Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Latvija atsiribojo nuo gegužės 9-osios, neleido eisenos

BNS2015.09.08 13:45

Rygos miesto taryba nusprendė uždrausti gegužės 9 dienai planuotą rusakalbių organizacijos „Rodina“ („Tėvynė“) eiseną, patvirtino Rygos miesto tarybos atstovas Ugis Vidauskis. Tuo metu Latvijos vyriausybė atsiribojo nuo gegužės 9-osios švenčių.

Rygos miesto taryba nusprendė uždrausti gegužės 9 dienai planuotą rusakalbių organizacijos „Rodina“ („Tėvynė“) eiseną, patvirtino Rygos miesto tarybos atstovas Ugis Vidauskis. Tuo metu Latvijos vyriausybė atsiribojo nuo gegužės 9-osios švenčių.

Toks sprendimas yra pagrįstas saugumo policijos pateiktomis rekomendacijomis.

„Rodina“ norėjo surengti eiseną Rygos centre ir taip išreikšti paramą rusiškoms mokykloms Latvijoje. Buvo tikimasi, kad renginyje dalyvaus apie 100 vietos rusakalbių.

Sprendimą uždrausti renginį priėmė Rygos miesto vykdomasis direktorius Juris Radzevičius, po trečiadienį įvykusio susitikimo su renginio organizatoriais ir Valstybės policijos bei Saugumo policijos atstovais.

Saugumo policija pažymėjo, jog yra didelė rizika, kad renginio metu bus pažeisti viešoji tvarka ir saugumas, o organizatoriai gali nesugebėti užtikrinti saugumo ir tvarkos eisenos metu. Dėl šių priežasčių Saugumo policija pasiūlė uždrausti renginį.

Saugumo policija taip pat mano, kad „Rodina“ siekia suskaldyti visuomenę, skatindama ideologinius nesutarimus, etninę įtampą ir netoleranciją Latvijoje.

L. Straujuma, AFP/Scanpix nuotr.

L. Straujuma: tai ne Latvijos šventė

Latvijos vyriausybės nariai nedalyvaus Rusijos ir SSRS švenčių renginiuose, trečiadienį interviu komercinei televizijai LNT sakė šalies premjerė Laimduota Straujuma.

Pasak jos, valstybės pareigūnų dalyvavimas viešuose susibūrimuose, kuriais minimi įvykiai, reiškę Latvijos okupaciją po Antrojo pasaulinio karo, yra nepriimtinas.

„Gegužės 9-oji yra Rusijos ir SSSR pergalės diena. Latvijos armija nedalyvavo Antrajame pasauliniame kare. Latvija buvo okupuota vienos armijos, o paskui – kitos“, – sakė L. Straujuma.

Tačiau, pasak premjerės, ji negali paveikti municipalitetų lyderių, pavyzdžiui, Rygos mero Nilo Ušakovo, kuris atstovauja kairiųjų „Santarvės centrui“, veiksmų ryšium su šiais renginiais.

Daug Latvijos rusakalbių gegužės 9-ąją švenčia Pergalės dieną, o etniniai latviai yra linkę ją ignoruoti, nes jiems ši diena reiškia ilgos sovietinės okupacijos pradžią.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt