Naujienų srautas

Pasaulyje2014.05.03 15:16

Ukraina: provokacija Odesoje suplanuota Rusijos, bet įvykdyta per anksti

BNS, 15min.lt 2014.05.03 15:16

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) šeštadienį pareiškė, kad neteisėtos sukarintos grupuotės iš Moldovos separatistinio Padniestrės regiono ir Rusijos organizacijos bendradarbiavo kurstydamos neramumus pietiniame Odesos uostamiestyje.

Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) šeštadienį pareiškė, kad neteisėtos sukarintos grupuotės iš Moldovos separatistinio Padniestrės regiono ir Rusijos organizacijos bendradarbiavo kurstydamos neramumus pietiniame Odesos uostamiestyje, praneša BNS.

„Neramumai, vykę gegužės 2 dieną Odesoje ir atvedę prie susirėmimų bei daugelio aukų, buvo užsienio įsikišimas“, – SBU atstovė Jekaterina Kosareva sakė per spaudos konferenciją.

Pasak jos, buvę aukšto rango pareigūnai, priklausę nuversto Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus artimiausiai aplinkai, finansavo „diversantus“, kurie kurstė neramumus. Atstovė kaltino buvusį laikinąjį premjerą Serhijų Arbūzovą ir V. Janukovyčiaus Regionų partijos narį Oleksandrą Klymenką, kurie dabar „slapstosi kaimyninėje šalyje“.

Pasak J. Kosarevos, susirėmimai Odesoje, kuriuose dalyvavo neteisėtų sukarintų grupuočių nariai, buvo koordinuojami iš Padniestrėje veikiančių Rusijos „diversinių grupių“.

SBU nurodė, jog dėl specialiosios tarnybos surengtų operacijų Charkovo, Odesos, Mykolajivo ir Chersono miestuose „teroristai samdiniai“ liko be vietos palaikymo.

J. Kosareva sakė, kad diversijos Odesoje tikslas buvo destabilizuoti padėtį šiame pietiniame mieste ir sukurstyti didelio masto neramumus Ukrainos pietiniuose regionuose.

„Dėl aktyvios vietos gyventojų pozicijos pavyko nutraukti nusikaltėlių ir Rusijos specialiųjų tarnybų įžūlų sąmokslą“, – pažymėjo SBU atstovė.

Pasak jos, šiuo metu SBU kartu su Vidaus reikalų ministerija atlieka tyrimą, siekiant nustatyti nukentėjusius per riaušes Odesoje ir jų organizatorius.

D. Tymčiukas: operacija planuota gegužės 9-ajai

Karinių politinių tyrimų centro vadovas, grupės „Informacinis pasipriešinimas“ koordinatorius Dmitrijus Tymčukas teigia, kad nuo kovo pradžios iki balandžio pabaigos į kaimyninės Moldovos Padniestrės teritoriją buvo perkeliami Rusijos kariai, specialiųjų tarnybų darbuotojai, o taip pat Rusijos ultranacionalistinių organizacijų atstovai, praneša 15 min.lt, remdamasi Unian.net.

Nuo balandžio vidurio Kišiniove pastebėta atvykusių sportiško sudėjimo vyrų grupė, kuri vėliau išvyko į Padniestrę. Ją lydėjo FSB darbuotojai.

D. Tymčuko teigimu, gegužės pradžioje Padniestrėje jau buvo 1700 Rusijos karių ir apie 2200 FSB koordinuojamų įvairių Rusijos organizacijų atstovų.

„Mūsų duomenimis, nuo balandžio pabaigos į Ukrainos teritoriją perkeliamų Rusijos specialiųjų tarnybų darbuotojų ir provokatorių grupių tikslas buvo, veikiant kartu su vietos prorusiškais separatistais, destabilizuoti padėtį Ukrainos pietuose. Pirmoje eilėje – Odesoje“, – sakė jis.

D. Tymčukas teigia, kad operacijos kulminacija buvo planuojama gegužės 9 dieną, kuomet lengviau ideologiniu pagrindu inicijuoti vietos prorusiškai nusiteikusių žmonių veiksmus. Pasiekus tikslų Odesoje vėliau akcijos turėjo būti tęsiamos Nikolajeve ir Chersone.

Tačiau pradėta vykdyti antiteroristinė operacija privertė Rusiją pakeisti planus. Odesoje įvykdytos provokacijos tikslas buvo priversti Ukrainos kariuomenę permesti pajėgas iš Donbaso į šalies pietus. „Tragišką pasekmę šios baisios provokacijos mes ir matėme vakar Odesoje“, – teigė specialistas, kurį cituoja 15min.lt. remdamasis Unian.net.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi