Pasaulyje

2014.04.30 20:37

Ukraina: Donecko separatistų lyderis pareiškė, kad regionas nedalyvaus prezidento rinkimuose

BNS, ELTA2014.04.30 20:37

Kaukėti ginkluoti užpuolikai, dėvintys kariškas uniformas, trečiadienį užėmė administracinį pastatą dar viename Ukrainos mieste, prorusiškiems separatistams stiprinant savo pozicijas rytiniame pramonės regione beveik be jokio saugumo pajėgų pasipriešinimo.

Kaukėti ginkluoti užpuolikai, dėvintys kariškas uniformas, trečiadienį užėmė administracinį pastatą dar viename Ukrainos mieste, prorusiškiems separatistams stiprinant savo pozicijas rytiniame pramonės regione beveik be jokio saugumo pajėgų pasipriešinimo.

20.06 val. Doneckas nedalyvaus Ukrainos prezidento rinkimuose, sako separatistų lyderis

Separatistų paskelbtos Donecko liaudies respublikos lyderis trečiadienį pareiškė, kad rytinis Ukrainos regionas nedalyvaus prezidento rinkimuose. Taip jis prakalbo atvykęs į Maskvą, matyt, prašyti Rusijos paramos.

„Prezidento rinkimus paskelbė neteisėta valdžia, todėl jie yra neteisėti“, – sakė žurnalistams Maskvoje 32-ejų metų Denisas Pušilinas, vienas Donecko respublikos lyderių.

„Mes neplanuojame dalyvauti mūsų kaimynų rinkimuose, – sakė jis apie Ukrainos prezidento rinkimus, kurie vyks gegužės 25 dieną. – Vargu ar jie vyks Donecko regione“.

D. Pušilinas. AFP/Scanpix nuotr.

Jis patvirtino, kad Donecko respublikoje norėtų balsuoti už nepriklausomybę per referendumą gegužės 11-ąją. Pasak jo, tuomet šis regionas galėtų surengti savo vadovybės rinkimus.

Kalbėdamas apie galimą Rusijos paramą, D. Pušilinas pažymėjo, kad svarbiausia „informacinė parama, nušvietimas to, kas vyksta“ sukilėlių kontroliuojamame regione, taip pat „konsultacinė parama“.

„Ukraina yra prie giliausios socialinės ekonominės krizės slenksčio“, – sakė jis.

„Mes laukiame humanitarinės pagalbos“, – pažymėjo jis ir sakė, kad norėtų susitikti su Maskvos pareigūnais per kitą vizitą Rusijoje.

„Nes po referendumo, po legalizavimo bus kitokia kalba“, – pridūrė jis.

17.19 val. Ukrainos gynybos ministerija paneigė pranešimą apie pratybas Kijevo centre

Ukrainos gynybos ministerija pranešė, kad neplanuoja rengti karinių pratybų šalies sostinėje Kijeve trečiadienį vakare ir naktį, paneigdama ankstesnį vyriausybės ir miesto administracijos svetainėje pasirodžiusį pranešimą.

„Visi kariai ir ginkluotė yra nuolatinėse pozicijose ir nedalyvaus pratybose Kijevo centre“, – sakoma ministerijos pranešime.

Paklausti apie prieštaringus pranešimus du šaltiniai saugumo pajėgose naujienų agentūrai „Reuters“ sakė, kad sostinėje pratybas rengs valstybės apsaugos pareigūnai, kurie rūpinasi šalies prezidento ir aukščiausių valstybės pareigūnų apsauga.

Anksčiau Vyriausybės tinklalapyje gyventojai buvo perspėti, kad „per miestą judės karinės technikos kolonos“ ir vyks pratybos.

17.17 val. Ukrainos kariuomenė tikrina sukilėlių postus

Ukrainos kariuomenė zonduoja sukilėlių gynybą aplink apsiaustą rytinį Slovjansko miestą, kuris tapo sunkiu išbandymu gilėjant krizei šalyje.

Per naktį buvo „likviduoti“ trys kontrolės postai, kuriuos sukilėliai buvo įrengę 160 tūkst. gyventojų turinčiame mieste; žmonės per operaciją nenukentėjo, sakoma Ukrainos vidaus reikalų ministerijos pranešime.

Anadolu Ajansi/Scanpix nuotr.

Kariuomenės šarvuočiai privažiuoja prie pat Slovjansko ir apsisuka, matyt, žvalgydami padėtį.

Per kelias pastarąsias dienas sukilėliai pranešė apie kilusius pavienius ginkluotus susirėmimus ir jų sučiuptus „šnipus“, tačiau tokie pranešimai pasirodė esą arba perdėti, arba nepatikrinami.

Tačiau už kelių kilometrų nuo Slovjansko kariuomenės įrengti ir jį visu perimetru juosiantys kontrolės postai rodo, kad miestas yra apsuptas.

Neslūgstant įtampai ir abiems šalims kruopščiai tikrinant transporto priemones, susidaro įspūdis, kad miestas atsidūrė aklavietėje.

„Ar turite šautuvų? Narkotikų? Gal meksikiečių migrantų“, – juokavo vienas ukrainiečių desantininkas, kreipdamasis į automobilio keleivius prie vieno iš kontrolės postų šalia Malinivkos gyvenvietės, taip norėdamas paįvairinti rutina tapusią įprastą patikrinimo procedūrą.

Kelio kontrolės poste stovi keturi vienas šalia kito pastatyti šarvuoti transporteriai, dėl kurių pravažiuojantys automobiliai yra priversti sumažinti greitį. Ant šarvuočių plevėsuoja Ukrainos vėliavos – nacionalinės vyriausybės valdžios šioje prorusiškų separatistų bastionais nusagstytoje teritorijoje priminimas.

„Aš čia jau savaitę. Labai ramu, nes jie (sukilėliai) bijo prisiartinti“, – sakė vienas jaunas akivaizdžiai monotonijos išvargintas karys, kuris pasirodžius aukštesniam pareigūnui iš karto liovėsi kalbėjęs.

Netoli sukilėliai įsirengė savo palapinių miestelį prie Paraskovyvkos gyvenvietės, kurioje, kaip jie sako, yra aptverta Ukrainos ginklų saugykla.

Kamufliažine uniforma vilkinti Nastia sakė, kad daugiau nei prieš mėnesį čia atvyko slaugyti savo draugų prorusiškų kovotojų.

Tačiau kol kas ji tapo tik vieno įvykio liudininke: „prieš kelias dienas“ nusileidęs Ukrainos specialiųjų pajėgų sraigtasparnis suėmė vieną iš sukilėlių. Kodėl, moteris sako nežinanti iki šiol.

AFP/Scanpix nuotr.

Pačiame Slovjanske prie milicijos nuovados ir saugumo tarnybų pasato sukilėliai pastatė didžiules barikadas iš smėlio maišų. Barikadose palikti plyšiai, pro kuriuos sukilėliai gali šaudyti.

Daugeliui Slovjansko gyventojų tai atrodo kaip paprastas jėgos demonstravimas, kuriam jie lieka beveik abejingi.

Sukilėlių raginimai burtis į mitingus ir parodyti „budeliams nacionalistams“ Kijeve, kad jie niekada neperims šio miesto kontrolės, lieka neišgirsti.

Vietos gyventojai yra labiau sunerimę dėl kasdienių nepatogumų, kylančių dėl tokios padėties.

„Pagrindiniai maisto produktai, pavyzdžiui, svogūnai, kurie kainavo po 20 centų už kilogramą“ prieš penkis mėnesius, kai prasidėjo neramumai, „dabar kainuoja 1,40 JAV dolerio“, skundėsi daržoves ir vaisius pardavinėjanti Svetlana.

„Jau nekalbėsiu apie ananasus arba bananus, kurių kaina pakilo nuo 1 dolerio iki 5,50 dolerio už kilogramą, ko anksčiau niekad nebūdavo“, – pridūrė ji.

16.06 val. Ukrainos kariai rengiasi manevrams Kijevo centriniame rajone

Ukrainos ginkluotosios pajėgos trečiadienį vakare dalyvaus specialiose taktinėse pratybose, kurios rengiamos Kijevo centre, pranešė vyriausybė po laikinojo prezidento Oleksandro Turčynovo perspėjimo apie Rusijos įsiveržimo grėsmę.

Vyriausybės tinklalapyje gyventojai perspėjami, kad „per miestą judės karinės technikos kolonos“ ir vyks pratybos. O. Turčynovas anksčiau trečiadienį pakartojo, kad Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms paskelbta visiška karinė parengtis, kai esama „realaus pavojaus“, jog Rusija pradės karą su Ukraina sausumoje.

15.40 val. Ukrainos parlamentaras: prezidento rinkimai įvyks bet kokiu atveju

Neeiliniai Ukrainos prezidento rinkimai įvyks bet kokiu atveju. Tai trečiadienį per spaudos konferenciją Kijeve pareiškė šalies parlamento Žodžio laisvės ir informacijos komiteto pirmininkas Mykola Tomenka.

Prieš parlamentą Kijeve piešiamas Ukrainos žemėlapis. AFP/Scanpix nuotr.

Pasak jo, „šiandien iškilęs uždavinys ne tik surengti rinkimus, bet surengti juos per vieną ratą“. Parlamentaro manymu, tai leistų „Ukrainai tvirtai ginti nacionalinius interesus ir šalies vienybę“.

Komiteto vadovas pranešė priėmęs pasiūlymą tapti kandidato į Ukrainos prezidentus Petro Porošenkos patikėtiniu valstybinėje rinkimų apygardoje.

Pats P. Porošenka trečiadienį per spaudos konferenciją pareiškė, kad valstybės vadovo išrinkimas per pirmąjį ratą leistų „jau birželio 1-ąją imtis labai gerai suplanuoto ir efektyvaus darbo šaliai modernizuoti, asociacijos su Europos Sąjunga nuostatoms įgyvendinti“.

15.00 val. Sukilėliai nutraukė milicijos būstinės apsiaustį Ukrainos Luhansko mieste

Prorusiški sukilėliai trečiadienį nutraukė regiono milicijos būstinės ginkluotą apsiaustį Luhanske Rytų Ukrainoje, kai sutiko atsistatydinti aukšto rango milicijos pareigūnas, iš įvykio vietos pranešė korespondentai.

Milicijos atstovė sakė, kad viduje esantys pareigūnai atsisakė atiduoti savo ginklus maždaug tūkstančio promaskvietiškų aktyvistų miniai, kuriai vadovavo maždaug 30 „kalašnikovais“ ir granatsvaidžiais ginkluotų vyrų ir kuri naktį bandė įsiveržti į pastatą.

„Vyriausiasis inspektorius atsistatydino. Laukiame jo įpėdinio paskyrimo. Kol kas Luhansko milicija funkcionuoja normaliai, na, taip normaliai, kaip būtų galima tikėtis esamomis aplinkybėmis“, – sakė atstovė.

Vėlai antradienį prie šios būstinės vyko intensyvi priešprieša tarp protestuotojų ir milicininkų, kurie užsibarikadavo pastato viduje.

14.52 val. Turtingiausias Ukrainos žmogus tiki pramoniniu rytiniu šalies regionu

Turtingiausias Ukrainos žmogus Rinatas Achmetovas trečiadienį sakė, kad neplanuoja parduoti savo verslo įmonių šalies rytuose ir tvirtai tiki šiuo pramoniniu regionu, kurį vis labiau perima prorusiški separatistai.

R. Achmetovas. AFP/Scanpix nuotr.

47 metų magnatas sakė, kad ir toliau investuos Ukrainoje, kuri privalo rasti būdą vėl susivienyti. Jis kalbėjo tokiu metu, kai separatistai užėmė daugiau pastatų Donbaso anglių ir plieno regione, kuriame yra Donecko ir Luhansko miestai.

Didžiausia R. Achmetovo verslo imperijos, kuri apima ir plieną bei kitus metalus, ir žiniasklaidą bei telekomą, dalis yra įkurta Donbaso regione, kur „Donecko liaudies respubliką“ paskelbę separatistai reikalavo gegužės 11 dieną surengti referendumą dėl nepriklausomybės.

„Neparduodu savo verslo ir neketinu išvykti iš Ukrainos. Šiandien aš esu Donbase“, – sakoma jo pareiškime. Donbaso regionas apima didelę Rytų Ukrainos dalį.

„Mano pozicija yra tvirta – mūsų šalis turi būti vieninga. Ir aš darysiu visa, ką galiu, kad užtikrinčiau Donbaso ir Ukrainos buvimą kartu. Tikėdamas Donbasu ir Ukraina investuoju ir toliau investuosiu savo šalyje“, – pareiškė jis.

