Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Ukraina: separatistai įkaitais paėmė ESBO stebėtojus

DELFI.lt, BNS, ELTA, 15min.lt, lrytas.lt2015.09.08 13:45

Prorusiški separatistai Rytų Ukrainos Slovjansko mieste užgrobė autobusą su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojais. Tai pareiškė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

Prorusiški separatistai Rytų Ukrainos Slovjansko mieste užgrobė autobusą su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) stebėtojais. Tai pareiškė Ukrainos vidaus reikalų ministerija.

Vokietijos gynybos ministerija prieš tai pranešė nebegalinti susisiekti su vokiečių vadovaujama ESBO stebėtojų grupe Slovjanske. Skelbiama, jog grupę sudaro trys vokiečių kariai, vokiečių kalbos vertėjas ir kariniai stebėtojai iš Čekijos, Lenkijos, Švedijos bei Danijos.

Naujienų agentūra „Unian“ praneša, kad įkaitais tapę diplomatai laikomi Slovjansko saugumo tarnybos pastate. Prorusiški separatistai kol kas atsisako paleisti įkaitus, aiškindami, kad jie turi nedelsiant pasikalbėti su „Rusijos kompetentingais organais“.

Slovjansko miesto separatistų lyderis Viačeslavas Ponomariovas teigia, jog tarp sulaikytų ESBO stebėtojų buvo įsimaišęs Ukrainos saugumo tarnybos (UST) „šnipas“.

„Man buvo pranešta, kad tarp sulaikytųjų yra vienas Kijevo slaptosios tarnybos darbuotojas, – sakė V. Ponomariovas. – Žmonės, kurie čia atvyksta kaip Europos bendrijos deleguoti stebėtojai, su savimi atsiveža tikrą šnipą – tai nepriimtina“.

19.33 val. Odesoje sulaikė ekstremistus

Jie įtariami ketinimais, Rusijos TV užsakymu, gegužės 9 d. mušti veteranus. Grupės dalyviai platino agitacinę medžiagą, kuria siekta sukelti chaosą arba užgrobti valdžią. Apie tai praneša Ukrainos saugumo tarnyba, informuoja unian.net. Pranešama, jog nusikalstamos grupuotės „Bor“ narys 35 m. Odesos gyventojas, ilgai gyvenęs Kijeve, patalpino internete „Valdžios perėmimo planą“ su konkrečiai ginkluoto pasipriešinimo esamai valdžiai patarimais.

UST išsiaiškino, ekstremistinės grupuotės dalyviai faktiškai veikė vieno Rusijos TV kanalo užsakymu, gaudavo materialinį atlygį už kiekvieną akciją – Rusijos TV reikalingos vaizdo medžiagos sukūrimą.

19.31 val. Uždarė įvažiavimą

Kad užkirstų galimybę teroristams gauti pastiprinimą, Ukrainos nacionalinė gvardija visiškai užblokavo visus įvažiavimus į Slovjansko miestą.

19.28 val. Sudeginti sraigtasparnis ir lėktuvas

Per penktadienį Kramatorsko oro uoste įvykdytą teroro aktą sudegė sraigtasparnis Mi-8 ir lėktuvas An-2, pranešė oro uosto direktorius Dmitrijus Poduškinas.

„Oro uosto teritorijoje, preliminariais duomenimis, Rusijos kariškiai įvykdė diversinį aktą. Sunaikinti Mi-8 ir An-2. Taip pat nukentėjo oro uosto pastatas. Nukentėjo orlaivio vadas, bet sužeidimas nemirtinas“, – sakė jis.

17:17 val. S. Lavrovas: JAV nori užgrobti Ukrainą

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį apkaltino Vašingtoną, kad šis stengiasi juodinti Maskva ir kad JAV nori „užgrobti“ Ukrainą; taip Rusijos diplomatijos vadovas atsikirto į savo kolegos JAV valstybės sekretoriaus Johno Kerry Rusijai pareikštą kritiką.

17:16 val. Ukrainos URM praneša apie Rusijos kariuomenės aktyvumą prie Ukrainos sienos

Ketvirtadienį Rostove prie Dono link Ukrainos valstybinės sienos pastebėtas dviejų kolonų judėjimas. Kolonose buvo 50 šarvuočių, 6 tankai, 8 salvinės sistemos „Grad“ ir 300 karinių automobilių.

