Pasaulyje

2014.04.23 23:46

Ukraina atnaujino antiteroristinę operaciją, Rusija grasina atsaku

BNS, ELTA2014.04.23 23:46

Ukraina antradienio vakarą atnaujino karines operacijas prieš prorusiškus separatistus, praėjus kelioms valandoms po to, kai JAV viceprezidentas Joe Bidenas baigė dviejų dienų vizitą Kijeve, per kurį jis perspėjo Rusiją dėl veiksmų kaimyninės šalies atžvilgiu.

Ukraina antradienio vakarą atnaujino karines operacijas prieš prorusiškus separatistus, praėjus kelioms valandoms po to, kai JAV viceprezidentas Joe Bidenas baigė dviejų dienų vizitą Kijeve, per kurį jis perspėjo Rusiją dėl veiksmų kaimyninės šalies atžvilgiu.

20.38 val. Ukrainoje krizę išspręsti darosi „vis sunkiau“, sako Vokietijos UR ministras

Vokietijos užsienio reikalų ministras trečiadienį perspėjo, kad padėtį Ukrainoje darosi vis sunkiau išspręsti, kai didžiausias nuo Šaltojo karo laikų susipriešinimas tarp Maskvos ir Vakarų nerodo jokių silpnėjimo ženklų.

„Deja, mes matome, kad padėtis blogėja kiekvieną dieną. Mes stebime, kaip Ukrainos rytuose užgrobiami vis kiti pastatai, kaip konfliktas eskaluojamas, – sakė Moldovoje viešintis Vokietijos ministras Frankas-Walteris Steinmeieris. – Mes raginame Rusiją paskatinti padėties stabilizavimą, Ženevos susitarimų vykdymą“.

19.56 val. Ukrainos vyriausybiniai daliniai atsikovojo Sviatogorską

Ukrainos vidaus reikalų ministerijos (VRM) pareigūnai informavo apie „antiteroristinės operacijos“ metu išvaduotą Sviatogorsko miestelį rytinėje šalies dalyje, praneša „Reuters“.

17.15 val. Rusija šalia Ukrainos sienų surengė karines pratybas

Rusijos pietinės karinės apygardos atstovai pranešė apie Rostovo regione surengtas karines pratybas, praneša „Reuters“.

15.00 val. S. Lavrovas: JAV „vadovauja šou“ Ukrainoje

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pareiškė, kad JAV „kontroliuoja Ukrainos valdžios veiksmus“, informuoja BBC.

S. Lavrovas sakė transliuotojui „Russia Today“, kad „daug ką pasako“ Kijevo sprendimas atnaujinti antiteroristinę operaciją prieš prorusiškai nusiteikusius separatistus per JAV viceprezidento Joe Bideno vizitą.

14.58 val. Kijevą remiančius aktyvistus Rytų Ukrainoje užgožia separatistai

Kai grupė Kijevo valdžią remiančių aktyvistų nusprendė surengti mitingą Rytų Ukrainos Donecko mieste, jie išsiaiškino, kad parduotuvėse nėra melsvų ir geltonų – Ukrainos vėliavos spalvų – juostelių.

Aktyvistams teko per socialinę žiniasklaidą kreiptis į šalininkus kituose Ukrainos regionuose, kad jie atsiųstų juostelių į jų improvizuotą būstinę – rūsį netoli Donecko Lenino aikštės.

Reuters/Scanpix nuotr.

14.56 val. Rusijos armijos choras šlovina „mandagius“ karius Kryme

Rusijos armijos choras išleido dainą, šlovinančią uniformas be atpažinimo ženklų vilkėjusius karius, kurie perėmė kontrolę Kryme prieš Maskvos įvykdytą to Ukrainos regiono aneksiją, pramintus „mandagiais žmonėmis“ dėl jų santūraus elgesio.

Aleksandrovo ansamblis, tarptautinėje arenoje žinomas kaip Raudonosios armijos choras, išleido himną „Vežlivyje liudi“ („Mandagūs žmonės“) savo oficialioje paskyroje vaizdo įrašų portale „YouTube“, kuriam skambant rodomos nuotraukos iš šį mėnesį surengto choro koncerto Kryme.

Iki dantų ginkluoti kariai, pasirodę Kryme vasario pabaigoje ir užemę vietos administracijos pastatus bei karines bazes, buvo praminti „mandagiais žmonėmis“, nes jie atsisakydavo paaiškinti, kas esantys, bet mielai pozuodavo nuotraukoms su vaikais arba kūdikių vežimėlius stumiančiomis moterimis.

Tačiau tarp nepritariančių Rusijos veiksmams strategiškai svarbiame Juodosios jūros pusiasalyje jiems labiau prigijo pavadinimas „žalieji žmogeliukai“.

12.52 val. Ukraina antradienio vakarą atnaujino karines operacijas prieš prorusiškus separatistus, praėjus kelioms valandoms po to, kai JAV viceprezidentas Joe Bidenas baigė dviejų dienų vizitą Kijeve, per kurį jis perspėjo Rusiją dėl veiksmų kaimyninės šalies atžvilgiu.
Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas antradienio vakarą pareiškė nurodęs ginkluotosioms pajėgoms atnaujinti operacijas prieš sukilėlius

po to, kai buvo rasti dviejų „žiauriai nukankintų“ žmonių kūnai separatistų kontroliuojamame rytiniame Slaviansko mieste.

Prezidentas nurodė, kad vienas iš tų nužudytųjų yra O. Turčynovo partijai priklausęs vietos tarybos narys iš kaimyninio miesto, kuris buvo neseniai pagrobtas.

Rusija grasina Pietų Osetijos scenarijumi

Maskva imsis atsakomųjų veiksmų, jeigu bus pažeidžiami jos interesai Ukrainoje – susiklosčius scenarijui, panašiam į padėtį Pietų Osetijoje 2008 metais, kuri nulėmė karą su Gruzija, trečiadienį perspėjo Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas.

„Jeigu būsime puolami, mes neabejotinai atsakysime. Jeigu mūsų interesai, mūsų teisėti interesai, rusų interesai, būtų tiesiogiai puolami – pavyzdžiui, kaip jie buvo puolami Pietų Osetijoje – nematau jokios kitos galimybės, tik atsakyti pagal tarptautinės teisės normas“, – S. Lavrovas sakė duodamas interviu valstybės kontroliuojamai televizijai RT.

S. Lavrovas taip pat pareiškė, kad Kijevas nevykdo susitarimų, praėjusią savaitę pasiektų per keturšales derybas Ženevoje, kuriose dalyvavo Ukraina, Rusija, ES ir JAV.

„Nieko iš to, dėl ko susitarėme Kijeve ir ką, suprantama, valdžia Kijeve turėjo pradėti vykdyti, jie neįvykdė“, – pridūrė jis.

Apšaudytas lėktuvas, rengiamos laidotuvės

Didėjant konfrontacijai, kuri, kaip daugelis baiminasi, gali peraugti į pilietinį karą, vienas Ukrainos žvalgybos lėktuvas buvo apšaudytas, kai skraidė virš Slaviansko.

Į turbopropelerinį lėktuvą „Antonov An-30“ pataikė kelios kulkos, tačiau jis saugiai nusileido, o nei vienas įgulos narys nenukentėjo, nurodė Gynybos ministerija Kijeve.

Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), pasiuntusi savo stebėtojus į Ukrainą, taip pat pranešė, kad sukilėliai pagrobė Kramatorsko miesto milicijos viršininką. Tą incidentą ESBO vadina provokuojančiu veiksmu, kuris „gali tik padidinti esamą įtampą ir paskatinti tolesnį smurtą“.

Prorusiški kovotojai pirmadienio vakarą užėmė Kramatorsko milicijos skyrių, o anksčiau okupavo to miesto administracijos pastatą.

Po susitikimo su Kijevo valdžios pareigūnais surengtoje spaudos konferencijoje J. Bidenas perspėjo Rusiją gresiančia izoliaciją, jeigu ji toliau mėgins „suskaldyti Ukrainą“. Viceprezidentas pabrėžė, kad Jungtinės Valstijos pasiruošusios skelbti tolesnes sankcijas Maskvai.

Tačiau Rusija sako, kad Ukrainos naujoji valdžia, kurią Maskva laiko neteisėta, yra kalta dėl praeitą savaitę per derybas Ženevoje pasiekto taikos susitarimo pažeidimų.

Pasak Maskvos, Ukrainos ultranacionalistai, dalyvavę kelis mėnesius trukusiuose protestuose, kurie vasarį nuvertė Kremliaus palaikomą prezidentą Viktorą Janukovyčių, sekmadienį surengė kruviną išpuolį rytiniame Slaviansko mieste.

Laidotuvės buvo surengtos antradienį. Slaviansko ortodoksų cerkvės varpai garsiai gaudė, o moterys verkė, kai buvo išnešami trys karstai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt