Naujienų srautas

Pasaulyje2014.04.25 00:46

Žlugo žydų ir palestiniečių taikos derybos

Izraelio ir Palestinos taikos derybos žlugo nepaisant Amerikiečių pastangų. Izraelį pasipiktino, kai Vakarų krantą valdanti Palestiniečių išsivadavimo organizacija (PLO) susitarė su radikalia laikoma „Hamas“ dėl bendros vyriausybės suformavimo.

Izraelio ir Palestinos taikos derybos žlugo nepaisant Amerikiečių pastangų. Izraelį pasipiktino, kai Vakarų krantą valdanti Palestiniečių išsivadavimo organizacija (PLO) susitarė su radikalia laikoma „Hamas“ dėl bendros vyriausybės suformavimo.

Septynerius metus pykęsi „Hamas“, kuri valdo Gazą, ir nuosaikesnė PLO su Mahmoudu Abbasu priešakyje susitarė dėl susitaikymo.

„Mūsų vyriausybė ir prezidentas M. Abbasas pradės diskusijas dėl bendros vyriausybės suformavimo. Derybos turi baigtis per penkias savaites“, – pareiškė Gazos ruožo premjeras, „Hamas“ atstovas Ismailas Haniyeh.

Taip pat susitarta, kad per beveik du mėnesius bus surengti parlamento ir prezidento rinkimai, kurių Palestinos autonomijoje nebuvo jau aštuonerius metus. Tačiau „Hamas“ ir PLO jau ne kartą buvo pasirašę susitarimus, bet jie taip ir liko neįgyvendinti.

Susitarimu itin nepatenkintas ir Izraelis.

„Užuot derėjęsi dėl taikos su Izraeliu, jie juda taikos su „Hamas“ link. Jie turi pasirinkti: ar nori susitarimo su „Hamas“, ar taikos su Izraeliu? Jie negali turėti abiejų“, – sakė Izraelio premjeras Benjaminas Netanyahu.

„Izraelis tarptautinėje arenoje žaidžia Gazos klausimu. Jis sako: štai mes pasitraukėme, o palestiniečiai leidžia į mus raketas. Tai nėra tiesa. Gaza yra paversta kalėjimu. Į ją negalima patekti nei sausuma, nei oru, nei vandeniu“, – teigė Palestinos autonomijos atstovas spaudai Ihabas Bsaisso.

Izraelis „Hamas“ laiko savo priešu. „Hamas“ nepripažįsta Izraelio valstybės ir iki šiol nerodė noro derėtis su Izraeliu, priešingai nei M. Abbasas. Dabar Žydų valstybė paskelbė pasitraukianti iš taikos derybų. Palestiniečių susitaikymu nėra patenkintos ir Jungtinės Valstijos.

„Bet kokia Palestinos valdžia turi aiškiai įsipareigoti nenaudoti jokio smurto, pripažinti Izraelio valstybę ir laikytis ankstesnių susitarimų. Šis pranešimas kelia nerimą ir mes nusivylę dėl jo“, – sakė JAV valstybės departamento atstovė spaudai Jen Psaki.

Jungtinių Valstijų skatinamos taikos derybos, kurios turėjo baigtis kitą savaitę, jau kelios savaitės kabėjo ant plauko. Dabar viena didžiausių grėsmių bet kokiems susitarimams tarp žydų ir palestiniečių – radikaliosios „Hamas“ pergalė rinkimuose.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi