Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.28 15:08

Ko rusai trokšta Rytų Ukrainoje ir kodėl jų puolimas prasidėjo Slovjanske

LRT.lt 2014.04.28 15:08

Kodėl būtent Slovjansko miestas Rytų Ukrainoje tapo vienu svarbiausių Rusijos agresijos taikinių? Esminė priežastis gali būti labai paprasta ir žemiška: skalūnų dujos.

Kodėl būtent Slovjansko miestas Rytų Ukrainoje tapo vienu svarbiausių Rusijos agresijos taikinių? Esminė priežastis gali būti labai paprasta ir žemiška: skalūnų dujos.

Tai atskleidžia vadinamojo „Juzovo projekto“ žurnalistinis tyrimas. Apie šį projektą Ukrainoje nenorima kalbėti, nes jis numato didžiulius resursus, galinčius pakeisti energetinį pasaulio žemėlapį, skelbia Ukrainos žiniasklaida. http://tsn.ua/politika/rosiya-vidpravila-boyovikiv-u-slovyansk-cherez-slanceviy-gaz-yakiy-znischit-gazprom-347295.html

Aplinkybės liudija, kad Donbase nėra jokios kovos už humanizmą, federalizaciją, rusų teisių gynimą, jokios kovos su „banderovcais“ ar „Kijevo chunta“. Visa tai – tik sugalvoti vaizdiniai, sukurti Kremliaus kabinetuose ir įdiegti į paprastų Donbaso gyventojų galvas, siekiant nuslėpti tikruosius Rusijos specialiosios operacijos tikslus, skelbia agentūra UNIAN, remdamasi Ukrainos televizijos TSN siužetu.

Slovjansko mieste nėra nei svarbių gamyklų, nei šachtų, nei karinių dalinių ar mokslo institutų. Tačiau jis yra pačiame „Juzovo projekto“ centre, kur yra didžiausi XXI amžiaus energetikos resurso – skalūnų dujų telkiniai. Skalūnų dujų teritorija aprėpia dalį Donecko ir Charkovo sričių.

„Ekspertai pažymi, kad šios teritorijos dujų ištekliai gali kardinaliai pakeisti ne tik Ukrainos, bet ir visos Europos energetiką“, – rašo UNIAN.

Amerikos ekspertų duomenimis, dujų atsargos siekia 3,6 mln. kubų, ir yra labai aišku, kaip jas išgauti. Sutartis dėl dujų telkinių eksploatavimo pasirašė buvęs Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius, o visą tiesioginę veiklą savo žinion buvo perėmęs energetikos ministras Eduardas Stavickis. „Buvęs prezidentas ir jo aplinka iš alternatyviųjų dujų norėjo gauti neteisėtus pelnus. Jie būtų buvę milijardiniai. Todėl niekas iš su tuo susijusių ministerijos specialistų dabar nenori to komentuoti. Tyli ir gavybos kompanija“, – skelbia UNIAN.

Slovjanske dujų gavyba užsiima olandų korporacija „Royal Dutch Shell“. Kompanijos atstovai neslepia, kad artimiausiu metu ketina investuoti 200 mln. JAV dolerių ir pradėti eksploatuoti 15 gręžinių. Ekspertų vertinimu, skalūnų dujų eksploatacija turėtų įsibėgėti ir pasiekti milijardus kubų per metus maždaug po 4–5 metų.

„Gazprom“ labai gerai tai supranta. „Gazprom“ jau labai seniai pradėjo kryptingą kampaniją, kurios tikslas – visiškai pašalinti skalūnų dujų Europoje temą. Į tai yra investuoti dešimtys milijonai dolerių. Į informacines kampanijas, į kovą dėl vietų. Jie žino apie priešą, ketina jį nužudyti ir nužudo. Ir labai sėkmingai tai daro“, – tvirtina Ukrainos energetikos tyrimų instituto generalinis direktorius Aleksandras Charčenka.

LRT.lt primena, kad praėjusių metų spalį dėl nestabilios teisinės aplinkos Lietuvoje amerikiečių bendrovė „Chevron“ paskelbė pasitraukianti iš konkurso dėl angliavandenilių išteklių naudojimo.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi