO šalys, Ukrainoje yra ir 100 organizacijos rinkimų stebėtojų. Per rinkimus jų bus iki 1 000. Tai bus viena didžiausių misijų ESBO istorijoje.

16.02 val. Kaukėti užpuolikai Luhanske šiurpina gyventojus

Svetainėje „YouTube“ pasirodė vaizdo įrašas, kuriame matyti, kaip vidury baltos dienos ginkluoti ir kaukėti vyrai išvelka iš automobilio vieną žmogų, įsodina jį į savo automobilį ir nusiveža.

Vaizdo įrašo autorius tvirtina, kad tai įvyko Luhansko Olchovskio rajone, skelbia inforesist.org.

Įraše matyti, kaip vyras paguldomas ant žemės, o užpuolikai tikrina jo automobilį. Tuomet automobilio savininkas pakeliamas nuo žemės ir prispaudžiamas prie sienos.

Į orą paleidžiami šūviai. Vėliau vyras įsodinamas į užpuolikų mašiną, o jo paties automobiliu nuvažiuoja ginkluoti asmenys.

Šį vaizdo įrašą nufilmavęs žmogus už kadro sako, kad užpuolikai apkaltino vyrą, neva iš jo automobilio buvo paleisti šūviai. Visa tai vyko vidury baltos dienos, matant praeiviams, kurie atsargiai ėjo pro tą vietą.

15.33 val. A. Lukašenka: Baltarusija nori matyti stiprią Ukrainą

Baltarusija nori matyti stiprią Ukrainą ir pasirengusi ją paremti. Tai ketvirtadienį per susitikimą su Ukrainos ambasadoriumi Minske Michailu Ježeliu pareiškė Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

„Mes norime matyti stiprią Ukrainą, su kuria galima bendradarbiauti, prekiauti, kaip kad darėme pastaraisiais metais. Buvo tam tikras prieaugis, mes tikimės, kad grįšime prie buvusių apimčių, ir esame pasirengę pasiekti maksimumą šioje srityje“, – sakė jis.

Anot Baltarusijos prezidento, jis norėtų, kad Ukraina būtų vieninga ir vientisa valstybė. Kartu A. Lukašenka pažymėjo, jog „nėra reikalo įtraukti Ukrainą į kokius nors blokus“.

13.13 val. Rytų Ukrainoje įsiplieskė nauji mūšiai

Anot žiniasklaidos, ketvirtadienį susirėmimai vyko prorusiškų aktyvistų bastionuose Slovjanske ir Kramatorske. Gynybos ministerijos Kijeve teigimu, kariai užėmė svarbų televizijos bokštą. Ginkluoti separatistai į tai reagavo ultimatumu. Jie pagrasino puolimu, jei daliniai per 24 valandas neatsitrauks.

12.00 val. G. Oettingeris: „Gazprom“ kainų kėlimas Ukrainai nepagrįstas

Už energetiką atsakingas eurokomisaras Guenteris Oettingeris mano, kad Rusijos koncerno sprendimas nuo balandžio 1 d. padidinti tiekiamų Ukrainai dujų kainą buvo nepagrįstas, ir tikisi, kad laikina žydrojo kuro kaina bus suderėta iki šių metų gegužės pabaigos, praneša „RIA Novosti“.

11.57 val. Ginkluoti Dono kazokai Luhansko srityje paėmė į nelaisvę rinkimų komisiją

Ginkluoti Dono kazokai paėmė į nelaisvę vieno Luhansko srities miesto rinkimų komisiją ir liepė nutraukti pasiruošimus prezidento rinkimams, praneša Unian.net.

Kaip savo „Facebook“ paskyroje parašė Ukrainos rinkimų komiteto pirmininkas Oleksandras Černenka, automatais apsiginklavę kazokai užėmė rinkimų apylinkę Krasnyj Lučo mieste ir reikalauja, kad rinkimų komisija nutrauktų pasiruošimus gegužės 25 dieną vyksiantiems Ukrainos prezidento rinkimams.

Pranešama, kad trečiadienį Debalcevo mieste (Donecko sritis) pastebėtas Dono kazokų padalinys, kuriam vadovauja atamanas Nikolajus Kozicyna.

10.44 val. Donbase veikiantys diversantai teigia esantys pasirengę po 24 valandų pradėti kovinę operaciją, jeigu per ateinančią parą Ukrainos kariai nepasitrauks iš Donecko srityje užimtų pozicijų.

Tokią informaciją gegužės 14 dieną naujienų tarnybai „RIA Novosti“ suteikė vienas iš teroristų vadeivų Sergejus Zdriliukas.

„Jeigu nebus pašalinti šarvuoti automobiliai, nebus panaikinti vadinamosios teisėtos valdžios įrengti postai, man tikrai nepritrūks nei jėgų, nei priemonių, vadas mane šiandien palaiko – viskas bus sunaikinta ir sudeginta“, – teigia teroristas.

„Žvalgybos ir diversinės grupės pasirengusios, kai kurios jau užėmė pozicijas“, – patikino S. Zdriliukas.

„Kariams ir visoms jėgoms patraukti duodu 24 valandas“, – pagrasino vienas iš teroristų vadų.

Gegužės 12 dieną buvo skelbta, jog ankstesni „Donecko liaudies respublikos“ valdžios lyderiai S. Zdriliuko buvo praktiškai nustumti į šalį. Šis teroristas vadina save „dešiniąja“ Donbaso pajėgoms vadovaujančio Igorio „Šaulio“ Girkino ranka.

Mūšyje prie Kramatorsko sužeisti ukrainiečių kariai

Netoli Starovarvarovkos kaimo antiteroristinę operaciją vykdantys kariai bandė likviduoti miške pasislėpusių ginkluotų asmenų grupę.

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad trečiadienį vakare vykdant antiteroristinę operaciją netoli Kramatorsko įvyko susirėmimas tarp ukrainiečių karių ir ginkluotų asmenų, informuoja zn.ua.

„Ten iš tiesų vyksta susirėmimas“, – informavo Gynybos ministerijoje.

Pagal turimą informaciją, po operacijos yra sužeistų ukrainiečių kareivių, žuvusių nėra. Žiniasklaidos duomenimis, susirėmimas vyko apie 30 km nuo Kramatorsko, netoli Starovarvarovkos kaimo.

Antiteroristinę operaciją vykdantys kariai bandė likviduoti grupę ginkluotų asmenų miške. Šiai operacijai buvo skirtos didelės Ukrainos kariuomenės pajėgos.

Manoma, kad susirėmimas vyko su grupuote, kuri antradienį kaimyniniame Slovjansko rajone surengė pasalą ukrainiečių desantininkams, per kurią žuvo 6 ukrainiečių kariai.

Primename, jog kariniai veiksmai atsirito iki Aleksandrovsko rajono, kuris ribojasi su Dniepropetrovo ir Charkovo sritimis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.