Pasaulyje

2012.09.03 13:55

Didžioji Britanija kaltinama sankcijų H. Mubarako režimui netaikymu

ELTA2012.09.03 13:55

BBC atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė dar neįšaldė viso buvusio Egipto prezidento Hosnio Mubarako  režimo žmonėms priklausančio turto.  

BBC atliko tyrimą ir išsiaiškino, kad Didžiosios Britanijos vyriausybė dar neįšaldė viso buvusio Egipto prezidento Hosnio Mubarako režimo žmonėms priklausančio turto.

Viešai prieinamuose dokumentuose buvo aptikta, kad nekilnojamajam turtui ir bendrovėms, susijusioms su H. Mubarako aplinkos žmonėmis, netaikomos sankcijos. Egiptas kaltina Didžiąją Britaniją vogtų pinigų slėpimu ir tarptautinių antikorupcinių susitarimų pažeidimu. Didžioji Britanija teigia besistengianti atsekti buvusio Egipto lyderio režimui priklausantį turtą.

Pranešimai apie tai, kad H. Mubarakas ir jo aplinkos žmonės pavogė milijardus dolerių, pakurstė revoliuciją, kuri baigėsi prezidento nuvertimu pernai vasario 11 dieną. Po trijų dienų Jungtinės Karalystės užsienio reikalų ministras Williamas Hague sakė, kad jo šalis patenkins Egipto vyriausybės prašymą įšaldyti buvusių Egipto valdžios atstovų turtą. Tačiau Didžioji Britanija ir kitos Europos Sąjungos (ES) valstybės narės sankcijas pradėjo taikyti tik po 37 dienų. Egiptas tvirtina, kad per tą laiką H. Mubarako režimo žmonės savo pinigus spėjo pervesti į kitas šalis. Šiuo metu Jungtinėje Karalystėje įšaldyta apie 135 mln. JAV dolerių turto, kuris priklausė H. Mubarakui, jo žmonai, dviem sūnums ir dar 15 žmonių.

Vis dėlto BBC išsiaiškino, kad buvo įšaldytas toli gražu ne visas turtas. Pavyzdžiui, į asmenų, kuriems taikomos sankcijos, sąrašą įtraukta buvusio Egipto apgyvendinimo ministro žmona savo vardu Londone 2011 metų lapkritį – praėjus septyniems mėnesiams po sankcijų taikymo pradžios – užregistravo įmonę. Buvo aptikta ir daugiau panašių atvejų.

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Alistairas Burtas sakė, kad Didžioji Britanija negalėjo sankcijų pradėti taikyti anksčiau, nes to negalima padaryti remiantis vien įtarimais, be to, užtruko, kol dėl sankcijų susitarė visos 27 ES valstybės narės.

Tuo tarpu Šveicarijos, kuri anksčiau garsėjo kaip pinigams slėpti tinkamiausia šalis, pozicija šiuo klausimu buvo visai kitokia. Šveicarija H. Mubarako ir jo aplinkos žmonių turtą įšaldė praėjus pusvalandžiui po jo atsistatydinimo. Šveicarijos federalinis prokuroras sakė, kad įtariamą nelegaliai Egipto režimo įgytą turtą skubiai surado daugiau nei 20 pareigūnų komanda.
 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt