Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.09 20:06

V. Putinas – Kryme, Rusijos premjero pavaduotojas – Padniestrėje

ELTA, DELFI.lt 2014.05.09 20:06

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį, šaliai minint Pergalės dieną, apsilankė Juodosios jūros Krymo pusiasalyje – atvyko į Sevastopolį.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį, šaliai minint Pergalės dieną, apsilankė Juodosios jūros Krymo pusiasalyje – jis atvyko į Sevastopolį.

Trumpoje savo kalboje Kremliaus vadovas pasveikino žmones su pergale prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare 1945 metais. Kartu jis sveikino krymiečius sugrįžus į Rusijos Federacijos sudėtį. „Mes dabar esame drauge, mes tapome stipresni“, – sakė V. Putinas.

Rusijos prezidentas sveikino veteranus, spaudė jiems rankas. Televizijos stotys rodė, kaip žmonės Kryme džiugiai sutinka V. Putiną.

Tai pirmasis V. Putino apsilankymas Kryme po to, kai pusiasalis buvo prijungtas prie Rusijos. Vakarai šią prezidento kelionę kritikavo.

V. Putinas Sevastopolio įlankoje priėmė 10 karo laivų bei 70 kovinių lėktuvų ir sraigtasparnių paradą. Jis nedideliu baltu laiveliu plaukė pro karinio jūrų laivyno laivus ir sveikino jų įgulas. Jūreiviai buvo užėmę pozicijas deniuose. Prezidentas sveikino juos su 69-osiomis pergalės prieš fašistinę Vokietiją metinėmis. Šie atsakė šūksniais „valio“. Valstybinė televizija iškilmes transliavo tiesiogiai.

Kariniame parade Sevastopolyje žygiavo daugiau kaip 1 200 kareivių, riedėjo apie 40 šarvuočių.

Ukrainos vyriausybė sukritikavo V. Putino vizitą Kryme. Kelionė į pusiasalį yra „tyčinė krizės eskalacija“, pareiškė Užsienio reikalų ministerija Kijeve. NATO generalinis sekretorius Andersas Fogas Rasmusenas Kremliaus vadovo vizitą pavadino nederamu.

D. Rogozinas atvyko į Padniestrę

Rusijos premjero pavaduotojas, penktadienį atvykęs į Pergalės dienos iškilmes Moldovos separatistiniame Padniestrės regione, paragino žmones kovoti su fašizmu ir žadėjo Maskvos palaikymą prorusiškiems separatistams.

Vicepremjeras Dmitrijus Rogozinas sakė maždaug 2 tūkst. žmonių, susirinkusių į karinį paradą Padniestrės sostinėje Tiraspolyje, kad „fašizmo maras klesti“, konkrečiai paminėdamas kaimyniniame Ukrainos uostamiestyje Odesoje praeitą savaitę vykusius susirėmimus ir gaisrą, per kuriuos žuvo dešimtys žmonių, daugiausiai prorusiškų aktyvistų.

„Rusija padarys viską, kas įmanoma, kad Padniestrė neliktų izoliuota“, – vėliau sakė jis.

Kitos šalys nepripažįsta Padniestrės suverenumo, tačiau Maskva palaiko šį regioną, kurio gyventojai per 2006 metų referendumą nubalsavo už prisijungimą prie Rusijos.

D.Rogozino privatus vizitas su Ukraina besiribojančioje Padniestrėje surengtas tuo metu, kai Vakarų šalys ir Rusija grumiasi dėl įtakos Rytų Europoje. Tačiau Moldovos proeuropietiška vyriausybė prašė jo susilaikyti nuo šios viešnagės.

„Rusija prisiėmė saugumo garantės vaidmenį, ir mes imsimės atitinkamų veiksmų, priklausomai nuo susiklosčiusios padėties“, – naujienų agentūra „Novosti PMR“ citavo D.Rogoziną. Jis nepaaiškino, ką turi omenyje, tačiau Rusija priešinasi Kišiniovo vyriausybės planams vėliau šiais metais pasirašytas asociacijos sutartį su Europos Sąjunga.

Rusija yra dislokavusi Padniestrėje 1 500 karių, kurie ten buvo pasiųsti po to, kai šis regionas 1990 metais paskelbė atsiskiriantis nuo Moldovos.

NATO vadovas Putino lankymąsi Kryme pavadino „nederamu“

NATO generalinis sekretorius Andersas Foghas Rasmussenas pareiškė, kad Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizitas Kryme yra „nederamas“ ir kad Aljansas Krymo pusiasalį tebelaiko Ukrainos teritorija. A. F. Rasmussenas dar priminė, kad NATO laiko Rusijos įvykdytą Krymo aneksiją neteisėta, ir pridūrė, „mano žiniomis Ukrainos valdžia Putino nekvietė“.

Taip jis pakomentavo įvykius penktadienį po savo kalbos Estijos sostinėje Taline. Be kita ko, A. F. Rasmussenas pasakė, kad nesama „akivaizdžių įrodymų“ dėl Rusijos tvirtinimo apie savo pajėgų atitraukimą nuo Ukrainos sienos.

„Tokių pareiškimų girdėdavome ir anksčiau, bet nebūdavo jokių Rusijos pajėgų atitraukimų, tad mes esame labai atsargūs. Aš pats pirmas pasveikinčiau tai, jei Rusijos pajėgos būtų atitrauktos, jeigu mes matytume aiškų ir reikšmingą atitraukimą, nes tai prisidėtų prie krizės deeskalavimo“, – pažymėjo NATO vadovas.

Ukrainos vyriausybė pareiškė protestą dėl V. Putino vizito

Ukrainos vyriausybė penktadienį pareiškė protestą Rusijos prezidentui V. Putinui, kuris aplankė aneksuotą Krymą ir apžiūrėjo karines jūrų pajėgas pergalės Antrajame pasauliniame kare 69-ųjų metinių proga.

Ukrainos užsienio reikalų ministerijos pareiškime sakoma, kad Kijevas „reiškia stiprų protestą dėl nesankcionuoto Rusijos prezidento Vladimiro Putino vizito Krymo Autonominėje Respublikoje ir Sevastopolio mieste, kuriuos Rusija yra laikinai okupavusi“.

„Ukrainoje šis Rusijos žingsnis vertinamas kaip atviras veikiančių Ukrainos įstatymų, tarptautinės teisės normų ignoravimas, šiurkštus Ukrainos suverenumo, JT Chartijos ir JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijos „Teritorinis Ukrainos vientisumas“ bei 1997 metų Draugystės, bendradarbiavimo ir partnerystės sutarties tarp Ukrainos ir Rusijos Federacijos pažeidimas“, – pažymi Ukrainos URM.

„Ši provokacija dar kartą patvirtina, kad Rusija sąmoningai siekia toliau eskaluoti įtampą Ukrainos ir Rusijos santykiuose ir nenori reguliuoti problemiškų klausimų dvišaliuose santykiuose diplomatiniu būdu“, – pabrėžiama pareiškime.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi