Pasaulyje

2014.04.23 10:34

Likus dviems mėnesiams iki pasaulio futbolo čempionato – audringi protestai

BNS 2014.04.23 10:34

Vienas žmogus buvo nušautas per audringus protestus, įsiplieskusius antradienį Rio de Žaneiro garsiame Kopakobanos paplūdimių rajone dėl numanomos mirtinos policijos klaidos, likus mažiau nei dviem mėnesiams iki pasaulio futbolo čempionato.

Vienas žmogus buvo nušautas per audringus protestus, įsiplieskusius antradienį Rio de Žaneiro garsiame Kopakobanos paplūdimių rajone dėl numanomos mirtinos policijos klaidos, likus mažiau nei dviem mėnesiams iki pasaulio futbolo čempionato.

Du pagrindiniai prospektai buvo uždaryti po to, kai įpykę demonstrantai iš vieno lūšnyno padegė padangų barikadas ir svaidė stiklinius butelius, protestuodami dėl vieno 25 metų šokėjo žūties. Pasak Brazilijos policijos, policijos pareigūnai nušovė tą jaunuolį per klaidą palaikę narkotikų prekeiviu.

Tam incidentui išprovokavus protestus, vienas 30-metis buvo nušautas lūšnyne, esančiame netoli Kopakobanos paplūdimio, žiniasklaida citavo miesto rotušės pareigūnus.

Nors Brazilijos ekonomika sparčiai kyla, daugelis piktinasi dideliu skurdu šalyje. Kritikai niršta, kad milijardai dolerių buvo išleisti pasaulio čempionato infrastruktūrai, užuot stačius socialinius būstus, kelius arba skyrus didesnę pagalbą skurstantiems bei kovai su nusikalstamumu.

Pašautas protestuotojas buvo išvežtas į ligoninę, tačiau mirė pakeliui, sakoma transliuotojo „Globo“ portale G1, kuris rėmėsi medikų informacija. Kol kas neaišku, nuo kieno paleistos kulkos jis žuvo.

„Nevykite į čempionatą“

Policija pastaraisiais mėnesiais suintensyvino pastangas išvalyti favelomis vadinamus lūšnynus nuo nuožmių nusikaltėlių gaujų, artėjant mėnesį truksiančiam pasaulio futbolo čempionatui, kuris prasidės birželio 12 dieną.

Nors šešerius metus buvo pradėta didelio masto lūšnynų „nuraminimo“ programa, siekiant pagerinti saugumą mieste, tačiau gaujos priešinosi toms pastangoms.

Žuvusio šokėjo Douglaso Rafaelio da Silvos Pereiros artimieji kelia prielaidą, kad jis pirmadienio vakarą pateko į kryžminę ugnį per susišaudymą tarp policijos ir narkotikų kontrabandininkų. Jaunuolis mėgino pasislėpti lūšnyne veikiančiame vaikų darželyje, bet buvo mirtinai sumuštas.

Tuo tarpu policija sakė AFP, jog įrodymai byloja, kad tas šokėjas žuvo nukritęs iš didelio aukščio.

D.R. da Silva Pereira demonstravo savo šokius per vieną televizijos „Globo“ laidą, kuri buvo populiari tarp to lūšnyno gyventojų.

Žuvusiojo motina Maria de Fatima da Silva, dirbanti slauge, sakė: „Jis žuvo pirmą valandą nakties. Praėjus daugiau nei 12 valandų nuvykome pamatyti jo kūno. Jo poza buvo gynybinė, jis buvo visas sumuštas.“

„Šautinių žaizdų žymių nebuvo“, – pridūrė moteris, sakydama, kad jos sūnus į tą favelą buvo išėjęs aplankyti savo keturmetės dukrelės.

Pavauno-Pavaunozinjo lūšnyno gyventoja Daizy Carvalho dirbanti vienoje žmogaus teisių organizacijoje, pareiškė: „Jis buvo tarsi veidrodis maištaujantiems paaugliams.“

„Koks bus šis pasaulio čempionatas? – klausė ji. – Žmonėms iš favelų reikia susivienyti ir išeiti į gatves“.

D. Carvalho taip pat ragino turistus „nevykti į čempionatą“.

Moteris tvirtino patyrusi įžeidimų iš policijos, taip pat teigė, kad vienas pareigūnas sakė, jog jie ketina „nužudyti vieną jaunuolį, kad jis taptų pavyzdžiu“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.