Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.07 17:38

Odesa paskendusi baimėje: kaip miestas laukia V. Putino kariuomenės

DELFI komanda Ukrainoje atvyko į Odesą – Sovietų Sąjungos pažiba buvusį kurortinį miestą, kurį praėjusią savaitė sukrėtė tragedija Profsąjungų rūmuose, nusinešusi daugiau nei keturių dešimčių žmonių gyvybes.

DELFI komanda Ukrainoje atvyko į Odesą – Sovietų Sąjungos pažiba buvusį kurortinį miestą, kurį praėjusią savaitė sukrėtė tragedija Profsąjungų rūmuose, nusinešusi daugiau nei keturių dešimčių žmonių gyvybes.

Gyvenimas Odesoje verda įprastu ritmu. Kitas vaizdas – prie Profsąjungų rūmų. Dešimtys Odesos gyventojų čia renkasi pagerbti tragedijos aukų. Bet ir gedėti susirinkę žmonės nėra vieningi.

„Kvepėjo mirtimi“

Profsąjungų rūmų pastatas tebėra kraupios tragedijos paminklas. Odesos žmonės čia ateina, neša gėles, netramdo ašarų ir pykčio.

Dažnas prie laikino memorialo ateina ne pirmą kartą. Viena moteris DELFI pasakojo prie rūmų atėjusi kitą dieną po tragedijos.

„Kvapas buvo toks, kad buvo neįmanoma kvėpuoti. Kuo kvepėjo? Kvepėjo mirtimi“, – kraupiais prisiminimais dalijosi pašnekovė.

„Prie ko čia Putinas?!“

Daugelis, jei ne dauguma DELFI prie Profsąjungų rūmų sutiktų žmonių neslepia prorusiškų nuotaikų. Jas spinduliuoja ir laikinu memorialu tapusios rūmų prieigos.

Prie aukoms atminti skirtų lentų prikabinti antiamerikietiški ir Kijevo valdžią smerkiantys užrašai, medžiai aikštėje prieš rūmus, aukoms suneštos gėlės ir net milicijos juosta, draudžianti patekti į pastatą, pažymėti tuo pačiu simboliu – Georgijaus juostelėmis.

Maidaną palaikantys Odesos gyventojai – reti svečiai prie Profsąjungų rūmų. Ir tie patys savo pažiūras stengiasi dėstyti tyliai, kad neišgirstų priešingos stovyklos žmonės. O kas prabyla garsiau – nedelsiant apšaukiamas.

Su tokiu vaizdu ir susidūrėme. Pusamžis vyriškis prie rūmų garsiai svarstė apie tai, kad gaisras ir visa siaubinga tragedija paranki Vladimirui Putinui. Jį čia pat apspito kur kas gausesnis prorusiškai nusiteikusių gyventojų būrys.

„Prie ko čia Putinas?! Parodyk, prie kurio lango Putinas sėdėjo!“ – ant kitaminčio šaukė viena moteris.

Supratęs, kad atstovauja mažumos nuomonei, vyriškis pasišalino.

Kaltina „banderovcus“ ir laukia V. Putino kariuomenės

Didelė dalis prie rūmų susirinkusių žmonių – ar bent daugiausiai besireiškianti dalis – neslepia savo įsitikinimų. Vyrai ir moterys DELFI vienas per kitą pasakojo, kad skerdynes surengė „Dešiniojo sektoriaus“ nacionalistai, „banderovcai“. Dar pasakojo, kaip nacionalistės merginos rūmų prieigose besišypsodamos pilstė žmonių gyvybes nusinešusius Molotovo kokteilius.

Tiesa, nė vienas iš šių žmonių tragiškųjų įvykių savo akimis nematė. Dauguma remiasi Rusijos TV kanalų pranešimais, o viena pašnekovė sakė nukentėjusi nuo Maidaną remiančių riaušininkų kiek tolesnėje miesto dalyje – moteris patyrė smegenų sukrėtimą.

Kas atsakingas? Šiems žmonėms toks klausimas nekyla. O kai kurie atvirai teigia laukiantys Odesoje Rusijos kariuomenės.

„Mes nepripažįstame Kijevo valdžios. Mes ne teroristai, ne separatistai. Apšaukė teroristais už tai, kad norėjo padaryti referendumą ir paprašyti čia Rusijos kariuomenės. Mes su Rusija. Odesa visada buvo su Rusija“, – DELFI pasakojo pagyvenusi moteris.

Kitos moterys ją čia pat tildė ir ragino nelaidyti liežuvio tragedijos vietoje. „Odesa – taikus miestas. Niekada nenorėjome karo“, – santūriai atsikirto jos.

Kodėl milicija stojo prorusiškos minios pusėn?

Ne visi prie rūmų išskėstomis rankomis laukia V. Putino. Rusijos nepalaikantys Odesos gyventojai DELFI atvirai pasakojo ir apie savo pažiūras, ir apie praėjusios savaitės tragediją. Tiesa, atokiau nuo prorusiškai nusiteikusių gedėtojų.

Vienas vyriškis pasidalijo žiniomis apie gaisrą iš pirmų lūpų – neramumuose dalyvavo jo sūnus. Anot DELFI pašnekovo, viskas prasidėjo nuo vieningų futbolo fanų eitynių su Ukrainą palaikančiais šūkiais. Esą keli tūkstančiai futbolo fanų susidūrė su maždaug dešimteriopai mažesne prorusiškai nusiteikusia minia, prasidėjo muštynės.

„Tada tie iš Rusijos pusės pradėjo šaudyti. Nušovė keturis žmones. Tada futbolo fanai sužvėrėjo“, – sūnaus įspūdžius perpasakojo vyriškis.

Anot jo, Odesos milicija ne tiek tramdė neramumus, kiek gynė prorusiškai nusiteikusią minią – tuos, kurie šaudė. O toliau prasidėjo chaosas. Esą rūmuose užsibarikadavusi minia bijojo patekti įsiutusiems futbolo fanams į rankas, o pastarieji ne mažiau bijojo pastate įsitaisiusių ginkluotų žmonių.

„Jie subėgo į rūmus, užbarikadavo visus įėjimus, – tęsė vyriškis. – Iš rūmų mėto (Molotovo kokteilius – DELFI) į čia, iš čia – į rūmus. Vieni kitų bijojo, ir ta baimė išvirto į štai tokią tragediją.“

Nors gedintys Odesos gyventojai susiskaldę dėl to, kam tenka atsakomybė už kraujo praliejimą, vieną bendrą požiūrio tašką turi abiejų stovyklų atstovai. Ir tie, ir tie nesuvokia, kodėl milicija neužkirto kelio tragedijai.

Beje, meile Rusijai netrykštantys Odesos žmonės ne ką mažiau kritiškai žiūri ir į Maidaną. Vienas vyriškis DELFI teigė bare nugirdęs, kaip į Odesą iš Kijevo grįžęs protestuotojas gyrėsi už mėnesį Maidane gavęs solidų užmokestį – 24 tūkst. grivinų. To meto kursu – tai daugiau nei 5 tūkst. Lt.

Sąmokslo teorijų – kaip šieno

Odesos tragedija žaibiškai apaugo gandais ir sąmokslo teorijomis. Anot DELFI kalbintų kurorto gyventojų, rusiškoje žiniasklaidoje pasirodė netgi pranešimų, kad skerdynes surengė it iš po žemių Odesoje išdygę čečėnai. Dar viena teorija – kad abiejose pusėse buvo tie patys „Dešiniojo sektoriaus“ radikalai, o mėsmalė surengta norint destabilizuoti padėtį regione. Kritiškiau nusiteikę Odesos žmonės iškart pastebi, kad tokia teorija trūkinėja per visas siūles, mat ji reiškia, kad „Dešinysis sektorius“ kažkodėl dirba Rusijai naudingą darbą.

Naujos diskusijos užvirė antradienį, kai Kijevo valdžia paskelbė, jog Odesoje įvykdytas teroro aktas, o daugelis aukų žuvo ne nuo ugnies, o nuo nuodų. Šią teoriją palaiko ir vieningos Ukrainos šalininkai Odesoje, ir prorusiškai nusiteikę žmonės. Tiesa, pastarieji įsitikinę, kad nuodingas medžiagas stikliniuose buteliuose į pastatą sumetė tie patys „Dešinio sektoriaus“ radikalai.

„Dešinysis sektorius“ – didžiausia prorusiškai nusiteikusių Odesos gyventojų baimė. Jie ne tik kaltina ultradešiniuosius dėl tragedijos Profsąjungų rūmuose, bet ir laukia naujų jų išpuolių. Štai viena moteris DELFI pasakojo, kad „Dešiniojo sektoriaus“ išpuolio Odesoje tikimasi penktadienį, kai bus švenčiama Pergalės diena. Esą sklinda kalbos, kad radikalai susirinks į šventę ir „mėtys Molotovo kokteilius į veteranus“.

Profsąjungų rūmai, ir praėjus beveik savaitei nuo tragedijos, yra ideologinių priešpriešų sankirtos taškas. Štai prieš porą dienų nuplėšta prie pastato plevėsavusi Ukrainos vėliava, vietoj jos pakabinta Rusijos. Ukrainos vėliavą į vietą grąžino milicininkai.

Prie Profsąjungų rūmų visą laiką budi pareigūnai. Jie į kalbas apie tragediją nesileidžia. Bent jau su žurnalistais.

DELFI primena, jog praėjusią savaitę pasaulį sukrėtusi Odesos tragedija nusinešė 46 gyvybes. Tai buvo viena kruviniausių dienų Ukrainoje po vasario įvykių Maidane, kai Kijeve žuvo daugiau nei šimtas žmonių abiejose barikadų pusėse.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi