Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.28 23:35

Neramumai Rytų Ukrainoje: Donecke prorusiški maištininkai mušė žmones

Pirmadienį prie Kramatorsko oro uosto įvyko susišaudymas tarp antiteroristinės operacijos vykdytojų ir prorusiškų separatistų, sužeisti du Ukrainos pareigūnai. Rytų Ukrainos separatistai užėmė valdžios institucijų pastatus nedideliame Kostiantynivkos mieste, pranešama apie planuojamus didesnius užpuolimus.

Pirmadienį prie Kramatorsko oro uosto įvyko susišaudymas tarp antiteroristinės operacijos vykdytojų ir prorusiškų separatistų, sužeisti du Ukrainos pareigūnai. Rytų Ukrainos separatistai užėmė valdžios institucijų pastatus nedideliame Kostiantynivkos mieste, pranešama apie planuojamus didesnius užpuolimus.

20.50 val. Donecko srityje per sprogimą sužeisti du Ukrainos kariškiai, vienas iš jų mirė

Pirmadienį Donecko srityje Ukrainos rytuose per sprogimą buvo sužeisti du šalies ginkluotųjų pajėgų kariškiai. Tai pranešama Ukrainos gynybos ministerijos tinklalapyje.

Incidentas įvyko kariškiams patruliuojant. Ministerijos duomenimis, sprogo savadarbis sprogstamasis įtaisas.

Nukentėjusiesiems pirmoji medicinos pagalba buvo suteikta vietoje, po to jie sraigtasparniu buvo išgabenti į karinę ligoninę Charkove. Pakeliui vienas iš sužeistųjų mirė. Jo tarnybos draugas gydomas reanimacijoje. Pasak medikų, jo gyvybei pavojus negresia.

Ukrainos valdžia balandžio 14 d. pradėjo Donecko srityje antiteroristinę operaciją, kurioje dalyvauja armija ir karinė technika. Tačiau prorusiški separatistai toliau užiminėja administracinius pastatus dideliuose regiono miestuose.

20.45 val. Ukrainos rytuose per vienybės mitingą prorusiški maištininkai mušė žmones

Ukrainos rytuose Donecko mieste į mitingą už valstybės vienybę žygiavusius žmones užpuolė beisbolo lazdomis ir metalo strypais apsiginklavę prorusiški maištininkai, sužeista keliolika žmonių, savo akimis matė naujienų agentūros AFP reporteris.

Sužeistuosius greitosios pagalbos mašinos nuvežė į Donecko ligonines. Šis miestas yra vienas iš keliolikos, kuriame prorusiški separatistai yra užėmę administracijos pastatus ir nepripažįsta Kijevo valdžios.

Ten buvę dar keli Europos žurnalistai tinkle „Twitter“ pranešė, kad juos taip pat puolė prorusiškos grupės, tad teko bėgti. Pasak žurnalistų, Ukrainos riaušių policija stovėjo netoliese ir net nemėgino tramdyti smurtautojus.

Rusijos valstybinė žiniasklaidą šį incidentą pristatė kaip prorusiškų „savigynos grupių“ susirėmimą su Kijevą palaikančiais „ultranacionalistais“.

Žiaurumai dar labiau skatina neramumus, dėl kurių kurstymo ES ir JAV kaltina Rusiją,nes ši šitaip norinti destabilizuoti Vakarų remiamą vyriausybę Kijeve.

17.00 val. Upėje prie Slovjansko rastas dar vieno nužudyto vyro lavonas

Ten pat anksčiau buvo rasti Horlivkos miesto tarybos deputato Volodymyro Rybako ir studento iš Kijevo Jurijaus Popravkos kūnai, praneša news.liga.net.

Toreco upėje šalia Rajgorodoko kaimo, esančio Donecko srities Slovjansko rajone, rastas nežinomo 25–30 m. vyriškio kūnas, praneša Ukrainos Vidaus reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

Tarnybos duomenimis, vyriškio kūnas rastas su pjautinėmis žaizdomis pilvo srityje, be drabužių, su ant nugaros uždėta kuprine su smėliu. Įvykio aplinkybės tiriamos. Iškelta tyčinės žmogžudystės versija.

Apytikriai toje pačioje vietoje anksčiau buvo rasti Horlivkos miesto tarybos deputato Volodymyro Rybako ir Kijevo politechnikos instituto studento Jurijaus Popravkos kūnai su panašiomis smurto žymėmis.

DELFI primena, kad vietos politikas V. Rybakas, kurio sudarkytas kūnas buvo rastas netoli prorusiškų separatistų kontroliuojamo miesto rytų Ukrainoje, buvo daug kartų subadytas peiliu.

Vietos tarybos nario Volodymyro Rybako, priklausiusio Ukrainos laikinojo prezidento Oleksandro Turčynovo provakarietiškai partijai „Batkivšyna“ („Tėvynė“), kūnas buvo rastas nuskandintas kartu su kito vyro lavonu upėje netoli Slovjansko miesto.

Tas šiurpus incidentas paskatino O.Turčynovą atnaujinti karinius veiksmus prieš separatistus, kuriuos jis kaltino nužudymu ir „žiauriais kankinimais“.

„Buvo daug peiliu padarytų žaizdų – buvo siaubinga“, – V.Rybako našlė Olena sakė žurnalistams pagrindiniame rytų regiono mieste Donecke po to, kai pamatė savo vyro kūną.

15.19 val. Slovjansko meras pasiūlė mainus dėl ESBO stebėtojų išlaisvinimo

Ukrainos Slovjansko meru pasiskelbęs Viačeslavas Ponomariovas sakė, kad sulaikyti Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) kariniai stebėtojai gali būti paleisti mainais į federalizacijos šalininkų, kuriuos įkaitais laiko Kijevo valdžia, išlaisvinimą, skelbia „RIA Novosti“. „Tiksliau, mes reikalaujame mano pavaduotojo Ihoro Perepečajenkos paleidimo, – pareiškė V. Ponomariovas. – Grubiai tariant, jis buvo pagrobtas, o dabar jo buvimo vieta nežinoma“.

Pasak V. Ponomariovo, jo bendrą I. Perepečajenką Donecko oro uoste praėjusią savaitę sulaikė Ukrainos saugumo tarnyba, kai šis grįžo iš Maskvos, kur dalyvavo rusų televizijos pokalbių laidoje. „Chunta yra sulaikiusi daug mūsų šalininkų, draugų. Jeigu mums pasitaikė tokia galimybė, esame pasiruošę mainams“, – pažymėjo V. Ponomariovas.

Praėjusią savaitę šalies federalizacijos šalininkai kontrolės punkte sustabdę autobusą, kuriuo važiavo ESBO stebėtojai, pamatė, kad juos lydėjo ukrainiečių pareigūnai, teigė V. Ponomariovas. Aktyvistai sulaikė 11 karinės misijos narių, tarp kurių – aštuoni europiečiai ir trys ukrainiečiai, kurie įtariami „šnipinėjimu“. Autobusą vairavęs ukrainietis buvo paleistas. Po pokalbių sekmadienį separatistai paleido diabetu sergantį ESBO stebėtoją švedą.

ESBO stebėtojų misija į Ukrainą buvo pasiųsta šalies vyriausybės prašymu ir pritarus visoms 57 organizacijos narėms. „Stebėtojai siekia sumažinti įtampą ir prisidėti prie taikos, stabilumo ir saugumo“, – rašoma ESBO pranešime. Stebėtojų suėmimas prieštarauja Ženevos susitarimui, kurį balandžio viduryje pasirašė Rusija, Ukraina, Europos Sąjunga (ES) ir JAV konfliktui sušvelninti.

14.50 val. Charkove pašautas prorusiškų pažiūrų meras

Ukrainos šiaurės rytinio Charkovo miesto merą Henadijų Kernesą, žinomą dėl savo prorusiškų pažiūrų, pirmadienį pašovė į nugarą ir sunkiai sužalojo „nežinomi užpuolikai“, pranešė jo atstovė, nepateikdama daugiau detalių.

„Jis sužeistas. Šautinė žaizda nugaroje. Tai įvyko apie 12 val. (vietos ir Lietuvos) laiku. Dabar jis intensyviosios terapijos skyriuje. Vyksta operacija“, – sakė atstovė Tatjana Hruzynskaja.

Tuo tarpu Ukrainos nacionalinės televizijos ir radijo bendrovės generalinis direktorius Zurabas Alasanija savo paskyroje socialiniame tinkle „Facebook“ rašė, kad Charkovo meras buvo pašautas, kai maudėsi viename šaltinyje tame mieste.

„Jis ir dabar nepakeitė įpročio maudytis šaltinyje. Ten (jo) laukė“, – rašo jis.

Pareigūnai to incidento aplinkybių nekomentavo; taip pat neaišku, kas buvo užpuolikai.

H. Kernesas buvo griežtai nusistatęs prieš provakarietišką Maidano judėjimą, vasarį nuvertusį prezidentą Viktorą Janukovyčių.

Daugelio nuomone, jis buvo vienas iš organizatorių, siuntusių iš Rytų Ukrainos prorusiškus aktyvistus, vadinamuosius „tituškas“, į Kijevą persekioti tų demonstrantų.

Tačiau vėliau jo požiūris į naująją Kijevo vyriausybę sušvelnėjo. H. Kernesas tvirtino nepalaikantis prorusiškų separatistų arba bet kokių mėginimų aneksuoti Ukrainos teritorijas.

Charkovas yra Ukrainos rytiniame regione, kurio dalyje miestų prorusiški sukilėliai užėmė vyriausybinius pastatus arba rengė protestus, reikalaudami didesnės autonomijos arba netgi prisijungimo prie Rusijos.

12.30 val. D. Tymčiukas: separatistams duota nauja užduotis

Teroristinėms grupuotėms Donbase pirmadienį pavesta užimti penkių Luhansko ir Donecko sričių gyvenviečių jėgos struktūrų pastatus, – praneša naujienų agentūra „Unian“. Apie tai „Facebook“ paskyroje paskelbė Karinių ir politinių tyrimų centro vadovas Dmitrijus Tymčukas.

Jis taip pat priminė, kad Donecko srities Konstantinovkos mieste teroristai užėmė Vidaus reikalų ministerijos pastatą.

„Mūsų turimais duomenimis, teroristinėms grupėms Donbase separatistinė vadovybė pavedė balandžio 28 dieną įvykdyti panašius jėgų struktūrų pastatų užėmimus dar penkiose gyvenvietėse Luhansko ir Donecko srityse“, – parašė D. Tymčiukas.

Per susišaudymą sužeisti Ukrainos pareigūnai

„Pirmadienio rytą čia, prie Kramatorsko oro uosto, įvyko susišaudymas tarp antiteroristinės operacijos vykdytojų ir prorusiškų separatistų. Ukrainos pajėgos buvo apšaudytos iš automatinio ginklo. Buvo panaudoti ir granatsvaidžiai. Reaguodami tai ukrainiečiai taip pat atsakė ugnimi“, – pranešė D. Tymčiukas.

Per susišaudymą nesunkų sužeidimą patyrė Ukrainos saugumo tarnybos pareigūnas, taip pat buvo sužeistas Vidaus reikalų ministerijos vidaus pajėgų karys.

Separatistai užėmė pastatus dar viename mieste

Prorusiški separatistai užėmė vietos milicijos skyrių ir kitus vyriausybinius pastatus Ukrainos rytiniame Kostiantynivkos mieste, pirmadienį pranešė žiniasklaida ir pareigūnai, praneša naujienų agentūra BNS.

„Apie 6 val. (vietos ir Lietuvos laiku) maždaug 30 separatistų atvyko į vietos milicijos štabą ir užėmė pirmąjį aukštą. Vyksta derybos su vietos milicijos viršininku. Nežinome, kokie jų reikalavimai“, – sakė Ukrainos vidaus reikalų ministerijos atstovė Larysa Volkova.

Gerai ginkluoti kovotojai taip pat šturmavo vietos administracijos pastatą ir pradėjo statyti barikadas, nurodė vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas.

Apie 80 tūkst. gyventojų turinti Kostiantynivka yra pusiaukelėje tarp neramaus Slovjansko miesto ir to regiono pagrindinio miesto Donecko, kurie abu yra kontroliuojami separatistų.

Charkove sumaištį kelia žmonės, susiję su „Šeima“

„Separatistinės sumaišties“ bangas Charkove (Ukraina) kelia žmonės, susiję su „Šeima“, Vladimiro Putino pasekėju Viktoru Medvedčiuku ir „Regionų partijos“ atstovu Olegu Carevu, skelbia naujienų agentūra „Unian“, rašo portalas 15min.lt.

Kovo pradžioje Charkove buvo įsteigta nauja organizacija – „Charkovo miesto gynėjai“. Ją įkūrė Sergejus Judajevas, Jegoras Logvinovas ir Artiomas Trofimovas, kurie prieš Rusijos televizijos kanalo kameras paskelbė liaudies respubliką.

Vėliau prie jų prisijungė Genadijus Makarovas ir Igoris Masalovas. Pirmasis, anot specialiųjų tarnybų, dažnai lankosi pas įtakingus žmones Rusijoje. Jis organizavo Olego Carevo, kuris siejamas su Kremliaus interesais, vizitą į Charkovą.

Dar vienas Charkovo miesto gynėjas I. Masalovas – taip pat O. Carevo ir Vadimo Kolesničkos bičiulis. Anksčiau jis buvo „Rusijos bloke“, dabar – „Regionų partijos“ deputato Dmitrijaus Šencovo padėjėjas. Mieste jis lankosi pas vietos judėjimo „Ukrainos pasirinkimas“ lyderius Vitalijų Satarovą ir Viačeslavą Guliajevą.

Prie separatistų taip pat prisijungė Konstantinas Dolgovas, siejamas su komunistais. Šalies suverenitetą griauna ir komunistai, kurie ne mažiau aktyvūs nei Donecke ar Luhanske. Pagrindinė problema Charkove – vis dar iš dalis Viktoro Janukovyčiaus komandos kontroliuojamos milicijos sabotažas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi