Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Gedulas skelbiamas visoje Ukrainoje

BNS2015.09.08 13:45

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas šeštadienį paskelbė dviejų dienų gedulą, kai per kruviniausius pastarųjų mėnesių susirėmimus šalyje žuvo daugiau nei 50 žmonių.

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas šeštadienį paskelbė dviejų dienų gedulą, kai per kruviniausius pastarųjų mėnesių susirėmimus šalyje žuvo daugiau nei 50 žmonių.

„Gegužės 2-oji buvo tragiška diena Ukrainoje. Pasirašiau įsaką dėl dviejų dienų gedulo Ukrainoje už mūsų didvyrius, žuvusius per antiteroristinę operaciją, taip pat už tuos, kurie žuvo per tragiškus įvykius Odesoje“, – sakoma O. Turčynovo pranešime.

Mažiausiai devyni žmonės, tarp jų keturi kariai, žuvo penktadienį, Ukrainos saugumo pajėgoms suintensyvinus „antiteroristinę“ operaciją prorusiškų separatistų kontroliuojamo rytinio Slovjansko miesto prieigose.

Odesoje per susirėmimus ir gaisrą Profsąjungų rūmuose penktadienį žuvo 42 žmonės, dar 125 patyrė kūno sužalojimų ir gydomi ligoninėse, tarp nukentėjusiųjų yra ir 21 milicininkas, pranešama Vidaus reikalų ministerijos (VRM) tinklalapyje.

Milicijos pareigūnai Odesoje penktadienį sulaikė daugiau kaip 130 asmenų, kurie aktyviai veikė per masinius neramumus.

Kaip pranešama naujienų portale unian.com, Odesoje penktadienį kilo susirėmimų tarp separatistų, ginkluotų šaunamaisiais ginklais, ir aktyvių Kijevo valdžios šalininkų; keli iš pastarųjų žuvo.

Vėliau vieningos Ukrainos šalininkai Kulikovo lauke sunaikino separatistų stovyklą, o separatistai užsibarikadavo Profesinių sąjungų rūmuose. Juose kilo gaisras, per kurį žuvo žmonių.

Odesoje paskelbtas trijų dienų gedulas.

Į Odesą iš Kijevo išvyko Ukrainos vyriausybės komisija, kuriai vadovauja pirmasis vicepremjeras Vitalijus Jarema.

Sulaikytas įtariamas Rusijos užverbuotas agentas

Ukrainos saugumo tarnybos (UST) pareigūnai sulaikė prorusiškų pažiūrų aktyvistą, kuris laikomas šalyje veikiančios Rusijos karinės žvalgybos diversinės grupės vieno iš organizatorių, slapyvardžiu „Abveras“, artimiausiu padėjėju.

„Dabar mes sulaikėme „Abvero“, vieno iš Rusijos ginkluotųjų pajėgų Vyriausiosios žvalgybos valdybos (UST) diversinės žvalgybos grupės organizatorių, artimiausią padėjėją“, – per spaudos konferenciją šeštadienį pranešė UST Antiteroristinio centro vadovas Vasilijus Krutovas.

Pasak jo, šiuo metu atliekamas tyrimas.

Tuo tarpu UST spaudos tarnybos atstovė Jekaterina Kosareva pranešė, kad suimtasis yra Ukrainos pilietis, kurį užverbavo Rusijos žvalgyba Kryme ir specialiai apmokė. Agentūra nurodė, kad jis esą buvo įpareigotas apsimesti ultradešiniųjų nacionalistinių judėjimų atstovu ir organizuoti provokacijas Ukrainos rytiniuose rajonuose, kuriuose didelė dalis gyventojų yra rusakalbiai, nuteikinėti juos prieš Kijevo vyriausybę.

Anksčiau buvo pranešta, kad numanomas Rusijos diversantas, pravarde „Abveras“, buvo vienas pagrindinių veikėjų diversinėje „Šaulio grupėje“, kuriai vadovauja Rusijos žvalgybos pulkininkas Igoris Girkinas (Strelkovas).

Lugansko valdžios grobikai nustatė komendanto valandą

Luhansko srities „liaudies gubernatorius“ Valerijus Bolotovas pareiškė, kad Luhansko srityje įvedama komendanto valanda ir nepaprastoji padėtis.

„Luhansko srities teritorijoje įvedama komendanto valanda nuo 23 val. iki 6 val.“, – nurodoma V.Bolotovo pranešime, paskelbtame internete.

Jis pareiškė laukiąs, kad visi jėgos struktūrų pareigūnai, kurie nėra Luhansko srities gyventojai, pasitrauks iš regiono teritorijos, o vietiniai pareigūnai prisieks „ištikimybę Luhansko krašto liaudžiai“.

„Į derybas su Kijevo valdžia mes neiname. Visos derybos ir mėginimai su mumis susitarti nutraukiami“, – sakė jis ir pridūrė, kad linkęs ne gintis, o „eiti į Kijevą“.

Ukrainos pajėgos susigrąžino saugumo pastatą Kramatorske

Ukrainos pajėgos susigrąžino šalies saugumo tarnybos padalinio būstinę rytiniame Kramatorsko mieste, esančiame į pietus nuo prorusiškų kovotojų tvirtovės Slovjansko, šeštadienį pranešė Vidaus reikalų ministerija.