Iš Donecko kilęs R. Achmetovas bandė padėti derėtis dėl priešpriešos Rytų Ukrainoje nutraukimo ir kalbėjosi su sukilėliais separatistais, net prijautė kai kuriems jų reikalavimams, tuo pačiu ragindamas teisėsaugos institucijas liautis naudojus jėgą.

Komentatoriai sako, kad R. Achmetovas, kurio turtą žurnalas „Forbes“ vertina 11,4 mlrd. dolerių, bando pasinaudodamas šia krize iš naujo užimti pozicijas ir apsaugoti didžiulius savo verslo interesus po to, kai vasario mėnesį iš prezidento posto buvo išverstas jo sąjungininkas Viktoras Janukovyčius.

14.48 val. Vietos žiniasklaida pranešė, kad užpuolikai atvyko auštant rytui, o vienas naujienų agentūros „Reuters“ fotografas vėliau matė, kad jie kontroliuoja įėjimą į vietos valdžios pastatą beveik 300 tūkst. gyventojų turinčiame mieste. Tie sukilėliai nesileido fotografuojami.

Gerai ginkluoti vyrai vilkėjo tokias pačias kariškas uniformas be atpažinimo ženklų, kaip ir kiti „žalieji žmogeliukai“, prisidėję prie prorusiškų protestuotojų, ginkluotų lazdomis ir grandinėmis, kurie perėmė kontrolę virtinėje miestų Ukrainos Dombaso pramonės rajone, besiribojančiame su Rusija.

Vienas milicijos pareigūnas netoli to regiono, kurį separatistai paskelbė „liaudies respublika“, sostinės Donecko sakė, kad sukilėliai taip pat kontroliuoja Horlivkos milicijos skyrių. Tuo tarpu regiono milicijos būstinę jie užėmė anksčiau šį mėnesį.

Antradienį buvo užimti vyriausybiniai pastatai toliau į rytus esančiame Luhansko mieste, o tie įvykiai dar labiau sustiprino nerimą, jog tas tankiai gyvenamas regionas išslydo iš provakarietiškos centrinės vyriausybės Kijeve rankų.

„Jie juos užėmė. Administracijos ir milicijos“ pastatus, sakė vienas milicijos pareigūnas Horlivkoje.

Tas miestas yra į šiaurę nuo Donecko, kuriame prorusiški separatistai pareiškė gegužės 11 dieną surengsiantys referendumą dėl atsiskyrimo.

Daugelis tikisi, kad padėtis klostysis panašiai kaip Kryme, kurio vietos valdžia pareiškė atsiskirianti nuo Ukrainos praeitą mėnesį, kai Kijeve buvo nuverstas Maskvos palaikomas prezidentas Viktoras Janukovyčius. Galiausiai, prorusiškų kovotojų kontroliuojamame Kryme buvo surengtas referendumas dėl prisijungimo prie Rusijos, nulėmęs Maskvos įvykdytą aneksiją.

Ukrainos rytiniame Donbaso regione, turinčiame didelių akmens anglių telkinių, veikiančios didžiulės plieno ir sunkiosios pramonės gamyklos gamina apie trečdalį šalies pramonės produkcijos. Tačiau provakarietiška centrinė vyriausybė to regiono praktiškai nekontroliuoja nuo balandžio 6 dienos, kai prasidėjo ginkluotų separatistų veiksmai, o Kijevas vengė duoti atkirtį, baimindamasis, kad Rusija pasiųs į šalį dešimtis tūkstančių pasienyje sutelktų karių.

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas, vadovausiantis šaliai iki gegužės 25 dieną vyksiančių rinkimų, trečiadienį pakartojo, kad milicija nepajėgi susigrąžinti kontrolės rytiniame regione.

„Mūsų pagrindinis uždavinys – neleisti teroristinei grėsmei išplisti į kitus Ukrainos regionus“, – jis sakė per regionų gubernatorių suvažiavimą Kijeve.

„Rusijos vadovybė dar viską, kad rinkimai neįvyktų. Tačiau rinkimai įvyks gegužės 25 dieną“, – pažymėjo O. Turčynovas.

Pareigūnai Kijeve sakė, kad saugumo pajėgos „likvidavo“ tris separatistų patikros postus netoli rytinio Slovjansko miesto, tapusio sukilėlių tvirtove, o juose budėję ginkluoti asmenys dingo. Šios informacijos nepriklausomi šaltiniai negalėjo patvirtinti.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.