Naujienų srautas

Pasaulyje2015.09.08 13:45

Paskelbtoje vaizdajuostėje matyti Nigerijoje pagrobtos mergaitės

Pasaulio dėmesį prikausčiusioje šimtų pagrobtų Nigerijos mergaičių istorijoje – naujas posūkis. Islamistinė grupuotė „Boko Haram“ paskelbė vaizdajuostę, kur matyti beveik prieš mėnesį pagrobtos moksleivės, o jos vadas sako, kad mergaites paleistų mainais į suimtus grupuotės narius. Tačiau Nigerija, pasaulyje aštriai kritikuojama dėl neveiklumo, reikalavimui paklusti atsisako.

Pasaulio dėmesį prikausčiusioje šimtų pagrobtų Nigerijos mergaičių istorijoje – naujas posūkis. Islamistinė grupuotė „Boko Haram“ paskelbė vaizdajuostę, kur matyti beveik prieš mėnesį pagrobtos moksleivės, o jos vadas sako, kad mergaites paleistų mainais į suimtus grupuotės narius. Tačiau Nigerija, pasaulyje aštriai kritikuojama dėl neveiklumo, reikalavimui paklusti atsisako.

Paviešinta vaizdajuostė – tai pirma galimybė išvysti mergaites, kurių ketvirtą savaitę ieško jau ne tik Nigerijos pajėgos, bet ir Vakarų žvalgybos ekspertai.

Islamistų išplatintoje vaizdajuostėje matyti apie 140 besimeldžiančių mokinių – esą kai kurios krikščionės atsivertė į islamą. Praėjusią savaitę grupuotė „Boko Haram“ paskelbė, kad jas galės parduoti turguje. Sklinda gandai, kad kai kurios ištekintos už grobikų arba mirė nuo gyvačių įkandimų.

„Boko Haram“ vadas sako, kad visų, kurios nepriims islamo, nepaleis. Kitas esą sutiktų paleisti mainais į Nigerijos vyriausybės sučiuptus grupuotės narius.

Per vis stiprėjančią „Boko Haram“ smurto kampaniją, jau nusinešusią pusantro tūkstančio gyvybių, Nigerijos pajėgų rankose per kruvinas operacijas atsidūrė šimtai islamistų kovotojų, dar šimtai nukauta. Pirmadienį vidaus reikalų ministras atmetė apsikeitimo galimybę – grobikai nediktuosią sąlygų.

„Nigerijos vyriausybė neketina mokėti išpirkos ar pirkti mergaičių, nes žmonių pardavimas yra nusikaltimas žmoniškumui. Vyriausybė pasiryžusi jas rasti ir pažaboti nebaudžiamumą, kuris ir atvedė prie šios situacijos“, – tvirtina Nigerijos prezidento patarėjas Reubenas Abati.

Apie 300 mergaičių iš mokyklos pagrobtos balandžio 14-osios vakare, per egzaminų sesiją. Čia grupuotės nariai apsimetė pareigūnais, atvykusiais ginti moksleivių nuo šaudymo, o pagrobę paaugles, mokyklą sudegino. Keliasdešimčiai pavyko pabėgti.

„Mes miegojome, išgirdome ginklą, išėjome. Sėdime, o mokytojai aplink bėgioja. Tada jie mus paliko mokykloje“, – pasakoja viena mergaitė, kuriai pavyko pabėgti.

Čiboko miestas ne šiaip atokus – gamta čia puikiai tinka sukilėliams slapstytis. Pasirodė pranešimų, kad kai kurios mergaitės pervežtos į Čadą ar Kamerūną, kur grupuotė turi bazių.

„Boko Haram“ pavadinimas reiškia „vakarietiškas išsilavinimas yra blogis“. Praėjusią savaitę pagrobta dar vienuolika mergaičių. Vyriausybė tik praėjusią savaitę pasiuntė dvi kariuomenės divizijas ieškoti mokinių. Prezidentas žada visomis pastangomis mergaites rasti, bet prireikė trijų savaičių, kol Nigerija priėmė Amerikos, Britanijos, Prancūzijos, Kinijos, o dabar ir Izraelio siūlomą pagalbą – žvalgybos specialistų paslaugas.

„Tai aiškus atvejis, kai nesugebėta susitvarkyti su maža banditų grupe, ir jai leista išaugti į teroristinį monstrą, su kuriuo susiduriame dabar“, – teigia buvęs Nigerijos viceprezidentas Atiku Abubakar.

Iš pradžių tik nedideli giminių organizuoti protestai Nigerijoje virto milžiniška pasipiktinimo banga. Dabar ji ritasi per pasaulį, skatinama socialinės žiniasklaidos – su „Twitter“ raktažodžiu #BringBackOurGirls. Ne tik garsūs aktoriai, bet ir parlamentarai abipus Atlanto, o pastarosiomis savaitėmis ir popiežius bei prezidentai smerkia grobimą. Prancūzijos prezidentas pirmadienį paskelbė, kad savaitgalį kvies Amerikos, Britanijos ir penkių Afrikos lyderių susitikimą tartis, kaip pažaboti kerojančią „Boko Haram“ grėsmę daugiausiai gyvenančių turinčioje Afrikos šalyje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi