Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.05 20:32

Susirėmimai Slovjanske tęsiasi, numuštas sraigtasparnis

Ukrainos Slovjansko mieste tęsiasi separatistų ir Ukrainos pajėgų susirėmimai. Jau žuvo keturi teisėsaugos pareigūnai, dar beveik 30 buvo sužeisti, praneša šalies Vidaus reikalų ministerija. Kaip skelbia jos atstovai, paaiškėjo separatistų kovos taktika – jie dengiasi gyvaisiais skydais, kuriuos sudaro paprasti vietos gyventojai.

Ukrainos Slovjansko mieste tęsiasi separatistų ir Ukrainos pajėgų susirėmimai. Jau žuvo keturi teisėsaugos pareigūnai, dar beveik 30 buvo sužeisti, praneša šalies Vidaus reikalų ministerija. Kaip skelbia jos atstovai, paaiškėjo separatistų kovos taktika – jie dengiasi gyvaisiais skydais, kuriuos sudaro paprasti vietos gyventojai.

„Be to, vietos žmonės praneša, jog prasidėjo masiniai gyvenamųjų namų apšaudymai ir padeginėjimai. Yra informacijos apie žuvusius vietinius“, – skelbiama ministerijos pareiškime.

20.32 val. Odesoje užkirstas kelias apskrities administracijos pastato šturmui

Remiantis operatyviais judėjimo „Informacinis pasipriešinimas“ duomenimis, Odesoje jėgos struktūros tinkamai sureagavo į galimą apskrities administracijos pastato užėmimą, kurį ketino įvykdyti prorusiški teroristai, rašo glovcom.ua. Šią informaciją savo asmeninėje socialinio tinklapio „Facebook“ paskyroje paskelbė Karinių politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčiukas.

„Remiantis nepatvirtintais duomenimis, apskrities administracijos pastato šturmą buvo planuojama įvykdyti 15 val. Skubos tvarka iš šio pastato buvo evakuoti darbuotojai. Taip pat kilometro spinduliu nuo apskrities administracijos pastato mokyklose ir vaikų darželiuose buvo nutraukti užsiėmimai bei evakuoti vaikai“, – savo paskyroje pranešė D. Tymčiukas.

Administracijos pastatą užėmė Ukrainos antiteroristinės ir nacionalinės gvardijos pajėgos. „Iki 17:30 pastatas šturmuotas nebuvo“, – pridūrė D. Tymčiukas.

20.29 val. Netoli Slovjansko sprogo degalinė

Slovjansko Bylbasovkos rajone prie patikros posto apie 13 valandą vietos laiku nugriaudėjo galingas sprogimas. Remiantis liudininkų pranešimais, sprogo degalinė, skelbia glavcom.ua.

„Prie patiktos posto Bylbasovkos rajone sprogo degalinė. Sprogimą girdėjo visi“, – žurnalistams pasakojo liudininkas. Taip pat informuojama, jog Ukrainos karių kolona, judanti iš Artemivsko, skverbiasi gilyn į Slovjanską. Kaip teigiama socialiniuose tinkluose, iš pradžių manyta, jog sprogo ne degalinė, o numestas reaktyvinis sviedinys.

18.06 val. Numuštas dar vienas sraigtasparnis

Netoli Rytų Ukrainos Slovjansko miesto prorusiški aktyvistai vėl numušė vyriausybinių dalinių karinį sraigtasparnį, šis nukrito į upę. „Mi-24“ įgula išgyveno ir specialiojo būrio buvo nugabenta į saugią vietą, Kijeve pranešė Gynybos ministerija. Separatistai sraigtasparnį apšaudė didelio kalibro ginklais.

Jau penktadienį Rytų Ukrainoje buvo numušti du sraigtasparniai „Mi-24“. Be to, buvo smarkiai apgadintas „Mi-8“ tipo sraigtasparnis.

16:36 val. Didžiausias Ukrainos bankas stabdo savo operacijas Rytuose

Didžiausias Ukrainos bankas „Privatbank“ laikinai uždarė savo padalinius separatistų apsiaustuose Donecke ir Luhanske. Finansų institucija nurodo nebegalinti vykdyti perlaidų regionuose, kuriuose veikia nusikaltėliai ir galėtų „kilti pavojus darbuotojų gyvybėms“. Apie tai praneša „Reuters“.

„Šiuo metu susidariusios situacijos metu negalime ir neturime teisės versti žmonių eiti į darbą Donecko ir Luhansko regionuose, kur ginkluoti asmenys laužiasi į banko padalinius ar užgrobia inkasatorių furgonus“, – teigia „Privatbank“ oficialiame pareiškime.

Bankas nurodo, kad klientai prie savo sąskaitų galės ir toliau prisijungti internetu ar per mobiliuosius prietaisus, atsiskaityti mokėjimo kortelėmis parduotuvėse, vykdyti operacijas be grynųjų pinigų savitarnos terminaluose.

15.46 val. Pranešama apie keturis žuvusius karius prie Slovjansko, 30 sužeistų

Ukrainos Donecko srityje per intensyvius mūšius prie Slovjansko pirmadienį žuvo keturi žmonės, dar 30 sužeista, pranešė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos (VRM) spaudos tarnyba. Pasak šios žinybos, vienas žmogus žuvo, kai tarp kontrolės postų „Slovjansk“ ir „Dolina“ buvo apšaudytas mikroautobusas, kuriuo vežti sužeisti prie Slovjansko Ukrainos VRM kariai. Žuvo grupę lydėjęs VRM pareigūnas.

Ministerija dar nurodė, kad promaskvietiškieji maištininkai, kontroliuojantys šį miestą, civiliais žmonėmis naudojasi kaip skydais bei šaudo iš pastatų, kurių kai kurie dega. Dar pranešama kad yra civilių aukų, bet skaičių nepateikiama. 

Sukilėliai žurnalistams sakė, kad mūšiai vyksta ir prie pietinio įvažiavimo į miestą, kur kariškiai naudoja sraigtasparnius ir raketas. Vienas Ukrainos pajėgų vadas sakė, kad naudojami automatai ir sunkioji ginkluotė. Manoma, kad tai yra šarvuočiai, kuriuos sukilėliai užgrobė praėjusį mėnesį, taip pat – kiti didelio kalibro ginklai ir minosvaidžiai.

Minėtas vadas taip pat sakė, kad su sukilėliais „yra čečėnų“, patvirtindamas pačių sukilėlių informaciją, kad jie sulaukė pastiprinimo – kovotojų iš Rusijos kontroliuojamo Krymo ir Čečėnijos.

„Jie su mumis kariauja, mūsų pačių teritorijoje, – žurnalistams sakė A. Avakovas. – Mano misija yra eliminuoti teroristus“.

15.06 val. Demaskuota gynybos ir gatvių minavimo schema

Ukrainos Saugumo tarnyba pranešė, kad naktį į gegužės 3-ąją neutralizuotas snaiperių taškas Konstantynivkos miesto televizijos bokšte. Tai Kovos su terorizmu centre vykusioje spaudos konferencijoje pranešė tarnybos atstovė spaudai Marina Ostapenko, skelbia unian.net. M. Ostapenko teigia, kad per operaciją specialiosios paskirties būrio „Alfa“ kariai atrėmė dvigubai daugiau prorusiškai nusiteikusių aktyvistų.

„Mūsų pusėje yra sužeistų, kiek žinau, tai du žmonės, jie gyvi. Vis dėlto, „Alfa“ įvykdė užduotį iki galo – priešo šaudymo pozicija visiškai likviduota“, – teigė Ukrainos Saugumo tarnybos atstovė spaudai. Ji taip pat pranešė, kad „pradėta realizuoti informacija apie aptiktus snaiperių taškus Horlivkoje, Semenivkoje ir Slovjanske, taip pat ugnies pasalas aplinkui viešbučių kompleksą „Caricino“, sanatoriją „Šachtostroitel“ ir Slovjansko miesto ligoninę“.

M. Ostapenko teigia, kad tarnyba ir toliau demaskuoja diversines separatistų grupes Makarivkos ir Krasnyj Lymano  gyvenvietėse bei Luhansko mieste. Taip pat demaskuota gynybos ir gatvių minavimo schema Druživkos gyvenvietėje, Slovjanske ir Kramatorske. „Praktiškai visas Kramatorskas yra kontroliuojamas Kovos su terorizmu centro, išskyrus miesto centrą, kur separatistai, taip pat kaip ir Slovjanske, toliau savo rankose laiko Vidaus reikalų ministerijos, Ukrainos saugumo tarnybos ir miesto vykdomojo komiteto pastatus“, – sakė M. Ostapenko.

15.02 val. Separatistai minuoja gatves

Apie tai praneša „Novosti Donbasa“. Konkrečiai, pranešime teigiama, kad kovotojai dalina ginklus separatistų pajėgoms ir minuoja važiuojamąsias miesto dalis. Primename, kad anksčiau Semenivkos gyvenvietės apylinkėse netoli Slovjansko teroristų pajėgos patyrė nuostolių. Ukrainos kariuomenės kariai nebepraleido pas kovotojus greitosios pagalbos automobilių.

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas pabrėžė, kad antiteroristinę operaciją apsunkina tai, jog siekiama nepakenkti taikiems gyventojams.

14.43 val. Siunčia pajėgas į Odesą

Ukrainos vidaus reikalų ministras pranešė pasiuntęs naujai įkurtą specialiųjų pajėgų dalinį į pietinį Odesos uostamiestį po „piktinančio“ vietos milicijos nesugebėjimo sutramdyti prorusiškus separatistus ir praeitą savaitgalį siautusį smurtą, pareikalavusį dešimčių žmonių gyvybių. Smurtas etniškai mišrioje Odesoje, tarp kurios gyventojų esama rusų, ukrainiečių, gruzinų ir totorių, Kijeve laikomas pavojingu posūkio tašku, perspėjančiu apie pavojų, kad sukilimas gali apimti ne vien rytų regioną, kuriame gyvena daug rusakalbių.

Vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas sakė, kad naujas dalinys, pasiųstas į Odesą, buvo suformuotas iš civilių aktyvistų, norėjusių padėti miestui prie Juodosios jūros „šiomis sunkiomis dienomis“. Pasak jo, visa vietos milicijos vadovybė buvo nušalinta nuo pareigų; pradėtas baudžiamasis tyrimas. Smurto Odesoje pliūpsnis pagal aukų skaičių buvo didžiausias nuo Kijeve vasarį vykusių susirėmimų, kurie privertė Kremliaus palaikomą prezidentą Viktorą Janukovyčių pabėgti į Rusiją.

„Odesos milicija veikė siaubingai ir galbūt nusikalstamai. Visi Odesos milicijos vadovai nušalinti nuo pareigų. Atliekamas jų veiklos tyrimas, – sakoma A.Avakovo žinutėje, paskelbtoje socialiniame tinkle „Facebook“. – Nebus jokio gėdingo „munduro garbės“ dangstymo. Kaip ir visuotinio pasmerkimo.“

Specialiųjų pajėgų dalinys, kurį minėjo A.Avakovas, iš dalies buvo suformuotas iš sukilėlių nacionalistų, kurie aktyviai veikė per protestus prieš V.Janukovyčių anksčiau šiais metais. Šis žingsnis gali pakurstyti įtūžį tarp vyriausybės oponentų, kurie kaltina Kijevą remiant „fašistines“ sukarintas grupuotes, tokias kaip „Pravyj sektor“ („Dešinysis“ arba „Teisusis sektorius“), dalyvavęs žiemą sostinėje vykusiuose susirėmimuose.

Milijoną gyventojų turinčioje Odesoje, kuri garsėja savo turtinga istorija ir kadaise buvo laikoma kosmopolitiškais pietiniais carinės Rusijos imperijos vartais, veikia du uostai ir naftos terminalas. Šis miestas taip pat yra svarbus transporto mazgas.

AFP/Scanpix nuotr.

11:15 val. Donecke siautėja įtūžę prorusiški aktyvistai

Ukrainos pietrytiniame Donecko mieste sekmadienį tūkstančiai prorusiškų protestuotojų, skandavusių „Nedovanosime už Odesą!“, nužygiavo į vietos karinę prokuratūrą, kuri pasirodė esanti tuščia.

Miniai judant vingiuotomis gyvenamųjų rajonų gatvėmis, slidininkų kaukėmis veidus prisidengę jaunuoliai užlipo ant vieno biurų pastato ir nuplėšė Ukrainos vėliavą, šūksniais palaikomi pagyvenusių moterų ir vidutinio amžiaus vyrų, iš pažiūros smarkiai išvargintų alkoholio.

Ties farso riba balansuojančios, tačiau nuolat grasinančios peraugti į naują aršaus smurto pliūpsnį eitynes Donecke tapo naujausiu prorusiškos karštinės, krečiančios rytų Ukrainą pavyzdžiu.

Daugelis protestuotojų Donecke atrodė tiksliai nežinantys, kur traukia minia ir kaip prasidėjo šis protestas, tačiau žygiavo paskui demonstracijos branduolį: grupę skydus nešančių kaukėtų jaunuolių, tarp kurių keli buvo apsiginklavę automatais.

11.15 val. Sulaikyti diversantai

Chersone per specialią operaciją sulaikyti 36 diversantai, vykę iš Krymo į Odesą. Apie tai pranešė mero pareigas einantis Vladimiras Mikolajenka.

„Chersono stotyje įvyko speciali diversantų sulaikymo operacija. Per ją iš traukinio „Simferopolis-Odesa“ apie 23 val. buvo išsodinti ir deportuoti atgal į Krymą 36 žmonės“, – pasakojo jis.

Operacijoje dalyvavo apie 320 pasieniečių, VRM, saugumo darbuotojų, Cherosno savigynos savanorių ir ginkluotųjų pajėgų veteranų.

10.52 val. Apdovanojo už „teisingą“ nušvietimą

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas už „teisingą“ Krymo įvykių nušvietimą slapta apdovanojo daugiau kaip 300 žurnalistų. Pagal mastą šis apdovanojimas neturi precedento. Prezidento įsakymas nr. 269 buvo pasirašytas dar balandžio 22 d., bet viešai apie jį nebuvo pranešama.

10.12 val. Netikėtai paskelbta informacija: Krymo referendume už prisijungimą prie Rusijos balsavo vos 15 proc. gyventojų

Per neteisėtą referendumą Kryme iš tikrųjų vos 15 proc. gyventojų balsavo už prisijungimą prie Rusijos. Iš viso prie balsadėžių atėjo mažiau nei trečdalis – tik 30 proc. – gyventojų. Tokią sensacingą žinią pranešė ne ukrainiečių spauda, o pati Rusijos valdžia, rašo TSN.ua, kurį cituoja 15min.lt.

Informacija apie Krymo referendumą pasirodė Rusijos Federacijos Valstybės tarybos internetinėje svetainėje, kurioje skelbta apie Rusijos pilietinę visuomenę ir žmogaus teises.

Tokie skaičiai radikaliai prieštarauja anksčiau skelbtai Kremliaus propagandai, kad neva 97 proc. gyventojų rėmė Krymo prisijungimą prie Rusijos.

Dabar pati Valstybės taryba pripažino, kad kovo mėnesį rengtame neteisėtame referendume balsavo tik 30 proc. Krymo gyventojų. Ir tik pusė iš jų pasisakė už prisijungimą prie Rusijos. Panašius skaičius po referendumo skelbė ir Ukrainos bei pasaulio žiniasklaida, tačiau Rusija tvirtino, kad jie – neteisingi.

Tokie atskleisti skaičiai patvirtina, kad Kryme buvo įvykdyta aneksija – Rusija net nebegali prisidengti pretekstu, kad esą gyventojai to norėjo.

Ši informacija netrukus buvo pašalinta iš Valstybės tarybos interneto svetainės.

10.04 val. Virš Krymo – Rusijos bombonešiai ir naikintuvai

Keliasdešimt Rusijos lėktuvų, tarp kurių tikriausiai buvo strateginių bombonešių ir naikintuvų, buvo pastebėti skraidantys virš Maskvos aneksuoto Krymo pusiasalio, pranešė įvykių liudininkai ir ekspertai.

Kaip nurodo Rusijos žiniasklaida, prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį planuoja aplankyti Krymą po Pergalės dienos parado Maskvos Raudonojoje aikštėje, minint pergalės prieš nacistinę Vokietiją Antrajame pasauliniame kare metines.

Vienas vietos aviacijos ekspertas sekmadienį sakė naujienų agentūrai AFP, jog ankstesnę dieną stebėjo virš pusiasalio pagrindinio miesto Simferopolio skraidančius karinius lėktuvus, tarp kurių buvo viršgarsinių strateginių sunkiųjų bombonešių ir didelių karinių transporto lėktuvų.

Ekspertas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė taip pat matęs degalų papildymo ore lėktuvų ir naikintuvų MiG-29.

Kitas ekspertas Aleksejus Savičius, kuriam buvo parodytas vaizdo įrašas, kuriame buvo nufilmuoti tie lėktuvai, sakė, kad tarp jų matėsi modernus naikintuvas „Suchoj Su-34“.

Jis irgi atpažino skraidančias degalų cisternas ir karinius transporto lėktuvus.

Ukrainos valstybinė naujienų agentūra „Ukrinform“ taip pat citavo vieną informuotą karybos ekspertą Kryme, kuris pateikė panašios informacijos apie Rusijos aviacijos judėjimą šeštadienį.

„Visą šeštadienį dangus virš Krymo buvo aptemęs nuo aviacijos skrydžių. Tokio masinio perdislokavimo, ko gera, nebuvo nuo vokiečių okupacijos Kryme 1941 metais“, – pažymėjo jis.

Pasak „Ukrinform“ šaltinio, iš Rusijos žemyninės dalies į Krymą atskrido kelios dešimtys naikintuvų MiG ir „Suchoj“, o tokios pajėgos apytikriai atitinka aviacijos pulko sudėtį. Agentūros pašnekovas pabrėžė, kad Kryme dislokuoti moderniausi Rusijos naikintuvai, galbūt netgi 4-osios kartos.

Liudininkai taip pat pastebėjo kelis strateginius bombonešius Tu-22M, rašo „Ukrinform“.

Pasak jų, netoli Sevastopolio miesto esančiame Belbeko kariniame aerodrome nusileido ne mažiau dešimties karinių transporto lėktuvų Il-76, atgabenusių karių ir karinės technikos.

„Ukrinform“ cituojamas ekspertas neatmetė galimybės, kad Rusijos karinio kontingento stiprinimas Kryme byloja apie „ginkluoto žiedo“ kūrimą aplink Ukrainos pietų ir rytų regionus, kuriuos krečia prorusiškų separatistų kurstomi neramumai.

„Dėl pastarųjų įvykių Ukrainos pietryčiuose neatmetame, kad didindama kontingentą Kryme Rusija verš ginkluotą žiedą, grasindama pietiniams ir rytiniams (Ukrainos) regionams“, – pažymėjo jis.

Daugelis vietos gyventojų taip pat sakė matę karinius lėktuvus, skraidančius virš pusiasalio, įskaitant Simferopolį ir kaimyninį Bachčisarajaus miestą.

„Buvo baisoka, – vietos gyventoja Arzi Chaibulajeva sakė AFP. – Vaikai buvo išsigandę.“

Pasak jos, lėktuvai skraidė žemai, o kai kurie buvo matomi papildantys degalų atsargas ore.

Rusijos gynybos ministerija sekmadienį atsisakė komentuoti tuos pranešimus.

Ekspertas A. Savičius irgi kėlė prielaidą, kad Maskva nusprendė smarkiai sustiprinti pusiasalyje dislokuojamas oro pajėgas.

„Rusija tikriausiai stiprina savo karinį dalyvavimą pusiasalyje“, – jis sakė AFP.

Kovą V. Putinas pasiuntė karius į Ukrainai priklausantį Juodosios jūros pusiasalį, kuriame gyventojų daugumą sudaro rusakalbiai, teigdamas, jog privalo apsaugoti vietos žmones po to, kai per provakarietiškų aktyvistų sukilimas Kijeve buvo nuverstas Maskvos palaikomas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius.

ANADOLU AJANSI/Scanpix nuotr.

9.15 val. Ukraina: Odesoje paleisti 67 riaušininkai

Odesos teisėsaugos institucijos sekmadienio vakarą paleido 67 asmenis, kurie buvo sulaikyti per gegužės 2-osios riaušes.

Kaip informavo žurnalistus Ukrainos vidaus reikalų ministerijos vyriausiosios valdybos Odesos srityje atstovai, tokį sprendimą Odesos srities prokuratūra priėmė „mitinguotojų reikalavimu“.

Savo ruožtu šaltinis teisėsaugos institucijose naujienų agentūrai „Interfax-Ukraina“ sakė, kad paleisti visi sulaikytieji. Pasak pareigūno, jie paleisti todėl, kad nespėta surengti teismo posėdžio dėl kardomosios priemonės skyrimo. „Be teismo juos vis tiek būtų reikėję paleisti“, – aiškino jis. Šaltinis patikslino, kad į laisvę išėjo tiek šalies federalizavimo, tiek vieningos Ukrainos šalininkai.

Vėliau „RIA Novosti“, remdamasi šalies Vidaus reikalų ministerijos vadovu Arsenu Avakovu, pranešė, kad Ukrainos valdžia daugiau kaip 40 Odesoje sulaikytų asmenų išvežė į centrinius šalies rajonus.

Per masines riaušes ir gaisrą Odesoje penktadienį žuvo 46 žmonės, daugiau kaip 200 buvo sužeista. Šiame Ukrainos mieste paskelbtas trijų dienų gedulas.

Šeštadienį Ukrainos VRM paskelbė, kad Odesoje sulaikyti 172 žmonės, iš jų 127 buvo atpažinti kaip aktyvūs riaušių dalyviai.

8.30 val. Ukrainos armija užblokavo pagrindinį kelią į separatistų kontroliuojamą Slovjanską

Ukrainos armija sekmadienį atkirto pagrindinį kelią į prorusiškų separatistų kontroliuojamą rytinį Slovjansko miestą, pranešė sukilėliai.

Naujienų agentūros AFP žurnalistai, esantys prie to 160 tūkst. gyventojų turinčio miesto, sakė matę septynis Ukrainos šarvuotuosius transporterius ir karius, statančius sargybos postą, užblokavusį kelią į srities pagrindinį miestą Donecką.

„Miestas visiškai apsuptas“, – sukilėlių atstovė Stela Choroševa sakė AFP.

Slovjanskas, tapęs sukilėlių aktyvumo epicentru vis didesnės sumaišties krečiamose Ukrainos rytinėse srityse, tapo pagrindiniu taikiniu per Ukrainos karinę operaciją, vyriausybinėms pajėgoms siekiant susigrąžinti kontrolę daugiau nei 12 miestų, kuriuose padėtį valdo separatistai.

Kariuomenė penktadienį suintensyvino veiksmus Slovjansko prieigose, pradėjusi puolimą, padedant šarvuotosioms mašinoms ir sraigtasparniams, o sukilėliai sakė, kad per tą šturmą mieste žuvo bent penki žmonės.

Taip pat žuvo keturi Ukrainos ginkluotųjų pajėgų nariai, o sukilėliai numušė du sraigtasparnius Mi-24.

Susirėmimai vyko miesto pakraščiuose, o centre padėtis iki šiol išliko gana rami.

Sukilėliai užsibarikadavo užimtuose pastatuose, įskaitant miesto administracijos ir Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) vietos padalinio būstines.

Separatistai aplink miesto centrą statė barikadas, turinčias lėtinti bet kokį galimą armijos puolimą.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi