Pasaulyje

2014.05.07 23:49

Įtampa Rytų Ukrainoje neslopsta

DELFI.lt, BNS, 15min.lt2014.05.07 23:49

Įtempta situacija susiklostė šalia Mariupolio milicijos nuovados, kur buvo pristatyta 16 suimtų separatistų iš merijos. Aplink miliciją susibūrusios saugumo pajėgos šaudė į orą, bandydamos išsklaidyti piktą vietinių minią, reikalaujančią paleisti suimtuosius.

Įtempta situacija susiklostė šalia Mariupolio milicijos nuovados, kur buvo pristatyta 16 suimtų separatistų iš merijos. Aplink miliciją susibūrusios saugumo pajėgos šaudė į orą, bandydamos išsklaidyti piktą vietinių minią, reikalaujančią paleisti suimtuosius.

23.47 val. Odesoje pabėgo buvęs milicijos vadovas, sulaikytas vienas riaušių organizatorius

Buvęs Odesos srities milicijos vadovas Dmitrijus Fučedži pabėgo iš miesto, paskelbta jo paieška, praneša pravda.com.ua.

Tai pranešė vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas spaudos konferencijos Charkovo oro uoste metu. Jis informavo, kad D.Fučedži kirto sieną ir pasislėpė nuo tyrimo, paskelbta jo paieška.

A. Avakovas taip pat informavo, kad atliekant tyrimą dėl kruvinų riaušių Odesoje sulaikyti trys milicijos darbuotojai. Šiuo metu jie vežami į Kijevą apklausoms.

D. Fučedži kaltinamas ne tik tuo, kad milicija neužkirto kelio riaušėms Odesoje, bet ir dėl to, kad jam vadovaujant į laisvę buvo paleisti sulaikytieji įtariamieji riaušių organizatoriai ir dalyviai.

Tuo metu unian.net praneša, kad saugumas sulaikė vieną Odesos gyventoją, įtariamą organizavus riaušes. Tai – 26-erių vienos iš miesto radikalių grupuočių lyderis. Nuo teisėsaugos jis slėpėsi nuomojamame bute.

Riaušių Odesoje metu 46 žmonės žuvo, daugiau kaip 200 buvo sužeisti. 

20.23 val. JAV Baltieji rūmai nemato rusų karių atsitraukimo nuo Ukrainos sienos ir reikalauja visiškai atšaukti referendumą

Atsakydami į Rusijos skelbimą apie kariuomenės atitraukimą nuo Ukrainos sienos, JAV Baltieji rūmai trečiadienį pareiškė, kad nematyti įrodymų, jog Maskva taip iš tikrųjų daro, bei mano, kad referendumą dėl Ukrainos rytų statuso reikia ne atidėti, o visiškai atšaukti.

19.58 val. ES sutarta, kaip praplėsti teisinę bazę sankcijoms Rusijai taikyti, sako diplomatai

Europos Sąjungos vyriausybės trečiadienį preliminariai susitarė praplėsti teisinius kriterijus, kurių reikia skelbiant sankcijas asmenims ir firmoms kaip spaudimą Rusijai dėl Ukrainos, atveriant kelią naujiems sankcionuojamųjų sąrašams, kaip tikimasi nuo pirmadienio, sakė ES diplomatai.

19.55 val. Neramumai Luhanske: užgrobtas prokuratūros pastatas

Trečiadienio, gegužės 7-osios, dieną Luhanske ginkluoti asmenys vėl užgrobė Luhansko srities prokuratūros pastatą.

Apie tai UNIAN korespondentui pranešė Luhansko srities prokuratūros atstovė spaudai Marina Bragina, rašo unian.net.

Jos teigimu, maždaug 14 val. vietos laiku į pastatą užėjo apie 20 asmenų, vilkėjusių maskuojančiomis uniformomis ir ginkluotų automatiniais šautuvais.

„Šturmo ir sumaišties kaip praėjusį kartą nebuvo. Jie paprašė, kad visi prokuratūros darbuotojai paliktų pastatą. Pasiliko tik aukščiausia vadovybė“, – pasakojo M. Bragina.

Šiuo metu ginkluoti asmenys veda derybas su Luhansko srities prokuroru. Užgrobėjų reikalavimai kol kas nežinomi.

Kaip skelbė UNIAN, balandžio 29 dieną Luhanske keli tūkstančiai separatistų užgrobė virtinę objektų, tarp jų ir srities prokuratūrą. Gegužės 2 dieną po valdžios atstovų ir užgrobėjų derybų prokuratūros pastatas buvo atlaisvintas.

19.38 val. Rusijos mokykloms nurodyta išaiškinti moksleiviams Krymo problemą pagal vyriausybės pateiktą versiją

Kai kurie Rusijos mokytojai apkaltino Maskvą grįžimu prie sovietinės indoktrinacijos, kai iš Švietimo ministerijos buvo gautas nurodymas mokiniams pateikti vyriausybės sukurtą Krymo aneksavimo versiją, trečiadienį rašo dienraštis „Kommersant“.

19.33 val. Donecko srities „liaudies gubernatorius“  išmainytas į tris Ukrainos saugumo karininkus, sako Slovjansko „meras“

Ukrainos rytų misto Slovjansko „liaudies meras“ Viačeslavas Ponomariovas trečiadienį pareiškė, kad trys Ukrainos saugumo tarnybos (UST) karininkai buvo iškeisti į savigynos aktyvistus, tarp kurių yra ir Donecko srities „liaudies gubernatorius“ Pavelas Gubarevas.

„Tikrai, Pavelą paleido. Mes iškeitėme tris UST pareigūnus į tris mūsų šalininkus, tarp jų pavyko ir Pavelą išlaisvinti“, – sakė V. Ponomariovas ir patikslino, kad P. Gubarevas jau yra vadinamosios savigynos kontroliuojamoje teritorijoje.

Anksčiau Ukrainos saugumo tarnyba patvirtino, kad trys grupės „Alfa“ pareigūnai, buvę nelaisvėje ir laikyti Slovjanske, išmainyti į P. Gubarevą.

„Mes patvirtiname, kad anksčiau buvę į nelaisvę patekę specialiojo būrio „Alfa“ kariai iškeisti į Gubarevą“, – sakė naujienų agentūrai „Interfax“ UST spaudos tarnyba. Pasak jos, UST pareigūnai dabar „išlaisvinti ir yra saugioje vietoje“,

Vadinamosios Donbaso liaudies kariuomenės vadas P. Gubarevas Donecko srities gubernatoriumi buvo paskelbtas Donecke kovo 1 dieną per antimaidano mitingą. Jis kartu su savo šalininkais vietinei valdžiai kėlė kai kurių reikalavimų, iš kurių paminėtinas reikalavimas surengti referendumą dėl srities statuso.

Kovo 6 dieną P. Gubarevas buvo sulaikytas Donecke; jis kaltintas kėsinimusi į teritorinį Ukrainos vientisumą, veiksmais prievarta nuversti konstitucinę valdžią, mėginimu suskaldyti Ukrainą.

Tris Ukrainos saugumo tarnybos specialiojo būrio „Alfa“ karius balandžio 26 dieną sulaikė Slovjansko savigynos pajėgos. Šiam „Alfa“ būriui nepavyko sučiupti Horlivkos maištininkų lyderio ir išvežti jį į Kijevą.

18.38 val. NATO tvirtina nematanti jokių požymių, kad Rusijos pajėgos atsitrauktų nuo Ukrainos sienos

NATO pareiškė neturinti jokių įrodymų, kad Rusijos ginkluotosios pajėgos būtų pasitraukusios nuo Ukrainos sienos, nors prezidentas Vladimiras Putinas ką tik tvirtino, jog rusų kariai grįžo į savo įprastus pratybų poligonus, sakė trečiadienį vienas NATO pareigūnų.

17.49 val. V. Putinas: Rusija atitraukė savo ginkluotąsias pajėgas nuo Ukrainos sienos

Prezidentas Vladimiras Putinas trečiadienį pareiškė, kad Rusija atitraukė savo pajėgas nuo Ukrainos sienos, kur, anot NATO, pastarosiomis savaitėmis buvo sutelkta apie 40 tūkst. rusų karių.

16.58 val. V. Putinas paragino Ukrainos separatistus atidėti referendumą.

16.42 val. Įtampa Rytų Ukrainoje neslopsta

Įtempta situacija susiklostė šalia Mariupolio milicijos nuovados, kur buvo pristatyta 16 suimtų separatistų iš merijos. Aplink miliciją susibūrusios saugumo pajėgos šaudė į orą, bandydamos išsklaidyti piktą vietinių minią, reikalaujančią paleisti suimtuosius. Įvykio vietoje esanti BBC korespondentė informavo apie netoliese pasirodžiusius autobusus su ginkluotais Ukrainos specialiųjų pajėgų kariais.

Ukrainos televizijos penktasis kanalas anksčiau skelbė, jog Nacionalinės gvardijos kariai Mariupolio meriją atsikovojo po visą naktį trukusių kautynių su separatistais. Miesto administracijos internetiniame tinklapyje rašyta, kad prie pastato darbų ėmėsi sunkioji technika, žmonės šalino separatistų suręstas barikadas.

14.41 val. Naujos JAV sankcijos gali būti taikomos Rusijos finansams, energetikai ir gynybai, sako Valstybės departamentas

Referendumai Donecke ir Luhanske bei Rusijos sprendimas juos pripažinti ir Rusijos karių dislokavimas regionuose nulems sankcijų Rusijos sektoriams įvedimą, sakė JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja Europos ir Eurazijos reikalams Victoria Nuland.

14.40 val. Ukrainos prezidento rinkimų kampanijoje toliau pirmauja P. Porošenka

Ukrainos prezidento rinkimų kampanijos favoritų trejetas nepasikeitė – toliau įtikinamai pirmauja Aukščiausiosios Rados deputatas Petro Porošenka, antroje vietoje – ekspremjerė, partijos „Batkyvščyna“ („Tėvynė“) lyderė Julija Tymošenko, trečias – Rados narys Serhijus Tihipka.

Reuters/Scanpix nuotr.

14.00 val. Separatistai grasina susprogdinti Slovjansko administraciją

Informacija, jog naktį prorusiškai nusiteikę separatistai pradėjo dėlioti sprogmenis Slovjanske, ėmė dalintis vietos gyventojai. Ukrainos vidaus reikalų ministerijai pavyko išsiaiškinti, jog gausios sprogstamųjų medžiagų atsargos vežamos į prokuratūros, mero administracijos, Ukrainos saugumo tarnybos ir milicijos pastatus.

Remiantis vietos gyventojų pranešimais, teroristai teigia, jog, jeigu Ukrainos pajėgos ryšis šturmui, minėtieji pastatai išlėks į orą.

Kaip skelbiama parengtame pranešime, tokiu atveju išsipildys „Abchazijos scenarijus“ – galiausiai dėl sprogdinimų bus apkaltinta oficialioji Ukrainos valdžia.

Slovjanske separatistai pasirūpino prieštankiniais raketiniais kompleksais „Fagot“, skelbia rus.newsru.ua.

„Pagrindinius į miestą vedančius kelius kontroliuoja separatistai. Jie tikrina ne tik žmonių asmens dokumentus, bet ir mobiliuosius telefonus (fotografijas ir vaizdo įrašus). Žmonės įbauginti, nedirba mokyklos, vaikų darželiai, parduotuvės. Liudininkai pasakoja, jog separatistai išvartė net elektros stulpus. Patikros postuose separatistai apsirūpinę prieštankiniais raketiniais kompleksais „Fagot“‘, - teigiama Ukrainos gynybos reikalų ministerijos pareiškime.

Prieštankiniai raketiniai kompleksai „Fagot“ idealiai tinka šarvuotiems taikiniams naikinti, priešininkų slėptuvių, pabūklų ir postų likvidavimui, gali numušti ir neaukštai skraidančius sraigtasparnius.

Mariupolio miesto taryba užimta, kariai paliko pastatą plojant separatistams

Visiškai neseniai nuo vėliavos stiebo šalia Mariupolio miesto tarybos numesta Ukrainos vėliava, kurią šiandien pusę devynių ryte iškėlė vieningos Ukrainos šalininkai, praneša unian.net.

Dabar čia susirinko keli šimtai vadinamosios Donecko liaudies respublikos šalininkų.

Taip pat paaiškėjo, kad skambant separatistų aplodismentams vidaus pajėgų kariai paliko miesto tarybos teritoriją. Nuo ryto jie kontroliavo merijos prieigas, kur buvo valomos barikados. Dabar jie yra šalia administracijos, jėgos struktūrų pareigūnai apsupo žmones.

12.15 val. Ukrainos saugumas: referendumas bus falsifikuojamas iki 100 proc.

Ukrainos saugumo tarnyba gavo teroristų derybas, iš kurių galima suprasti, jog Maskva verčia referendumo dėl „Donecko liaudies respublikos“ įkūrimo rezultatus falsifikuoti, esą 100 procentų pasisakė „už“.

Pokalbis vyksta tarp dviejų prorusiškų organizacijų lyderių, praneša tsn.ua.

Rusijos pusė rengia ir koordinuoja Ukrainos rytuose vadinamąjį „referendumą“ dėl „Donecko liaudies respublikos“ įkūrimo, kurio rezultatai iš anksto žinomi. Tai pranešė Ukrainos Saugumo tarnyba.

Apie tai byloja ir judėjimo „Rusų nacionalinė vienybė“ vadovo Aleksandro Barkašovo (Maskva) pokalbio su neįregistruotos organizacijos „Stačiatikių Donbasas“ lyderiu Dmitrijumi Boicovu (Doneckas) įrašas.

Pokalbyje pastarasis prašo rusų karių paramos, kad vadinamasis gegužės 11 dienos referendumas įvyktų sklandžiai. Savo ruožtu A. Barkašovas siūlo suklastoti apklausos rezultatus, „nupiešiant 100 procentų „už“.

Priminsime, kad „referendume“ bus iškeltas tik vienas klausimas: „Ar palaikote Donecko liaudies respublikos valstybinio savarankiškumo aktą?“.

Reuters/Scanpix nuotr.

12.00 val. Doneckas ragina nutraukti antiteroristinę operaciją

Donecko miesto taryba ragina skubiai nutraukti vykdomą antiteroristinę operaciją ir pradėti derybas, skelbia naujienų agentūra UNIAN.

Donecko miesto taryba antradienį, gegužės 6 dieną, priėmė sprendimą kreiptis į Ukrainos Aukščiausiąją Radą ir reikalauti skubiai nutraukti antiteroristinę operaciją ir pradėti derybas.

Tokią informaciją žurnalistams perdavė Donecko miesto vadovas Aleksandras Lukjavčenka, skelbia „OstroV“.

„Reikia nedelsiant svarstyti skubaus karinės operacijos nutraukimo klausimą... Visoje Donecko srities teritorijoje“, - teigiama kreipimosi tekste.

Kaip teigia Donecko deputatai, nutraukus antiteroristinę operaciją, būtina skubiai pradėti visų suinteresuotų šalių derybas dėl Ženevos susitarimo įgyvendinimo.

„Niekas nesiima konflikto spręsti taikiomis priemonėmis. Niekas nenori klausyti Donbaso“, - tekste teigia vietos valdžia.

11.55 val. Ukraina skelbia dalinę mobilizaciją

Remiantis priimtu dokumentu, dalinė mobilizacija skelbiama visuose Ukrainos regionuose ir sostinėje Kijeve, pasiruošimo procesas privalo būti baigtas per 45 dienas nuo dekreto paskelbimo. Parlamentinės partijos „Svoboda“ lyderis Olehas Tiahnybokas informavo, kad mobilizuotieji kariai privalės tarnauti 45 dienas, vėliau juos pakeis nauji šauktiniai.

Paskelbus mobilizaciją, karinei tarnybai privalės prisistatyti visi fiziškai tam tinkami vyrai nuo 18 iki 25 metų, taip pat asmenys, priklausantys rezervinėms pajėgoms. Dekrete minimas ir įvairių transporto priemonių „laikinasis nusavinimas transportavimo tikslais“.

ITAR-TASS duomenimis, nušalintasis Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius 2013 m. pasirašė paskutinį dekretą dėl jaunuolių šaukimo privalomai karinei tarnybai, vėliau ketinta pereiti prie profesionalios kariuomenės. Tuomet į armiją buvo paimta 10 800 žmonių, o bendras karių skaičius pasiekė 168 tūkstančius.

11. 45 val. Ukraina gavo pirmąją TVF paskolos dalį

Ukraina trečiadienį gavo pirmąją Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paskolos dalį – per 3 mlrd. JAV dolerių, informavo „Ria Novosti“, remdamasi šalies Nacionalinio banko spaudos tarnyba.

„Mes patvirtiname šią informaciją. Gauta daugiau nei 3 mlrd. dolerių paramos išmoka“, – teigė spaudos tarnybos atstovai, bet sumos nepatikslino.

Kaip anksčiau pareiškė Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas, Ukraina taip pat tikisi gegužę gauti 1 mlrd. dolerių iš JAV ir vieną milijardą dolerių iš Europos Sąjungos.

Prajusią savaitę TVF patvirtino 17,01 mlrd. JAV dolerių pagalbos paketą Ukrainai.

Naktį tęsėsi Slovjansko šturmas

Naktį į trečiadienį Ukrainos pajėgos pradėjo šturmuoti Slovjanską, praneša „RIA Novosti“. Mieste girdėti automatų serijos. Mačiusieji pasakoja apie du galingus sprogimus, nugriaudėjusius miesto pakraštyje.

Apie šturmo pradžią Slovjansko gyventojus įspėjo cerkvių varpai. Mūšiai vyksta visuose miesto rajonuose, rašo „Korrespondent.net“, remdamasis vietos gyventojais. Miestą atakuoja Ukrainos nacionalinės gvardijos kariškiai.

Gyventojai neišeina į gatvę, nakvoja tiesiog darbe

Mieste nutrauktas transporto eismas, žmonės nesirodo gatvėse, kai kurie nakvoja darbe, pažymi UNIAN. Slovjansko gyventojai liko be maisto produktų, pinigų ir netgi galimybės išeiti iš savo namų. Separatistai žudo taikius gyventojus, praneša unian.net.

Jau kelintą dieną Slovjansko gyventojai neišeina į gatvę – baisu. Iš visų pusių girdisi šūviai. Kas nepasiekė namų, nakvoja tiesiog darbe. Šiomis dienomis nežinomi asmenys sušaudė moterį, kuri paprasčiausiai išėjo į savo balkoną.

Miesto gyventojai netiki „aklomis“ kulkomis, kalbama, kad šūviai aidi nusitaikius. Vietos gyventojai tikina, kad ginklus separatistai dalijo į kairę ir į dešinę pirmiems pasitaikiusiems.

Tėvai neleidžia vaikų į mokyklas, nes jų ir pasiekti neįmanoma – miesto transportas neveikia.

Aktyvūs kovos veiksmai Slovjansko prieigose vyko ir pirmadienį. Pasak prorusiškų aktyvistų, žuvo 20 žmonių, dešimtys buvo sužeista.

D. Tymčiukas: Slovjansko pakraštyje verda mūšis

Ukrainos Slovjansko miesto pakraštyje verda mūšis – grupė teroristų bando ištrūkti iš miesto, tačiau jiems kelią pastojo Ukrainos pajėgos, skelbia naujienų agentūra UNIAN.

„Kaip teigia judėjimas „Informacinis pasipriešinimas“, Slovjansko pakraštyje verda mūšis. Grupelė teroristų bandė ištrūkti iš miesto (apie planus veržtis pranešėme vakar). Bandymui kelią užkirto antiteroristinę operaciją vykdančios Ukrainos jėgos. Šiuo metu prie vieno iš miesto pakraštyje esančių patikros posto tęsiasi susirėmimas“, – savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ parašė karinių ir politinių tyrimų vadovas Dmitrijus Tymčiukas.

D. Tymčiukas patikino, jog bent jau šiuo metu Ukrainos teisėsaugos pajėgos jokių nuostolių nepatyrė. Ar pareikalauta teroristų aukų, informacijos taip pat nėra.

Skelbiama apie atkovotą pastatą Mariupolyje

Ukrainos pajėgos susigrąžino vietos administracijos pastato kontrolę pietrytiniame Mariupolio uostamiestyje po naktį vykusių įnirtingų susirėmimų su prorusiškais kovotojais, trečiadienį pranešė žiniasklaida.

Ukrainos televizija „5 kanal“ nurodė, kad Nacionalinė gvardija užėmė pastatą ir išvarė į gatvę sukilėlius, kur jie užblokavo pagrindinį prospektą, degindami padangas ir pastatę vieną troleibusą skersai gatvės. Tačiau iki trečiadienio ryto eismas vėl buvo atnaujintas.

Šios informacijos kol kas negalėjo patvirtinti nepriklausomi šaltiniai.