Pasaulyje

2015.09.08 13:45

Popiežius meldžia taikos Ukrainoje ir Sirijoje

BNS 2015.09.08 13:45

Popiežius Pranciškus, sekmadienį sakydamas tradicinį Velykų palaiminimą priešais 150 tūkst. tikinčiųjų minią Šv.Petro aikštėje, ragino tarptautinę bendriją „užkirsti kelią smurtui“ Ukrainoje, meldė taikos Sirijoje ir smerkė „nesirūpinimą ir baisų skurdą“, kurie stovi už mirtino Ebolos viruso plitimo Afrikoje.

Popiežius Pranciškus, sekmadienį sakydamas tradicinį Velykų palaiminimą priešais 150 tūkst. tikinčiųjų minią Šv.Petro aikštėje, ragino tarptautinę bendriją „užkirsti kelią smurtui“ Ukrainoje, meldė taikos Sirijoje ir smerkė „nesirūpinimą ir baisų skurdą“, kurie stovi už mirtino Ebolos viruso plitimo Afrikoje.

„Prašome Tavęs apšviesti ir įkvėpti iniciatyvas, kuriomis skatinama taika Ukrainoje“, – sakė Katalikų Bažnyčios lyderis, kalbėdamas per svarbiausią krikščionių kalendoriaus šventę, kurią šiemet tą pačią dieną švenčia ir katalikai, ir ortodoksai, po to, kai prorusiški aktyvistai Rytų Ukrainoje pranešė apie keturis per susišaudymą žuvusius žmones.

Pranciškus prašė, kad „visos įtrauktos šalys, remiant tarptautinei bendrijai, dėtų visas pastangas ir užkirstų kelią smurtui, ir vienybės bei dialogo dvasioje nubrėžtų kelią šalies ateičiai“.

Vatikanas paskelbė, kad Šv.Petro aikštėje ir pagrindinėje į ją vedančioje gatvėje į Velykų mišias, po kurių popiežius pasakė tradicinį kreipimąsi „Urbi et Orbi“ („Miestui ir pasauliui“), susirinko 150 tūkst. žmonių.

„Prašome Tavęs, Viešpatie Jėzau, nutraukti visus karus ir kiekvieną konfliktą, mažą ar didelį, seną ar naują“, – savo kreipimesi sakė pontifikas.

Tarp ceremonijos dalyvių matėsi šveicarų gvardiečiai spalvingomis uniformomis ir kardinolai raudonais drabužiais. Pranciškus į minias kreipėsi iš to paties balkono, kuriame pirmą kartą pasirodė pernai išrinktas popiežiumi.

Argentiniečių popiežius taip pat paragino siekti „susitaikymo ir broliškos santarvės“ Venesueloje, kur Vatikano pasiuntinys ėmėsi tarpininko vaidmens derybose dėl vyriausybės ir opozicijos konflikto užbaigimo.

Sirijoje, kur jau trejus metus trunkantis konfliktas pareikalavo daugiau kaip 150 tūkst. gyvybių, atėjo laikas kariaujančioms šalims „drąsiai derėtis dėl ilgai laukiamos ir labai vėluojančios taikos“, sakė popiežius.

Pranciškus taip pat meldė „įgalinti mus rūpintis savo broliais ir seserimis, kuriems smogė Ebolos epidemija Gvinėjos (sostinėje) Konakryje, Siera Leonėje ir Liberijoje“. Jis sakė, kad ši liga plito per „nesirūpinimą ir baisų skurdą“.

Šiemet jau dešimtys žmonių Vakarų Afrikoje mirė nuo šio viruso, prieš kurį nėra jokio vaisto ar skiepo ir kurio plitimą galima sustabdyti tik izoliuojant įtariamus ligonius ir taikant karantiną tiems, kas turėjo su jais kontaktų.

Pontifikas taip pat meldė padaryti galą „brutalioms teroristinėms atakoms“ Nigerijoje ir tebesitęsiančiam smurtui Centrinėje Afrikos Respublikoje bei Pietų Sudane.

Jis taip pat meldėsi už Artimųjų Rytų taikos derybas, kurias pastarosiomis dienomis temdė palestiniečių protestuotojų ir Izraelio policijos susirėmimai Al Aksos komplekse Jeruzalės senamiestyje.

Tai jau antros Velykos Pranciškui, kurias jis sutinka kaip popiežius – pirmasis iš Lotynų Amerikos ir pirmasis per 1 200 metų ne iš Europos.

Šiemet katalikų Velykos sutampa su ortodoksų Velykomis. Ukrainos vyriausybė paskelbė, kad iki švenčių pabaigos sustabdo konfrontaciją su prorusiškais aktyvistais Rytų Ukrainoje.

Tačiau sekmadienį per susišaudymą prie barikados netoli Rytų Ukrainos Slovjansko miesto žuvo keturi žmonės, žurnalistams sakė vietos separatistų lyderis.

Be to, vyko kandus žodžių karas tarp religinių lyderių: Kijevo patriarchas Filaretas grūmojo, kad Rusija yra „priešas“, kurio „ataka“ Ukrainos atžvilgiu yra pasmerkta žlugti, nes yra blogis, prieštaraujantis Dievo valiai.

Tuo tarpu Maskvoje Rusijos ortodoksų patriarchas Kirilas savo maldoje už Ukrainą prašė Dievo „nutraukti planus tų, kurie nori sunaikinti Šventąją Rusiją“, ir sakė, kad Ukraina „dvasine ir istorine“ prasmėmis ji yra viena su Rusija.

Dalis Ukrainos krikščionių ortodoksų priklauso Kijevo patriarchatui, o kita dalis – Maskvos ir Visos Rusijos patriarchatui, be to, šalyje dar yra unitai, kurie pripažįsta Romos bažnytinį autoritetą.

Naujienu agenturos BNS informacija skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenes informavimo priemonese bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.