Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Maskvoje paradu paminėta Pergalės diena

BNS2015.09.08 13:45

Tūkstančiai Rusijos karių penktadienį pražygiavo Maskvos centrine Raudonąja aikšte, pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare 69-ųjų metinių proga demonstruodami karinę galią.

Tūkstančiai Rusijos karių penktadienį pražygiavo Maskvos centrine Raudonąja aikšte, pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare 69-ųjų metinių proga demonstruodami karinę galią.

Daugiau kaip 11 tūkst. karių dalyvavo kasmetiniame Pergalės dienos kariniame parade, kuris, tvyrant didelei įtampai dėl Maskvos įvykdytos Krymo aneksijos, prasidėjo nuo karinių dalinių žygiavimo, skambant pučiamųjų orkestrų melodijoms.

Paradą iš tribūnos stebėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas, apsuptas veteranų.

Kreipdamasis į išrikiuotus tūkstančius karių V. Putinas penktadienį pareiškė, kad Pergalės diena yra tautos „triumfo simbolis“ ir gyrė „visa nugalintį“ patriotizmą.

„Tai šventė, kai triumfuoja visa nugalinti patriotizmo jėga, kai mes visi ypač aiškiai jaučiame, ką reiškia būti ištikimais Tėvynei ir kaip svarbu sugebėti ginti jos interesus“, – V. Putinas sakė kariams, kurie atsakė kurtinamu „Valio!“

Prezidentas pažymėjo, kad „Gegužės 9-oji buvo, yra ir bus mūsų pagrindinė šventė – tai nacionalinio triumfo, liaudies pasididžiavimo, diena, gedulo ir amžinos atminties diena“.

„Sovietinės liaudies geležinė valia, jog bebaimiškumas ir tvirtybė išgelbėjo Europą nuo vergijos. Būtent mūsų šalis vijo fašistus iki jų irštvos, pasiekė jų visišką ir galutinį sutriuškinimą, nugalėjo milijonų aukų ir baisių išbandymų kaina“, – sakė V. Putinas.

Šis paradas įgijo ypatingą reikšmę, Rusijai įsitraukus į priešpriešą su Vakarų šalimis dėl Maskvos palaikymo Ukrainos separatistams, taip pat dėl jos įvykdytos Krymo pusiasalio, kuriame bazuojasi Rusijos Juodosios jūros laivynas, aneksiją.

Kaip pranešama, V. Putinas po parado Maskvoje ketina iškart išskristi į Krymo uostamiestį Sevastopolį, kur dalyvaus Pergalės dienos iškilmėse, miestui minint išvadavimo iš nacių okupacijos 70-ąsias metines, tačiau tos informacijos Kremlius oficialiai nepatvirtino.

Vokietijos kanclerė Angela Merkel sakė, kad būtų „gaila“ jeigu V. Putinas „pasinaudotų“ minėjimu pirmajam savo vizitui Kryme po Rusijos įvykdytos aneksijos.

Parado pradžioje gynybos ministras Sergejus Šoigu, stovėdamas specialiame automobilyje, apžiūrėjo išrikiuotus karius, tarp kurių buvo Juodosios jūros laivyno jūreivių, dislokuotų Kryme. Vėliau įvyko karinės technikos demonstracija.

Per paradą Maskvoje buvo parodyta apie 150 karinės technikos vienetų, tarp jų naujos oro erdvės gynybos raketų sistemos „Tor M2U“, prieštankinių raketų sistemos „Chrizantema S“ ir šarvuotieji automobiliai „Taifun“.

Virš aikštės apie 200 metrų aukštyje praskrido 69 kariniai orlaiviai, tarp jų strateginiai bombonešiai „Tupolev Tu-160“.

Rusija ir dalis kitų buvusių Sovietų Sąjungos respublikų mini nacių kapituliaciją viena diena vėliau negu Vakarų valstybės dėl laiko skirtumo.

Sovietų Sąjunga per Antrąjį pasaulinį karą prarado apie 30 mln. žmonių gyvybių.

Rusija kaltina naująją Kijevo vyriausybę demonstruojant palaikymą su naciais bendradarbiavusios Ukrainos sukilėlių armijos (UPA) vadui Stepanui Banderai. Maskva taip pat tvirtina, kad kaimyninėje šalyje veikiantys prorusiški separatistai kovoja su „neonaciais“ ir „fašistais“.

„Europoje vėl kelia galvą karingasis nacionalizmas – toks pats, kuris nulėmė nacių ideologijos atsiradimą“, – V. Putinas ketvirtadienį perspėjo kreipdamasis į buvusių sovietinių respublikų lyderius.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt