Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.14 12:17

Kijevas ginkluotų separatistų prie derybų stalo neprileis

Trečiadienį Kijeve turėtų būti surengtos pirmosios apvaliojo salo derybos, kurioms tarpininkautų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) bei Vokietijos vyriausybė. Tačiau pagal paskutines žinias iš Ukrainos, separatistų lyderiai iš Donecko ir Luhansko šiose darybose nedalyvaus.

Trečiadienį Kijeve turėtų būti surengtos pirmosios apvaliojo salo derybos, kurioms tarpininkautų Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO) bei Vokietijos vyriausybė. Tačiau pagal paskutines žinias iš Ukrainos, separatistų lyderiai iš Donecko ir Luhansko šiose darybose nedalyvaus.

Vienu pagrindinių Ukrainos apvaliojo salo derybų iniciatoriumi yra Vokietijos užsienio reikalų ministras socialdemokratas Frankas-Walteris Steinmeieris. Jis vakar apsilankė Kijeve ir net Odesoje – ten per kruvinus susirėmimus žuvo daugiau kaip 40 žmonių. F. W. Steinmeieris ragina su ESBO tarpininkų pagalba pradėti rengti Ukrainoje apvaliojo stalo derybas, kurios turėtų sugražinti pilietinį konfliktą į politinio sureguliavimo rėmus.      

„Tikiuosi, kad tokiomis aplinkybėmis pavyks imtis priemonių, kad okupuoti pastatai būtų sugražinti, nelegalios grupuotės laipsniškai nusiginkluotų ir būtų atkurta išskirtinė vyriausybės teisė naudoti jėgą“, – žurnalistams sakė Vokietijos užsienio reikalų ministras

Rusija remia derybas, Kijevas abejoja gerais norais

Rusijos valdžia, bet jau oficialiai taip pat palaiko šią idėją, bet Ukrainos vyriausybės nuomone, būtent Rusija inspiruoja ir remia ginkluotus separatistus, ir tik nuo Maskvos apsisprendimo priklausys, ar jie norės derėtis.

Kita vertus, Kijevas aiškiai pasakė, kad apvaliojo salo derybose galės dalyvauti tik teisėtus politinius tikslus turinčios  rytų Ukrainos politinės jėgos – tai reiškia, kad ginkluoti separatistai, kurie bando perimti valdžią Donecke ir Luhanske ten nebus įleisti. 

Laikinasis prezidentas susinervino dėl Ukrainos komunistų

Neaišku, kaip ir ar rusakalbių interesus galės atstovauti į Radą išrinkti komunistai ar Regionų partija. Pavyzdžiui, po komunistų partijos lyderio Petro Simonenko kaltinimų Radoje, kad dėl aukų Mariupolyje kaltos vyriausybinės pajėgos. Laikinais prezidentas Oleksandras Turčynovas pagrasino kreiptis į aukščiausiąjį teismą, kad komunistų partija išvis būtų uždrausta.        

„Prašau išjungti P. Simonenkos mikrofoną. Jūs meluojate ir dezinformuojate žmones. Tai piktadariai teroristai užpuolė Mariupolio vidaus reikalų skyrių, sėskite į savo vietą. Jūs neturite nei sąžinės, nei garbės, sėskite į vietą, melagi. Sėskite į vietą, jūs įžūliai meluojate“, – Aukščiausiosios Rados posėdyje sakė O. Turčynovas.

O. Turčynovas pagrasino patraukti baudžiamojon atsakomybės visus Ukrainos politikus, kurie remia ar aktyviai prisideda prie ginkluotų separatistų rytų Ukrainoje, bet galbūt su užsienio tarpininkų pagalba Kijeve prie apvaliojo stalo vis dėl to pavyks pasikviesti tikruosius rusakalbių regionų politinius ir verslo lyderius. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi