Pasaulyje

2015.09.08 13:45

A. Lukašenka prie Baltarusijos sienos esančių rusų tankų nebijo

15min.lt2015.09.08 13:45

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį skaitė tradicinį metinį pranešimą. Šios kalbos metu A. Lukašenka paskelbė apie naujos epochos atėjimą, o palietęs Ukrainos temą, sakė, kad žinios apie rusų tankus prie Baltarusijos sienų jam nebaisios, rašo newsru.com.

Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka antradienį skaitė tradicinį metinį pranešimą. Šios kalbos metu A. Lukašenka paskelbė apie naujos epochos atėjimą, o palietęs Ukrainos temą, sakė, kad žinios apie rusų tankus prie Baltarusijos sienų jam nebaisios, rašo newsru.com.

A.Lukašenka kalbą pradėjo pastebėdamas, kad kreipiasi į žmones ypatingu metu – kai kaimyninėse valstybėse vyksta neramumai, keičiasi valstybių sienos, o Europoje po ilgo laiko vėl matyti pabūklų dūmai. A. Lukašenkos teigimu, „posovietinis laikotarpis baigėsi ir prasideda nauja epocha – kokia ji bus, niekas nežino“. A. Lukašenka teigė, kad tokioje situacijoje baltarusiai turėtų visomis išgalėmis siekti išlaikyti svarbiausią vertybę – šalies nepriklausomybę, patiems spręsti savo likimą.

A.Lukašenka nevengė skambių posakių – pavyzdžiui, jis pareiškė nebūsiąs „tualetiniu popieriumi, kad ir su kuo tektų bendrauti“. „Dabar Rusijos vadovybė jau visai kitokia, ir aš kartoju – tualetiniu popieriumi niekada nebūsiu. Aš neleisiu, kad pagal mane blogai spręstų apie baltarusių liaudį“, – ryžtą demonstravo A. Lukašenka. Jis pasiūlė Ukrainai pagalbą idėjų ir pasiūlymų srityse, tačiau atmetė pasiūlymą tarpininkauti derybose.

A.Lukašenka sakė, kad šalies valdžia yra pasiruošusi reformoms, tačiau bet kokios radikalizmo apraiškos bus užgniaužtos, o su tais, kurie kvies smurtui, bus žiauriai susidorota.  A.Lukašenka tvirtino, kad šalyje kol kas ramu, tačiau baltarusiai turi priežasčių nerimauti. „Bandymų sugriauti taiką Baltarusijoje buvo nemažai, tačiau visi jie žlugo“, – sakė kaimyninės šalies vadovas. Jis sakė, kad pastaruoju metu pasigirdo kalbų apie tai, jog esą Baltarusijoje rusai ir rusų kalba yra engiami. „Didesnės nesąmonės nesugalvotum“, – sakė A. Lukašenka.

„Nėra pasaulyje jokios kitos šalies, kurioje taip pagarbiai būtų vertinama rusų kalba, didinga rusų kultūra, – apie Baltarusiją kalbėjo A. Lukašenka. – Jeigu prarasime rusų kalbą, neteksime proto“. Apie tai, kad rusai Baltarusijoje esą engiami, A.Lukašenka sakė: „Jeigu jau kalbame apie rusų engimą, tai galbūt patys rusai Baltarusijoje save ir engia“.

Kalbėdamas apie Ukrainos krizę A.Lukašenka sakė, kad to priežastys buvo silpna ekonomika ir korupcija.

Kartu jis pažymėjo, kad Baltarusijoje niekas iš šalies nesugebės įvykdyti perversmo, jeigu patys baltarusiai to nenorės. „Visko pagrindas yra ekonomika“, – sakė A. Lukašenka. Jo teigimu, jeigu šalyje ir toliau veiks įmonės, jokie tankai nebus baisūs. Baltarusijos prezidentas sakė, kad pastaruoju metu gauna pranešimų apie prie šalies sienų dislokuotus rusų tankus, o taip pat apie tai, kad Rusijos ambasadorius Baltarusijoje Aleksandras Surikovas neva taikosi į Baltarusijos prezidento postą – anot A. Lukašenkos, skleidžiančius tokias kalbas reikia vyti už durų.

A. Lukašenka nevengė ir nukrypimų nuo temos. Pavyzdžiui, jis sugalvojo pamokyti baltarusius sveikos gyvensenos. Jis ne tik kvietė baltarusius nevalgyti užsienietiškų maisto produktų, bet ir skatino atsisakyti baltarusių pamėgto bulvių ir mėsos derinio.

„Kam prieš naktį valgyti bulves su mėsa? Kaip po to miegoti?“ – A. Lukašenkai kur kas didesnį nerimą nei rusų tankai kėlė būtent ši problema. Apie užsienietiškus produktus jis sakė, kad šie „nepritaikyti baltarusių organizmams“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.