Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Kijeve prasidėjusios „nacionalinės vienybės“ derybos kol kas bevaisės

DELFI.lt, ELTA, lrytas.lt, BNS2015.09.08 13:45

Pirmasis „apskritojo stalo“ susitikimas krizei Ukrainoje sureguliuoti trečiadienį baigėsi be apčiuopiamų rezultatų. Jo dalyviai po maždaug pustrečios valandos trukusių pokalbių susitarė tęsti diskusijas. Jos dabar gali įvykti šeštadienį.

Pirmasis „apskritojo stalo“ susitikimas krizei Ukrainoje sureguliuoti trečiadienį baigėsi be apčiuopiamų rezultatų. Jo dalyviai po maždaug pustrečios valandos trukusių pokalbių susitarė tęsti diskusijas. Jos dabar gali įvykti šeštadienį.

Susitikime Aukščiausioje Radoje Kijeve, be kitų, dalyvavo vyriausybės ir Bažnyčios atstovai, parlamentarai ir buvę šalies prezidentai. Kritikai priekaištavo, kad į pokalbius nebuvo pakviesti prorusiški separatistai. Tačiau centrinė vyriausybė pabrėžė, kad dialogas įmanomas tik su jėgomis, „kurių rankos nesuteptos krauju“.

Laikinasis Ukrainos prezidentas Aleksandras Turčynovas susitikimo pradžioje gynė sprendimą nekviesti separatistų, reikalaujančių Donecko ir Luhansko sričių atsiskyrimo. Jie „kariauja karą prieš savo šalį“, – sakė prezidentas. Centrinė vyriausybė esą nesileis jų šantažuojama. „Mes pasirengę klausytis žmonių šalies Rytuose, tačiau jie neturi šaudyti, plėšti ir užiminėti valstybinių pastatų“, – kalbėjo A. Turčynovas.

Susitikimas vyko tarpininkaujant Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijai (ESBO).

20:06 val. J. Tymošenko apskritojo stalo posėdyje siūlė Radoje priimti „valdžios ir opozicijos vienybės memorandumą“

Kandidatė į Ukrainos prezidentus J. Tymošenko, partijos „Batkivščyna“ (Tėvynė) lyderė, pasiūlė Aukščiausiajai Radai gegužės 15 dieną (ketvirtadienį) balsuoti už valdžios ir opozicijos vienybės memorandumą.

18:43 val. Kramatorske teroristai užėmė Kramatorsko radijo bei televizijos stotį

18:07 val. Ukrainos prezidentas pradėjo pirmąsias „apskritojo stalo“ derybas, tačiau jose nedalyvauja ginkluotų separatistų atstovai

16:37 val. Ukrainos parlamentaras įpyko: žmogus, kurio rankos suteptos krauju, išleistas į Rusiją

15:40 val. S. Lavrovas: Ukraina yra prie pilietinio karo slenksčio, sako Rusijos diplomatijos vadovas

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį pareiškė, kad Ukraina yra prie pilietinio karo slenksčio, todėl bus sudėtinga surengti vėliau šį mėnesį numatytus prezidento rinkimus.

„Kai ukrainiečiai žudo ukrainiečius, manau, kad priartėti arčiau prie pilietinio karo nebeįmanoma“, – sakė ministras interviu televizijai „Bloomberg“.

S. Lavrovas pridūrė, kad „Ukrainos rytuose ir pietuose vyksta karas, tikras karas“.

13.33 val. Be produktų gali likti ir Doneckas

Apie tai pranešė Donecko meras Oleksandras Lukjančenka. Tiekėjai bijo į regioną vežti prekes. Pasak mero, šiuo metu kalbama apie „tiekėjų nuogąstavimus“, nes dėl daugybės patikros postų Donecko ir Luhansko sritys yra „pusiau izoliuotos“.

Meras priminė, kad neseniai vadinamosios Donecko liaudies respublikos atstovai sustabdė automobilius, kurie vežė iš Dniepropetrovsko srities automobilių padangas Donecko troleibusais. Padangos buvo atimtos barikadų statybai. Meras dar kartą pabrėžė, kad dėl maištininkų veiksmų regione „situacija išlieka labai rimta ir sudėtinga“.

13.02 val. Rusijos Dūma: Ukrainos prezidentas nebus visiškai teisėtas

Ukrainos prezidentas, kuris turi būti išrinktas gegužės 25 dieną, nebus visiškai teisėtas, interviu, kuris buvo parodytas trečiadienį, sakė Rusijos žemųjų parlamento rūmų pirmininkas. „Laikome dabartinį Ukrainos režimą neteisėtu. Žinoma, režimo ar gegužės 25 dieną išrinkto prezidento, jei rinkimai įvyks, legitimumo laipsnis, mano nuomone, nebus visiškas“, – sakė Sergejus Naryškinas valstybės kontroliuojamai televizijai „Rossija-24“.

Jis įtikinamais pavadino separatistinio referendumo Ukrainos pietryčiuose rezultatus, nors jis buvo surengtas su trūkumais. „Tomis sąlygomis, kokiomis dabar gyvena ir Donbasas, ir Luhansko sritis, vadinamosios Kijevo valdžios vykdomos baudžiamosios operacijos sąlygomis, nuostabu, kad pavyko surengti referendumą – taip, su pažeidimais, taip, su klaidomis“, – sakė jis.

11.45 val. Virš Kramatorsko – „JT sraigtasparniai“

Jungtinių Tautų (JT) pareigūnai pažadėjo ištirti Ukrainos ir Rusijos spaudoje pasirodžiusius pranešimus, jog virš Donecko regiono Kramatorsko miesto skraido koviniai sraigtasparniai su JT „simbolika“. Anot pranešimų, Ukrainos pajėgų vykdomoje kovinėje operacijoje Kramatorso mieste dalyvauja ir trys JT „koviniai sraigtasparniai“.

„JT agentūros šiuo klausimu palaiko ryšį su Ukrainos valdžia, – pranešė organizacijos atstovas, pridūręs, jog nuo visų taikos palaikymo misijose dalyvaujančių orlaivių JT simbolika turėtų būti pašalinta iškart pasibaigus operacijai. – Pagal susitarimus su įrangą operacijoms teikiančiomis valstybėmis, JT logotipai ir ženklai vyriausybės gali būti naudojami tik organizacijai leidus ir tik JT misijose.“

ITAR-TASS pažymi, jog rusiški sraigtasparniai „Mil Mi-24“ ir „Mil Mi-8“ JT taikdarių buvo naudojami Kongo Demokratinėje Respublikoje.

Nutrauktas vandens tiekimas Krymo autonominei respublikai

Šiaurės Krymo kanalas nutraukė vandens tiekimą į Krymo autonominę respubliką. Tai pranešė Valstybinė vandens resursų agentūra, skelbia „Ukrainskije novosti“. „Šiaurės Krymo kanalas dirba eksploatacijos režimu, kuris koreguojamas priklausomai nuo Chersono srities vandens vartotojų poreikių, kadangi nėra konstruktyvių pasiūlymų dėl sutartinių nuostatų užtikrinant vandens resursus, geriamą vandenį ir drėkinimą, Krymo autonominei respublikai“, – teigiama gegužės 8 dienos pranešime.

Tarnybos duomenimis, Krymo vandens vartotojai Šiaurės Krymo kanalo valdybai 2013 metais buvo skolingi 1,7 milijono grivinų, šis klausimas ir toliau lieka neišspręstas.

Jau anksčiau pranešta, kad Ukraina pradėjo statyti vandens tiekimo Šiaurės Krymo kanalu į Chersono sritį apskaitos punktą. Srities valstybinės administracijos vadovas Jurijus Odarčenka pabrėžė, kad šis punktas statomas ne siekiant nutraukti vandens tiekimą į Krymo teritoriją, o todėl, kad norima pamatuoti, kiek vandens Krymo valdžia paima neteisėtai.

Ukrainiečių kariai papasakojo apie žudynes prie Kramatorsko

Prie Kramatorsko po mūšio, per kurį žuvo septyni ukrainiečių desantininkai, įvykio vietoje kariai rado snaiperių kulkas, kurios naudojamos tik kaimyninės šalies šiaurėje, taip pat krauju aptaškytą granatsvaidį su instrukcija rusų kalba, praneša unian.net. Kariai pasakoja, kad nuaidėjus pirmam teroristų šūviui, tuo metu po tiltu slėpęsi žmonės iškart puolė ciniškai žudyti ukrainiečių desantininkus.

Teroristai, kurių buvo maždaug trys ar keturios dešimtys, iš kovos lauko atsitraukė tik pasirodžius sraigtasparniams. Kiek žuvusių jų pusėje, kol kas nepranešta. „Žuvusių desantininkų kolegos pasakė, kad už savo draugų mirtį sudraskys visus teroristus“, – patikino Ukrainos Ginkluotųjų pajėgų karininkas Aleksejus Dmitraškovskis.

Kaip jau buvo pranešta, Luhansko srityje desantininkai žada neleisti teroristų į Ukrainos gilumą.