Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Apklausa: britai į Europos Parlamentą išsiųs euroskeptikus

Algirdas Acus, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Didžiojoje Britanijoje rinkimų į Europos Parlamentą (EP) kampanijoje į priekį įsiveržė Nepriklausomybės partija, kuri siekia, kad šalis pasitrauktų iš Europos Sąjungos (ES).

Didžiojoje Britanijoje rinkimų į Europos Parlamentą (EP) kampanijoje į priekį įsiveržė Nepriklausomybės partija, kuri siekia, kad šalis pasitrauktų iš Europos Sąjungos (ES).

Pagal visuomenės apklausas, gegužės 22-ąją rengiamus rinkimus euroskeptikai laimės surinkę apie trečdalį balsų, todėl pretenduoja į daugiau nei 20 iš 73 Britanijai skirtų EP kėdžių.

Didžiojoje Britanijoje dominuoja trys partijos – Darbo partija, liberaldemokratai ir konservatoriai. Nepriklausomybės partija niekada nebuvo iškovojusi nė vienos vietos EP, bet pernai savivaldos rinkimuose patraukė kas ketvirtą britų rinkėją. Pagal „YouGov“ apklausą, partija EP rinkimus gali laimėti surinkusi trečdalį balsų.

Rinkimų kampanijai vadovaujančio Nigelo Farage`o rėmėjai prašo nesustoti, jis pataria nesijaudinti ir patiems skleisti žinią – esą tegul Europa gražina britams pinigus, sienas ir visą Didžiąją Britaniją.

„Junkitės prie žmonių armijos, išnaudokime gegužės 22-ąją. Tai proga suduoti tokį smūgį įsitvirtinusiems valdžioje, kokio jie nematė šimtą metų“, – rinkėjams kalba Nepriklausomybės partijos lyderis.

Portsmuto uostamiestyje apstu Nepriklausomybės partiją stipriai remiančių britų darbininkų, jie nusivylę dėl smukusių atlyginimų, kai, atsivėrus sienoms ES, viduje Britaniją užplūdo darbininkai iš Rytų Europos.

„Mes ir taip tankiausiai apgyvendinta Europos šalis, ne daug kas tai žino. O atvykėlių tiek daug, kad nespėjame jų asimiliuoti. Jų tiesiog per daug“, – įsitikinęs buvęs finansų analitikas Terry Moody.

Tiesa, pagal amerikiečių centrinės žvalgybos renkamus duomenis, Vakarų Europoje santykinai daugiausia imigrantų sulaukia Šveicarija – per metus tūkstančiui jos gyventojų tenka 7,5 imigranto, Švedijai – 5,5, Didžiajai Britanijai – 2,5.

Premjero Davido Camerono vedami konservatoriai, nors ir vadina Nepriklausomybės partiją pamišėliais, tačiau jai praranda dalį įprastų savo rinkėjų, todėl yra priversti keisti politiką. Konservatoriai jau ėmėsi įstatymų, kurie riboja imigrantus nuo britams skirtų socialinių išmokų, giriasi, kad metinį atvykėlių skaičių per kelerius metus nuo 200 tūkst. sumažino iki 150 tūkst.

Premjeras taip pat iš naujo derisi su Europos lyderiais dėl Didžiosios Britanijos narystės sąlygų. Tai, ką pavyks išsiderėti, žada pateikti rinkėjams referendume. Tačiau net ir po tokių pažadų konservatorių rinkėjai vis tiek pereina į Nepriklausomybės partijos pusę, todėl analitikai spėja, kad kitų metų rinkimuose į britų parlamentą valdantieji patirs nesėkmę.