Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.28 23:37

JAV ir ES paskelbė naujas sankcijas, Rusija ruošia atsaką

BNS 2014.04.28 23:37

Jungtinės Amerikos Valstijos pirmadienį paskelbė sankcijas septyniems Rusijos vyriausybės pareigūnams bei 17 bendrovių, susijusių su prezidento Vladimiro Putino artimiausia aplinka. Taip daroma siekiant nubausti Rusiją dėl „provokuojančių veiksmų“ Ukrainoje.

Jungtinės Amerikos Valstijos pirmadienį paskelbė sankcijas septyniems Rusijos vyriausybės pareigūnams bei 17 bendrovių, susijusių su prezidento Vladimiro Putino artimiausia aplinka. Taip daroma siekiant nubausti Rusiją dėl „provokuojančių veiksmų“ Ukrainoje.

Vašingtonas taip pat griežtina licencinius reikalavimus šiuolaikinių technologijų, kurias galima panaudoti karinėje sferoje, eksportui į Rusiją, sakoma JAV Baltųjų rūmų pranešime, paskelbtame Maniloje, kur JAV prezidentas Barackas Obama yra atvykęs oficialaus valstybinio vizito.

„Jungtinės Valstijos šiandien ėmėsi naujų veiksmų, atsakydamos į tebesitęsiančią neteisėtą Rusijos intervenciją Ukrainoje ir provokuojančius veiksmus, kurie kenkia demokratijai Ukrainoje bei kelia grėsmę jos taikai, saugumui, stabilumui, suverenumui ir teritoriniam vientisumui“, – sakoma Baltųjų rūmų atstovo Jay Carney'io pareiškime.

Jis pažymėjo, kad Rusija nieko nepadarė, kad būtų vykdomas jos susitarimas Ženevoje su Ukraina, Europos Sąjunga ir Junginėmis Valstijomis prorusiškiems separatistams Ukrainos rytuose pažaboti.

„Rusijos sąsaja su pastarojo meto smurtu rytų Ukrainoje yra neginčijama“, – pabrėžė J. Carney'is.

Dabartinėmis sankcijomis tęsiamos ankstesnės priemonės, taikytos kitiems V. Putino politinio ir artimojo rato nariams bei vienam Rusijos bankui.

Ir šį kartą sankcijos nekliudo tokių Rusijos ekonomikos sektorių kaip energetika ir kalnakasyba. Šioms sritims, anot Baltųjų rūmų, sankcijų priemones JAV ir jų sąjungininkės Europoje skelbs tik tuomet, jei Rusija įsiverš į Ukrainą.

Naujosios sankcijos taikomos šioms bendrovėms: „Avia Group limited“, „Severny Morskoy Bank“, „InvestCapital Bank“, „Transoil“, „Volga Resources Group“, „SMP Bank“, „Sobin Bank“ ir „Zest Leasing“.

Tarp sankcijomis nubaustųjų, jiems įšaldytos sąskaitos, asmenų minimas Olegas Belavencevas, kurį V. Putinas kovo mėnesį paskyrė savo pasiuntiniu Kryme.

Sergejus Čemezovas, firmos „Rostec“ generalinis direktorius, taip pat yra sąraše. Ši valstybinė firma vykdo gamybos plėtros ir eksporto programą šiuolaikinių technologijų eksportui. Pasak JAV iždo, S. Čemezovas yra patikimas V.Putino padėjėjas.

Sankcijos teko ir vicepremjerui Dmitrijui Kozakui, taip pat Jevgenijui Murovui, Rusijos federalinės apsaugos tarnybos direktoriui.

Valstybės Dūmos deputatas Aleksejus Puškovas minimas greta Igorio Sečino, kuris yra didžiausios Rusijoje naftos bendrovės „Rosneft“ valdybos pirmininkas

„I. Sečinas parodė absoliučią ištikimybę Vladimirui Putinui – esminis elementas jo dabartinėje pozicijoje“, – nurodė JAV iždas.

Tarp sankcionuotų bendrovių yra ir firmos, kurias valdo broliai Arkadijus bei Borisas Rotenbergai, Genadijus Timčenka ir Jurijus Kovalčiukas – šiems asmenims sankcijas Vašingtonas yra pritaikęs anksčiau.

ES preliminariai sutarė papildyti sankcionuojamų rusų sąrašą dar 15 pavardžių

Europos Sąjungos vyriausybės pirmadienį preliminariai sutarė taikyti sąskaitų įšaldymą ir vizų draudimą dar 15 asmenų, išplečiant sankcijas Rusijai dėl pastarosios veiksmų Ukrainoje, sakė ES diplomatai.

ES sankcijų tvirtinimo procedūra turbūt nesibaigs iki 17 val. (18 val. Lietuvos laiku), bet tai laikoma tik formalumu, sako ES diplomatai.

Sąrašą papildančių asmenų pavardės viešai bus paskelbtos tik antradienį, kai išeis ES Oficialusis žurnalas.

ES sprendimas sutampa su Baltųjų rūmų pranešimu apie Jungtinių Valstijų sankcijas dar septyniems rusams, tarp jų Rusijos naftos kompanijos „Rosneft“ vadovui Igoriui Sečinui, ir 17 su prezidentu Vladimiru Putinu susijusių bendrovių.

Jungtinių Valstijų taikomos priemonės Rusijai yra daug agresyvesnės nei 28-ių narių Europos Sąjungos, kurios energetika yra smarkiai priklausoma nuo Rusijos.

ES anksčiau sutarė taikyti sąskaitų įšaldymą ir vizų draudimą 33 Rusijos ir Krymo pareigūnams dėl jų vaidmens Rusijos įvykdytoje Krymo aneksijoje.

Europos Komisija ruošiasi imtis griežtesnių ekonominių sankcijų prieš Rusiją, tačiau ES narių nuomonės šiuo klausimu skiriasi. Už griežtesnes sankcijas pasisako Britanija, Prancūzija, Lenkija, Švedija, Danija, Čekija ir Baltijos šalys, tuo tarpu tokios narės kaip Italija, Graikija, Kipras, Bulgarija, Vengrija, Liuksemburgas, Austrija, Ispanija, Portugalija ir Malta joms kol kas nepritaria.

Rusija žada „skaudžiai“ atsakyti į JAV sankcijas

Rusija pirmadienį pažadėjo „skaudų“ atsaką į naujausias JAV sankcijas septyniems aukštiems JAV pareigūnams ir 17 su Kremliumi susijusių įmonių, reaguodama į prezidento Vladimiro Putiną poziciją dėl padėties Ukrainoje.

„Mes, žinoma, atsakysime, – sakė Rusijos užsienio reikalų viceministras Sergejus Riabkovas naujienų agentūrai „Interfax“. – Esame įsitikinę, kad šis atsakymas turės skausmingą poveikį Vašingtonui“.

S. Riabkovas taip pat išreiškė pasibjaurėjimą JAV pranešimu apie naujas sankcijas. „Baltųjų rūmų atstovo spaudai pranešimas (apie sankcijas) kelia pasibjaurėjimą“, – sakė S. Riabkovas. Pasak jo, pranešimas „rodo mūsų kolegų Vašingtone supratimo apie įvykius Ukrainoje visišką stoką“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi