Pasaulyje

2014.04.22 11:51

J. Bidenas siūlo Kijevui JAV pagalbą, smerkia korupciją

BNS 2014.04.22 11:51

JAV viceprezidentas Joe Bidenas Kijeve Ukrainos parlamentarams, tarp kurių buvo ir kandidatų į prezidentus, sakė kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainos ekonomikai, bet perspėjo, kad jie privalo kovoti su plačiai išplitusios korupcijos „vėžiu“.

JAV viceprezidentas Joe Bidenas Kijeve Ukrainos parlamentarams, tarp kurių buvo ir kandidatų į prezidentus, sakė kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti Ukrainos ekonomikai, bet perspėjo, kad jie privalo kovoti su plačiai išplitusios korupcijos „vėžiu“.

Pasak J. Bideno, gegužės 25 dieną įvyksiantys Ukrainos prezidento rinkimai bus svarbiausi per šalies istoriją ir Vašingtonas yra pasirengęs padėti juos surengti.

Nurodęs, kad Ukraina susiduria su žeminamais grasinimais ir bauginančiomis problemomis, J. Bidenas sakė, kad Jungtinės Valstijos yra pasirengusios padėti jos lyderiams pasinaudoti galimybe pasiekti nacionalinę vienybę.

J. Bideno teigimu, nėra priežasties, dėl kurios Ukraina negalėtų pasiekti energetinio saugumo, bet tam prireiks laiko. Jis paprašė parlamentarų įsivaizduoti, kokioje stipresnėje pozicijoje Kijevas dabar būtų, jei nepriklausytų nuo gamtinių dujų tiekimo iš Rusijos.

Tai yra aukščiausio rango JAV pareigūno vizitas nuo to laiko, kai kilo Ukrainos krizė. J. Bidenas lyderiams iš įvairių politinių partijų sakė, kad atvežė paramos žinią iš prezidento Baracko Obamos, jiems gavus istorinę progą pradėti reformas.

„Ši galimybė sukurti vieningą Ukrainą ir sukurti ją gerą yra jums pasiekiama, – sakė J. Bidenas. – O mes norime būti jūsų partneriai ir draugai šiame projekte. Mes pasirengę padėti“.

J. Bidenas kalbėjo devyniems ukrainiečiams parlamento posėdžių salėje su paauksuotu dekoru.

Toje parlamentarų grupėje buvo trys kandidatai į prezidentus, tarp jų – šokolado magnatas, milijardierius ir rinkimų kampanijos favoritas Petro Porošenka. J. Bidenas kandidatams sakė, jog viliasi, kad juos lydės didesnė sėkmė nei jį patį dviejuose prezidento rinkimuose.

Anksčiau J. Bidenas susitiko su Ukrainos prezidento pareigas einančiu Oleksandru Turčynovu, o vėliau turi susitikti su premjero pareigas einančiu Arsenijumi Jaceniuku ir demokratijos aktyvistais.

Po susitikimų J. Bidenas planuoja paskelbti apie naują techninę paramą Ukrainos vyriausybei dėl energetikos ir ekonomikos reformų.

JAV viceprezidento vizitas vyksta kritiniu metu, kelios dienos po to, kai buvo pasiektas netvirtas tarptautinis susitarimas deeskaluoti smurtą Rytų Ukrainoje, kur prorusiški sukilėliai prieštarauja vyriausybei Kijeve.

„Jūs susiduriate su kai kuriomis labai bauginančiomis problemomis ir, kai kas pasakytų, vyksta žeminami grasinimai“, – sakė J. Bidenas.

J. Bidenas sakė įstatymų leidėjams, kad Jungtinės Valstijos savo prioritetu laiko įsipareigojimą padėti Ukrainai tapti nepriklausoma nuo Rusijos energetikos išteklių.

„Įsivaizduokit, kokia būtų jūsų padėtis šiandien, jeigu galėtumėt pasakyti Rusijai, kad ji pasilaikytų savo dujas sau“, – pastebėjo J. Bidenas.

Viceprezidentas pridūrė, kad naujieji lyderiai turi istorinę galimybę, nuverstam prezidentui Viktorui Janukovyčiui pabėgus iš šalies.

„Tai antroji galimybė išpildyti Oranžinės revoliucijos pažadą“, – sakė J. Bidenas, turėdamas omenyje 2004 metų protestus prieš daugelio kritikuotus prezidento rinkimų rezultatus, pirmąkart suteikusius šalies vadovo postą V. Janukovyčiui.

Vėliau V. Janukovyčius vėl buvo išrinktas prezidentu, tačiau pabėgo iš Ukrainos po vasarį įsiplieskusių įnirtingų protestų.

J. Bidenas pridūrė: „Turite kovoti su korupcijos vėžiu, kuris šiuo metu yra persmelkęs jūsų sistemą“. Jis pažymėjo, jog reikėtų išvalyti teismų sistemą ir rasti tinkamą pusiausvyrą tarp prezidento ir Aukščiausiosios Rados galių.

„Noriu, kad žinotumėte, jog nenuvertinu didžiulio spaudimo, kurį jūs visi patiriate, – pažymėjo J. Bidenas. – Nenuvertinu jūsų patiriamų iššūkių. Ir nenuvertinu sutrikimo, kurį visi tikriausiai patiriate, kai žmogus, toks kaip aš, atvyksta ir sako, kad tai yra nuostabi galimybė jums visiems.“

Tačiau viceprezidentas pridūrė, kad artėjantys rinkimai gali būti patys svarbiausi per šalies istoriją.

„Tiesa ta, jog jūsų tėvynainiai dabar iš jūsų labai daug tikisi“, – pabrėžė jis.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.