Vašingtonas smerkia smurtautojus, Maskva – Kijevą

Jungtinės Amerikos Valstijos pasmerkė „nepriimtiną“ smurtą Odesoje ir ragina Ukrainą bei Rusiją atkurti tvarką.

„Šiandien tarptautinė bendruomenė turi susitelkti ir palaikyti Ukrainos žmones atlaikyti šią tragediją“, – sakė JAV valstybės departamento atstovė Marie Harf, reikšdama užuojautą dėl sukrečiančios netekties.

„Smurtas ir chaosas, atvedę prie beprasmių mirčių ir sužeidimų yra nepriimtini“, – nurodė ji.

„Mes raginame visas šalis kartu atkurti ramybę ir tvarką, taip pat raginame Ukrainos valdžią atlikti išsamų tyrimą ir patraukti kaltuosius teisinei atsakomybei, – sakė M. Harf. – Smurtas ir pastangos destabilizuoti šalį turi liautis“.

Tuo tarpu Maskva iš karto pareiškė esanti „pasipiktinusi“ dėl įvykių Odesoje ir pasmerkė Kijevo valdžios „nusikalstamą neatsakingumą“.

„Tragiški įvykiai gegužės 2 dieną Odesoje Maskvoje laikomi dar viena nusikalstamo Kijevo valdžios, pritariančios suįžūlėjusiems nacional-radikalams, tarp kurių yra ir „Pravyj sektor“, rengiantiems fizinio teroro prieš federalizacijos ir realių konstitucinių permainų Ukrainos visuomenėje šalininkus, neatsakingumo apraiška“, – sakoma Rusijos URM pareiškime.

Kremlius: Prezidento rinkimai Ukrainoje – absurdas

Rusijos prezidento Vladimiro Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad būtų absurdiška rengti prezidento rinkimus Ukrainoje, kai šalyje stiprėja smurtas, bei nurodė, kad Kremlius nebeturi įtakos sukilėliams Ukrainos rytuose.

„Po to, kas įvyko Odesoje, tokiame fone, kai išsivynioja konfrontacijos spiralė šalies pietryčiuose, mes nesuprantame, apie kokius rinkimus kalbama Kijeve, Europos sostinėse ir Vašingtone“, – sakė jis.

„Akivaizdu, kad remiantis veikiančia konstitucija, karinių veiksmų sąlygomis, baudžiamosios operacijos ir masinių žudymų sąlygomis kalbėti apie kažkokius rinkimus mažiausiai absurdiška“.

Nuo kovo mėnesio, kai Maskva perėmė rusiškai kalbančio Krymo pusiasalio kontrolę, nerimaujama, kad Rusija įves savo kariuomenę į Kremliui draugiškus Ukrainos rytus. Vis dėlto daugelis politologų manė, kad Rusija nesiverš į Ukrainos rytus, o sieks kompromiso prezidento rinkimuose kovo 25 dieną, kad išsaugotų dėl savo įtaką šioje kaimyninėje slaviškoje valstybėje.

Anot D. Peskovo, Rusija nebegali turėti įtakos įvykiams Ukrainos rytuose.

„Nuo šiol Rusija faktiškai prarado savo įtaką tiems žmonėms. Kaip ir bet kuri kita šalis, nes jų nebeįmanoma bus įkalbėti nusiginkluoti, įkalbėti nutraukti pasipriešinimą tiesioginės grėsmės jų gyvybei akivaizdoje“, – sakė D. Peskovas. Anot jo, visa tai veda į aklavietę.

Jis sakė, kad Maskva gauna tūkstančius skambučių iš Ukrainos pietryčių: „Žmonės skambina iš nevilties, prašo pagalbos, didžioji dauguma reikalauja Rusijos pagalbos“.

„Apie visus tuos skambučius pranešama Vladimirui Putinui“, – pridūrė D. Peskovas.

Jis dar pridūrė, kad „Rusijos prezidentas yra itin sunerimęs dėl to, kaip rutuliojasi padėtis ir kaip ji traktuojama kai kuriose pasaulinės bendruomenės šalyse“.

Pranešdamas, kad V. Putinas pareiškė užuojautą žuvusiems Odesoje, D. Peskovas nurodė, kad jie žuvo per „baudžiamąją operaciją“ („karatelnaja operacija“). Šitaip Rusijos istorijos knygose vadinti nacių reidai prieš civilius gyventojus per Antrąjį pasaulinį karą.

„Kijevo valdžia ne tik tiesiogiai atsakinga, bet ir yra tiesioginė šių nusikalstamų veiksmų bendrininkė. Jų rankos kruvinos iki alkūnės“, – pareiškė D. Peskovas.

Rytuose tęsiasi susirėmimai

Karinės operacijos prieš promaskvietiškus separatistus pramoniniuose Ukrainos rytuose tęsiasi šeštadienį auštant netoli Kramatorsko miesto, pranešė Ukrainos teisėsauga.

Vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas sakė, kad Ukrainos pajėgos perėmė televizijos bokšto Kramatorske kontrolę; Šis miestas yra netoli Slovjansko, kuriame penktadienį vyko mūšiai. „Mes nesustojome“, – parašė A. Avakovas savo paskyroje tinkle „Facebook“, bet informacijos apie nuostolius nepateikė.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.