16:15 val. Vadinamosios Donecko Respublikos taryba patvirtino gegužės 11-ąją ketinamo surengti referendumo klausimą

Donecko Liaudies Respublikos teritorinių hromadų, politinių partijų ir visuomeninių organizacijų atstovų taryba penktadienį patvirtino šių metų gegužės 11 dieną ketinamo surengti referendumo klausimo formuluotę, nurodoma Slovjansko miesto tinklalapyje „Slavgorod“. Žmonėms pateikiamas toks klausimas: „Ar palaikote Donecko Liaudies Respublikos valstybinio savarankiškumo aktą?“

14.27 val. Hagos teismas pradeda tyrimą

Tarptautinio baudžiamojo teismo vyriausiasis prokuroras pradėjo pirminį tyrimą dėl nusikaltimų, įvykdytų prieš ir per buvusios Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus nuvertimą, penktadienį pranešė TBT.

„TBT prokuroras Fatou Bensouda nusprendė pradėti preliminarų tyrimą dėl padėties Ukrainoje, siekiant nustatytim, ar ji atitinka kriterijus pradėti (visaverčiui) tyrimui“, – sakoma Hagoje įsikūrusios teismo pranešime.

14.48 val. Ukraina bet kokį Rusijos pajėgų įsibrovimą laikys invazija

„Bet kokį Rusijos karių įvykdytą Ukrainos sienos perėjimą į Donecko arba bet kurios kitose srities teritoriją laikysime karine invazija ir sunaikinsime užpuolikus“, – O. Turčynovo administracijos vadovą Serhijų Pašynskį citavo naujienų agentūra „Interfax“.

„Mes nepriimame melagingų pareiškimų apie humanitarinę misiją“, – pridūrė jis.

14.24 val. A. Merkel tikisi, kad Rusija laikysis Ženevos susitarimo

Vokietijos kanclerė Angela Merkel penktadienį telefonu sakė Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui, jog yra labai sunerimusi dėl situacijos Rytų Ukrainoje, ir tikisi, kad Maskva laikysis Ženevoje sudaryto susitarimo ir paragins prorusiškai nusiteikusius separatistus sudėti ginklus, remdamasi A. Merkel atstovu skelbia „Reuters“.

13.39 val. Rusijos gynybos ministerija pasiruošusi tartis su JAV dėl Ukrainos

Rusijos gynybos ministerija penktadienį pareiškė esanti pasiruošusi „nešališkoms ir konstruktyvioms“ deryboms su Jungtinėmis Valstijomis, siekiant stabilizuoti padėtį Ukrainoje, pranešė naujienų agentūra „Interfax“, cituodama vieną ministerijos pareigūną.

13.34 val. Slovjanskas blokuojamas

Donecko srities Slovjansko mieste vidurdienį prasidėjo antrasis antiteroristinės operacijos etapas, kurio tikslas – užblokuoti teroristus mieste. Apie tai per skubią spaudos konferenciją pranešė prezidento administracijos vadovas Sergejus Pašinskis.

„Prieš 20 minučių specialiųjų pajėgų padaliniai pradėjo antrąjį antiteroristinės operacijos etapą. Buvo priimtas sprendimas visiškai užblokuoti Slovjanską, kad nebūtų suteikta galimybė įvesti pastiprinimą ir kad būtų lokalizuota problema“, – teigė S. Pašinskis.

Pasak jo, naktinė žvalgyba patvirtino, kad teroristai kai kuriuos savo punktus įkūrė vaikų darželiuose ir ligoninėse. „Nėra jokios politikos. Slovjanske klasikiniai teroristai, kurie dengiasi moterimis ir vaikais“, – pažymėjo S. Pašinskis, pridūręs, kad visi teroristai bus suimti arba likviduoti.

13.14 val. Kramatorsko aerodrome sprogo sraigtasparnis

Penktadienį Donecko srities Kramatorsko miesto aerodrome sprogo snaiperio apšaudytas sraigtasparnis Mi-8, praneša naujienų agentūra „Interfax“. Sraigtasparnio lakūnui pavyko išsigelbėti.

„Sraigtasparnį Kramatorsko aerodrome apšaudė snaiperis. Šūvis buvo paleistas į degalų baką. Dėl to įvyko sprogimas“, – sakė Ukrainos saugumo tarnybos vadovo pirmasis pavaduotojas, Antiteroristinio centro vadovas Vasilijus Krutovas . Anot jo, per sprogimą nukentėjo orlaivio įgulos vadas.

13. 11 val. B. Obama penktadienį tarsis su Europos lyderiais dėl sankcijų Rusijai

JAV prezidentas Barackas Obama sakė, kad vėliau penktadienį tarsis su svarbiais Europos lyderiais dėl žlugusio susitarimo mažinti įtampą Ukrainoje ir dėl naujų sankcijų įvedimo Rusijai.

12.57 val. Rusija: Ukrainos veiksmai atsigręš prieš jos gynybos sektorių

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas penktadienį perspėjo Kijevą, kad sprendimas nutraukti bendradarbiavimą su Maskva gali sukelti „kritinių“ padarinių Ukrainos gynybos pramonei, pranešė naujienų agentūra „Interfax“. Dalyvaudamas valstybiniame susitikime dėl Rusijos gynybos pramonės, V. Putinas taip pat sakė, kad Maskva turėtų skatinti eksportuojamų priešraketinės ir priešlėktuvinės gynybos sistemas, įskaitant kompleksus S-300, nurodė naujienų agentūra „RIA Novosti“.

12.36 val. Rusija siekia sukelti Trečiąjį pasaulinį karą, sako Ukrainos premjeras

Ukrainos premjeras Arsenijus Jaceniukas penktadienį pareiškė, kad Rusija nori sukelti Trečiąjį pasaulinį karą, okupuodama Ukrainą „karinėmis ir politinėmis“ priemonėmis bei kurstydama konfliktą, kuris gali išplisti visoje Europoje.

12.18 val. Rusijos pajėgos priartėjo prie Ukrainos sienų, praneša Kijevas

Rusijos kariai, dalyvaujantys pratybose netoli sienos su Ukraina, priartėjo maždaug už vieno kilometro nuo sienos, tačiau jos nekirto, penktadienį pranešė Ukrainos gynybos ministras.

12.08 val. Sutartį dėl dujų tiekimo Slovakija ir Ukraina gali pasirašyti jau pirmadienį

Slovakija ir Ukraina gali pasirašyti susitarimą dėl dujų tiekimo iš Europos į Kijevą jau pirmadienį, nurodo derybose Briuselyje dalyvavę pareigūnai. Apie tai rašo portalas „EUbusiness“.

11.58 val. Vokietija siūlo pasiųsti JAV, ES ir Rusijos pareigūnų delegaciją į Ukrainos „karštuosius taškus“

Jungtinės Valstijos, Europos Sąjunga (ES) ir Rusija turėtų pasiųsti aukšto lygio jungtinę delegaciją į Ukrainos „karštuosius taškus“ kartu su vietos pareigūnais, siekiant pademonstruoti politinį palaikymą balandžio 17 dieną Ženevoje sudarytam susitarimui, pareiškė Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Walteris Steinmeieris.

11.04 val. S. Lavrovas kaltina Vašingtoną iškraipant Ženevos susitarimą dėl Ukrainos

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas penktadienį apkaltino Vašingtoną iškraipant tarptautinį susitarimą dėl Ukrainos – pateiktais papildomais reikalavimais Maskvai.

9.15 val. Z. Brzezinskis: V. Putino veiksmai – grėsmė visam pasauliui

Garsus politikos ekspertas Zbigniewas Brzezinskis įsitikinęs, kad Rusijos vykdomas sienų perstumdymas Europoje pagal etninių rusų gyvenamąją vietą tam tikrose teritorijose sukurs pavojingą precedentą visam pasauliui, praneša unian.net.

Kalbėdamas Johnso Hopkinso Tarptautinių studijų mokykloje, Zbigniewas Brzezinskis sakė: „Tai teisėtumo bei tarptautinių susitarimų gerbimo klausimas ir pripažinimas, kad Europoje ne visos sienos pagrįstos grynai ir tiksliai tam tikrose teritorijose gyvenančių žmonių tautybe. Dar daugiau – dauguma Europos šalių turi piliečių, kurie nepriklauso istorinei etninei daugumai“.

9.11 val. ES: Ukraina turi teisę ginti savo suverenitetą

Europos Sąjunga (ES) pareiškė, kad Ukrainos vyriausybė turi teisę ginti šalies suverenitetą, tačiau taip pat paragino visas šalis susikoncentruoti į krizės sušvelninimą, rašo „EUbusiness“.

9.08 val. Ministras: antiteroristinė operacija Ukrainos pietryčiuose nebuvo nutraukta

Ukrainos vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas naktį į penktadienį pareiškė, kad antiteroristinė operacija šalies pietryčiuose nebuvo nutraukta dėl Rusijos karinių pratybų prie Ukrainos sienos, praneša „RIA Novosti“.

Reuters/Scanpix nuotr.

9.00 val. Ukraina: Odesą sudrebino sprogimas, yra aukų

Milicija gavo pranešimą apie sprogimą, kuris nugriaudėjo blokavimo poste maždaug 7-ajame Ovidiopolio kelio kilometre.

Per sprogimą buvo sužeisti septyni žmonės, tarp jų vienas milicijos pareigūnas, rašo unian.net.

Sužeistieji nugabenti į ligonines, kur jiems suteikta pirmoji medicininė pagalba, nurodo Odesos srities Vidaus reikalų ministerija.

Įvykio vietoje dirba operatyvinių tyrimų grupė bei sprogmenų ekspertai. Tiriamos visos šio incidento aplinkybės.

8.59 val. val. Rusija reikalauja JAV sustabdyti Ukrainos karinę operaciją prieš separatistus

Rusija ketvirtadienį pareikalavo, kad Jungtinės Valstijos priverstų Ukrainos valdžią sustabdyti karinę operaciją pietryčių Ukrainoje ir atitraukti savo ginkluotąsias pajėgas.

Spausdama Vašingtoną imtis veiksmų įtampai mažinti po to, kai Ukrainos pajėgos nukovė apie penkis prorusiškus sukilėlius, Rusijos užsienio reikalų ministerija pareiškė, kad ši padėtis „reikalauja skubių veiksmų, kurie priverstų JAV globojamą Kijevo valdžią elgtis santūriai ir nenaudoti jėgos“.

8.02 val. Rusija pagrasino, kad jeigu Ukrainos pietuose ir rytuose įvykiai klostysis pagal blogiausią scenarijų, Rusija prisimins Federacijos Tarybos leidimą panaudoti Ukrainos teritorijoje Rusijos ginkluotąsias pajėgas, skelbia unian.net.

Tai televizijos kanalo „Rossija 1“ eteryje pareiškė nuolatinis Rusijos atstovas Jungtinėse Tautose Vitalijus Čiurkinas.

„Ši galimybė visada mūsų rankose. Nors, žinoma, nesinorėtų“, – pridūrė pareigūnas.

Jeigu prievarta Ukrainos pietryčiuose nesiliaus, Rusija sušauks skubų Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdį. Rusijos diplomatas mano, kad Jungtinių Tautų Saugumo Taryba susiskaldžiusi, tikėtis iš jos kokių nors rimtų veiksmų dėl konflikto Ukrainos pietryčiuose neverta.

V. Čiurkinas taip pat atsakė į klausimą apie Jungtinių Tautų taikos palaikymo operacijos šalies teritorijoje galimybę. Jis paaiškino, kad susiklosčiusioje situacijoje panašus scenarijus mažai tikėtinas.

Rusijos nuolatinis atstovas Jungtinėse Tautose pažymėjo, kad Rusija turi tarptautinį teisinį pagrindą esant būtinybei įvesti savo taikdarių pajėgas į Ukrainą.

„Yra atitinkamos Jungtinių Tautų Chartijos normos, Chartijos 51 straipsnis, kuris kalba apie savigyną ir kurį mes, beje, taikėme per konfliktą Kaukaze 2008“, – pareiškė V. Čiurkinas.

JAV paskelbė griežtą pareiškimą

JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry apkaltino Rusiją dėl „blaškymo, apgavystės ir destabilizacijos“ Rytų Ukrainoje, skelbia BBC.

Griežtame pareiškime J. Kerry paragino Maskvą padėti sušvelninti krizę Ukrainoje, priešingu atveju, gresia papildomos sankcijos.

Prieš tai Rusija paragino JAV priversti Kijevą nutraukti reidus prieš prorusiškai nusiteikusius separatistus šalies rytuose. Po reidų Rusija paskelbė apie naujas karines pratybas prie sienos su Ukraina.

Prorusiški separatistai, nepaisydami centrinės vyriausybės Kijeve, užėmė rytinių miestų administracinius pastatus.

J. Kerry negailėjo gerų žodžių laikinajai valdžiai Kijeve ir teigė, kad ji laikėsi balandžio 17 dieną Ženevoje sudaryto susitarimo dėl krizės deeskalacijos.

„Nė vienas Rusijos pareigūnas viešai per televiziją Ukrainoje neparagino separatistų paremti Ženevos susitarimą, atsitraukimą, ginklų sudėjimą ir pasišalinimą iš pastatų“, – kalbėjo J. Kerry.

J. Kerry apkaltino rusų žiniasklaidą prezidento Vladimiro Putino „fantazijos“ apie įvykius Ukrainoje skleidimu ir pareiškė, kad Maskva ir toliau „finansuoja, koordinuoja ir aprūpina gerai ginkluotą separatistų judėjimą Donecke“.

J. Kerry pažymėjo, kad JAV žvalgyba neabejoja, jog Rusija „turi svarbų vaidmenį destabilizuojant situaciją Rytų Ukrainoje“. JAV valstybės sekretorius pridūrė, kad Rusijai lieka vis mažiau laiko pakeisti savo kursą. Jeigu Maskva nepasirinks šio kelio, JAV yra pasiruošusios įvesti papildomas sankcijas.    

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.